Marian78

0-140 km/h cu S70T5

83 posts in this topic

@Matrix, este greu ce vrei tu si iti explic si de ce: dpdv economic este ineficient pt un tuner sa stea cateva zile pe masina ta si sa faca diverse variante de soft pt a scoate tot ce se poate din motor . Adica in 2 zile acel tuner poate "scoate" linistit 2000E facand alte masini . Mai departe trebuie spus ca se fac astfel de "ineficiente" dpdv economic dar la niste masini mai exotice gen 911 Turbo, GTR R38, etc . Iar in acest caz faima tunerului este mai importanta decat banii primiti pe modificare.

Stiu caz concret cu un amic ce si-a luat tot ce trebuie pt a duce un 1.8T la peste 400cp si nimeni nu a vrut sa-i faca softul pt ca nu e ceva stock si nimeni nu vrea sa piarda timpul .

Cel mai bine iti explica Marian78 cum s-a chinuit la el sa faca zeci de variante de soft si nici acum nu e 100% multumit, sa-ti spuna cum punand evacuare mai mare nu mai tragea masina, sa-ti spuna cum dupa ce a pus FMIC nu mai mergea masina si ce a mai patit el .

@Iulirx, softul pe care il am acum pe V70 raceste bine de tot cilindrii cu benzina DAR un consum de 30% este uzual, totusi masina fuge bine pt un motor LPT facut HPT fara interne schimbate .

Pt mine un lucru e clar, tuningul la diesel e placere iar cel la benzina e cosmar pt ca sunt prea multe variabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"in 2 zile acel tuner poate "scoate" linistit 2000E facand alte masini"

Ok. Atunci sa-mi faca o oferta. 2000 nu cred dar 1000 de euro pentru citeva variante BUNE de soft eu cred ca e de ajuns, nu ? :)

Am sa-mi mai pun un vis in cui. Bine ca mai ramin citeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti glumet, pai gandeste numai atat, un DPF-off dureaza 15 minute si costa minim 200E, poti face 2000E/zi din asta linistit .

Un tuner cunoscut poate face lejer peste 2000E/zi .

Amicul cu 1.8T a oferit 3000E si nu a vrut nimeni sa-i faca softul asa ca spor la visat cu 1000E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan ..""....softul pe care il am acum pe V70 raceste bine de tot cilindrii cu benzina DAR un consum de 30% este uzual, totusi masina fuge bine pt un motor LPT facut HPT fara interne schimbate ...."""

La asa consum ajungi ,se ajunge ,cu un motor de 2L softat !!!!?Cu asa ceva trebuie sa circuli doar la concursuri sau promenada altfel ii faci plinul din 3 in 3 H :slap:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata nu mai scriu nimic ca vad ca se aluneca iar in idei mioritice.

Castiga dracu prin tuning in romania 2000/zi.

O sa-mi iau un de-asta si gata, ma voi juca pe barba mea cit voi dori. Ca in romania avem tuneri...

http://www.turbo-tuner.co.uk/

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Saphir, este masina fix de 0-400m pt asta o tin, sta in curte si asteapta vara . In curand va primi cutie de diesel pt un sprint mai bun pana la suta .

@Matrixxx, esti naiv. Oricum iti urez succes .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit ca nu mai cer ajutorul nimanui de muuuuult timp pentru masina mea.

Asa naiv.

P.s. Eu inca nu apelez la asa complimente. Multumesc pentru suport...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si atunci de ce nu vb cu Sebastian ? Poti sa vb si cu DOK, e aici pe forum prezent. Vorbeste cu ei si vezi ce pret iti ofera pt ce vrei tu dupa care vedem daca apelativul naiv este corect sau nu .

Daca te-am suparat cu apelativul naiv imi cer scuze, nu stiam ca deranjaza asa tare .

Hai ca i-am facut praf topicul lui Marian .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now