mariusdaniel

Anvelope de iarna pe 15" pentru S40/V40 (1996-2004)

64 posts in this topic

Am facut peste 1.000 de kilometri pe "o autostrada", la temperaturi sub limita de inghet cu viteza foarte ridicata. Asa cum am precizat clar, astept zapada. Ce nu e limpede?

Nu am fost impotriva cu nimic din spusele tale, ci eram pur curios pe ce autostrada de 1000 km ai mers tu! ... m-am lamurit, esti secretos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am fost impotriva cu nimic din spusele tale, ci eram pur curios pe ce autostrada de 1000 km ai mers tu! ... m-am lamurit, esti secretos!

Pai, ma cearta "doc" daca dau tot din casa... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sa o consider o informatie eronata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut de fapt mai mult de 1.000 de kilometri, dar 1.000 au fost pe autostrada, e drept, dus/intors de mai multe ori.Am vrut doar sa scot in evidenta comportamentul corect al anvelopelor la temperaturi intre 0 si minus 6 grade Celsius, la viteze mari.

Ai facut stanga-dreapta la viteze mari? Ai facut accelerari si franari bruste?

Eu tot nu inteleg la ce te refereai cand ai scris fraza de mai sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai raspund la aceste provocari, caci nu are rost. Pentru mine unul, acest topic e neinteresant, pana cand vine iarna adevarata si pe meleagurile astea de tara,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine unul, acest topic e neinteresant, pana cand vine iarna adevarata si pe meleagurile astea de tara,

Sunt de acord cu tine! Posteaza cand o mergi cu masina pe gheata si zapada!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu tine! Posteaza cand o mergi cu masina pe gheata si zapada!

Nu are rost sa tot repeti ce am spus eu.

Let it snow, let it snow, let it snow... :santa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Lassa (produse in Turcia licenta Brodgestone) 205/55/16 si pentru stilul meu de condus Volvo sunt multumit de ele; pe zapada, in Bucuresti, nu am avut probleme dar am observat ca pe mazga sau conditiile similare cu cele din seara asta pird aderenta foarte usor si masina nu este foarte stabila la viteze mai mari de 110km/h

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au in schimb avantajul pretului mic dar sunt foarte zgomotoase .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-am putut testa mai bine gumele de iarna. Am uitat ce firma sunt, de fapt nu sunt de firma dar imi plac si sunt chiar bune. Am mers astazi intentionat si cu 160km/h si nu fac galagie deloc. A plouat si a inghetat putin pe strazi dar nu am avut probleme. Acum ramane sa vedem pe mazga si zapada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, circul deja cu anvelopele ContiWinterContact TS 850 195/60 R15 88H de mai bine de o luna si se comporta excelent pana acum. Ramane sa le testez si pe zapada, care se pare ca ne va onora cu ocazia Craciunului.

Am si eu aceste anvelope si le-am folosit si in sezonul trecut.....in toate conditiile de trafic. Sunt ok....dar am avut altele si mai bune. Anul acesta dupa ce le-am montat am constatat ca sunt destul de zgomotoase.....nu mai tin minte aspectul asta sa-l fi sesizat anul trecut. Ale tale cum sunt? Ale mele se aud si la viteze mici, dar in special la peste 110km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu sa ma pronunt, desi in mod cert sunt mai zgomotoase decat Dunlop-urile de vara pe care le am. La peste 120 de km. pe ora, masina m ea este oricum foarte zgomotoasa. Deh, tehnologie mai veche de antifonare. Poate vine totusi si iarna, sa le testez si pe zapada, desi nu pot sa spun ca nu mi-ar placea sa fie o vesnica toamna pana la primavara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna a venit... si a trecut repede. Zapada nu prea au vazut gumele mele de iarna, decat pe stradutele din Drumul Taberei. Nici cea mai mica problema la iesirea sau intrarea in parcare. Se vede ca sunt noi noute si de calitate. In afara de zgomot, nu prea am de altceav a ma plânge.

Le recomand cu caldura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now