ovidiu xc 70

Sens giratoriu vs Intersectie nesemaforizata

10 posts in this topic

In afara de faptul ca se fluidizeaza traficul intr-un sens giratoriu,unde toata lumea circula incet si sigur, ai si marele noroc sa nu fii pleznit rau de un nebun care uita ce inseamna Stop.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MarianBr stai linistit ca si in giratoriu de multe ori nu ti se acorda prioritate sau mai rau cand sunt doua benzi in sens multi habar nu au ca trebuie sa-si mentina banda si in giratoriu, nu doar in linie dreapta. Da, intradevar fluidizeaza mai bine traficul. In Sibiu (acasa) au desfintat cam toate semafoarele si sa intradevar se simte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru trafic redus spre moderat. Ma indoiesc ca in conditii de congestie giratoriul e mai bun decat o intersectie cu semafor.. Trebuia sa aduca de 4 ori mai multe masini si sa masoare timpul de asteptare pana la trecerea de intersectie. Plus ca aia sunt civilizati si isi cedeaza unii altora trecerea nu ca la noi ca ne luam la bataie care sa treaca primul :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh au un 850R galben macheta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era cam dovedit acest mit, ca nu e bun in RO si ca trebuie modelul Afgan sau Pakistanez asta e alta discutie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era cam dovedit acest mit, ca nu e bun in RO si ca trebuie modelul Afgan sau Pakistanez asta e alta discutie .

Sa fiu un pic off topic.

Acum 2 ani am vorbit cu un coleg pakistanez de-al sora-mii! A venit pentru prima data in Bucuresti si a inchiriat o masina de la Otopeni si apus GPS-ul sa-l duca in Pitesti. Nu stiu cum l-a setat, dar a mers (pentru cei care sunt sau stiu Bucurestiul) OTOPENI- Pta Presei - Kiseleff - Victoriei - Splai - Cotroceni - Iuliu Maniu, la ora 17:00 plecat din Otopeni. Si l-am intrebat cum i se pare traficul din Bucuresti!

Raspuns: lejer si foarte civilizati romanii :))))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, pakistanezii astia!

...

Nu doar ca giratoriul se dovedeste a fi mai bun decat intersectia semaforizata, dar cu cat creste diametrul giratoriului, cu atat se misca mai bine treaba.

Asta s-a vazut instantaneu la intrarea in Drumul Taberei, cand au largit giratoriul de la Razoare. Inainte era un cosmar. Acum e chiar rezonabil, desi e mai ocolit. Macar nu stai pe loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now