Marian78

0-140 km/h cu S70T5

83 posts in this topic

Asteptand pe cineva am zis sa fac un filmulet .Azi , 26 grade afara ,benzina de 95 si multa chinuiala cu tinutul telefonului. Nu am reusit sa plec bine deloc ,am uitat sa dezactivez STC-ul iar cu a 3 a nici nu am mai accelerat violent (tineam telefonul si volanul cu aceeasi mana si masina era destul de instabila). Se poate mult mai bine . Cu benzina de 98 ,maxim 10 grade afara si cu STC dezactivat pot scoate 0-100 in 5s, Demarajul propriu-zis incepe la 1:32.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunet la fimarea aia nu ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunet la fimarea aia nu ai ?

A filmat cu Nokia 3310 si ala nu filmeaza cu sunet :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e filmat cu aparat foto si aparatele foto nu au microfon de inregistrare....cel putin nu toate. Oricum imi place demarajul. La mine imi trebuie o ora sa ajung de la 0-100 km/h :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos. Bravo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu aproximatie, cati ponei trag de masinuta aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blush: Clipul are sunet dar nu stiu de ce pe youtube nu este. Am filmat cu telefonul meu ,o rabla de LG KU 990i pe care m-am chinuit grozav sa-l tin impreuna cu volanul. Pe treapta I a intervenit mult STC-ul ,masina face aproape instant 60 km/h (are modificata limitarea de cuplu la ~ 80%) iar cu a 3 a nici nu am mai accelerat violent (nu puteam stapani masina).

Cand se mai raceste afara ,sa fie maxim 7-8 grade o sa fac alt filmulet cu o camera HD . Neaparat cu benzina de 99 si cu o alta varianta de soft (1.3 bar boost si cu alte harti de aprindere mai agresive).

Nu am masurat puterea pe dyno dar din calcule (estimative) masina are momentan ~ 310 Cp. Puterea se poate calcula astfel: MAF (g/s) /0.8. Cantitatea maxima de aer care o trage masina acum variaza intre 243-248 g/s.

Am atasat si filmuletul original care se vede bine cu VLC player. Fisierul de 12 MB trebuie modificat (dupa descarcare se modifica extensia din zip in z01 si se sterge _1). Dupa asta se dezarhiveaza normal ,ca o multiarhiva.

VolvoS70T5_0-140_1.zip

VolvoS70T5_0-140.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

310CP Wow... herghelie nu gluma.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marian, Nu cred ca e edificator calculul cu g/s pt ca la R ai 225-230 g/s iar asta se traduce in ~280 cp iar un R are 300 cp .

Conform calculului tau ar trebui sa fiu mandru pt ca as avea 230+ Cp :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ai scoate 230 de cai doar dintr-un 16T, injectoare si un soft - fata de 180 cit aveai, eu zic sa fii mandru :smile:

Just kidding.

:kiss2:

P.s. Ar trebui mai multi sa punem niste filmulete de-astea, sa ne mai clatim ochii.

In curind pun si eu unul, asa, sa fie pe server :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marian, Nu cred ca e edificator calculul cu g/s pt ca la R ai 225-230 g/s iar asta se traduce in ~280 cp iar un R are 300 cp .

Conform calculului tau ar trebui sa fiu mandru pt ca as avea 230+ Cp :D

Formula de calcul este dintr-o carte consacrata in tuning A. Graham Bell - Forced Induction Performance Tuning.

Puterea dezvoltata depinde mult de temperatura exterioara si de benzina folosita .De ex la mine cu benzina de 95 si ~25 grade afara mi-a tras maxim 227 g/s iar cu benzina de 99 si 12 grade (cu acelasi soft ,19T ,1.1 bar) 241 g/s. R-ul trebuie sa traga minim 230 g/s .Banuiesc ca pe o vreme rece si cu benzina buna poate "suge" lejer 240 g/s (300Cp). Am un soft de S60R si acolo are limitare de boost la 1950 mbar/5000 rpm , 1880/5520 ,1760/6000 , 1610/6520 . Dupa un calcul simplu Max CFM=(2.5x1.76x90x6000)/5660 =419.788 .Pentru a converti in kg/h inmultim cu 2.08 (la o densitate normala a aerului) =873.16x(1000/3600)=242.544 g/s ..... CP=242.544/0.8=303.18 . Parca iese nu? :hello2:

Formula de calcul ptr CFM este luata din aceeasi carte.Citez:

"First we need to calculate the engine air flow rate (CFM). The formula for this is:

CFM = L x RPM x VE x Pr

5660

Where: L = engine capacity in liters

RPM = maximum engine speed

VE = engine volumetric efficiency.

Pr = pressure ratio

Some good values for VE are:

Stock 2-valve = 85%

Stock 4-valve = 90%

Street modified = 93%

Competition = 105%

To calculate the pressure ratio you need to know what boost pressure you want to run and then plug that into the following formula:

Pr = 14.7 + Boost

14.7

Pai daca ai scoate 230 de cai doar dintr-un 16T, injectoare si un soft - fata de 180 cit aveai, eu zic sa fii mandru :smile:

Just kidding.

:kiss2:

P.s. Ar trebui mai multi sa punem niste filmulete de-astea, sa ne mai clatim ochii.

In curind pun si eu unul, asa, sa fie pe server :smile:

Poate scoate mai mult de 230 Cp dar sta prost la raportul de compresie care este de 9.5:1. Eu unul nu as risca mai sus de 250.

T16 -le poate baga maxim 420 CFM ,deci forjat bine (cu upgrade-urile de rigoare.....esapament ,filtru sport in carcasa , intake pipe de 70mm) scoate ~ 300 Cp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian78 : " ... Cu benzina de 98 ,maxim 10 grade afara si cu STC dezactivat pot scoate 0-100 in 5s. "

vrei sa spui ca benzina de 98 iti da o putere mai mare? e gresit total. CO masoara gradul de detonatie

si nu puterea carburantului ... 95-ul detoneaza la o temperatura mai scazuta decat 98, gratie aditivului

incorporat ... daca vrei o putere mai mare consuma mai multa benzina in acelasi timp, indiferent de CO.

sau baga kerosen !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian78 : " ... Cu benzina de 98 ,maxim 10 grade afara si cu STC dezactivat pot scoate 0-100 in 5s. "

vrei sa spui ca benzina de 98 iti da o putere mai mare? e gresit total. CO masoara gradul de detonatie

si nu puterea carburantului ... 95-ul detoneaza la o temperatura mai scazuta decat 98, gratie aditivului

incorporat ... daca vrei o putere mai mare consuma mai multa benzina in acelasi timp, indiferent de CO.

sau baga kerosen !

Salut!

Vorbesc de ECU Bosch ME7.x care este adaptiv si care are un interval de reglaj al aprinderii in functie de mai multi factori printre care detonatiile si temperatura aerului aspirat in motor. Avansul la aprindere este setat automat pana cand apar primele detonatii si apoi retras cateva grade. Acesta va fi unghiul optim de aprindere care va fi comparat cu o valoare presetata in soft. Dupa aceasta comparatie se stabileste un grad de eficienta si implicit o limita a cuplului si puterii dezvoltate de motor. Chiar daca in soft avem setata limitarea de boost la 1 bar vom avea intotdeauna pe ceas o valoare mai mica cu pana la 0.1 bar in functie de cifra octanica a benzinei si a temperaturii aerului aspirat. Din acest motiv motorul dezvolta mai multa putere pe o vreme mei rece si cu o benzina mai buna.Cu benzina de 98+ avansul la aprindere va fi mai mare , gradul de eficienta mai bun si implicit cuplul si puterea mai mare. VOLVO recomanda sa folosim exclusiv benzina de 98+ pentru motoarele turbo.

Ar fi foarte multe de discutat despre cum functioneaza Bosch Motronic ME7.x avand in vedere documentatia care se intinde pe vreo 1900 de pagini. :smile:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumi mai multa benzina ai mai multa putere, asta e clar, 95 sau 98 ,

aceeasi putere, detonatii diferite, nu e una mai buna sau mai slaba decat

cealalta ...

"motorul dezvolta mai multa putere .... cu o benzina mai buna" !?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alexpopeystar iti recomand rasfoirea manualului de utilizare al autovehiculului, scrie clar ce putere are si cu ce combustibil .

Succes .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura are cu afirmatia :" motorul dezvolta mai multa putere ... cu o benzina mai buna" ?

cat despre rasfoit, sigur ca rasfoiesc :downtown: .

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie in manualul masinii destul de clar ca puterea de 200CP la T4 este obtinuta cu benzina de 98. Cu benzina de 95 nu mai are 200 cp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pentru ca arde mai repede, deci masina consuma mai multa benzina;

cand puneam de 95 consumul era mai redus cu pana la 1,5l ; datorita aditivului

arde mai repede si da mai multi cai, nu pentru ca ar avea mai multa energie ...

sunt curios cum se obtin aceste doua tipuri de benzina ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popeye, cifra octanica mare lasa motorul sa mearga cu avans mare pt ca nu detoneaza, si permite dezvoltarea unei puteri mai mari.

Cifra octanica mai mica -> avans mai mic -> motorul nu dezvolva puterea maxima. Punct.

Puterea calorica a celor doua benzine de 95 si 98 este foarte apropiata daca nu identica.

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popeye citeste manualul de utilizare la capitolul "Petrol fuel" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

MC : " Puterea calorica a celor doua benzine de 95 si 98 este foarte apropiata daca nu identica. "

IN SFARSIT ! despre asta am scris, nu despre motoare. punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare mie,sau R70 asta se misca mai greu ca a ta

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E automata, e normal sa se miste mai greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e lenesa rau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mr. G Automata este mai lenesa ca manuala ?Stiam ca este invers avand raportul mai bun mai ales daca are si sport .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now