Marian78

0-140 km/h cu S70T5

83 posts in this topic

La 0-100 automata e lenesa rau, mai putin DSG-ul care e mai rapid .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a mea cel mai bun cuplu l-am simtit de la 120-130 si pedala la fund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E lenesa pentru ca pe langa pierderile din convertizorul de cuplu, are si limitari de cuplu in primele trepte ca sa nu rupa in doua cutia...

@Marian78: corecteaza-ma te rog daca gresesc, tu ai documentatia de ME7... Eu am doar de Motronic 4.4

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea, cu 7,5 s suta de pe loc nu mi se pare deloc lenesa si mai ales rau;

nu am DSG , e o cutie destul de veche dar o zbugheste mintenas de ma

trage in scaun; nici nu-mi trebuie mai mult ! :headbang: e drept ca e mai usoara

decat alea de mai sus iar cuplul de 300 Nm se pare ca functioneaza inca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

8s are t4 automat si 7.3s are manuala.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pun si eu o proba de-aseara, doar viteza 1 si 2. Startul dezastru, benzina 95 (ca de-aia am acum). Mai nasol e ca tocmai ii dadeam cind am vazut cu coada ochiului politia :smile: de-aia am intrerupt brusc filmarea...

Bineinteles ca se poate mai bine - asa cum spune si Marian, insa eu nu prea le am cu plecarile de pe loc.

Proba - viteza 1 si 2.mpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, acum am vazut - 31 de descarcari si nici un comentariu :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-ai lasat pe toti fara cuvinte, :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la 8.73 sec/suta ce sa comentam? mai baga o fisa mai Matrixxx, poate iti iese mai bine plecarea . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu trebuie sa fie vreun comentariu pozitiv, dar...chiar asa nimic ? :evil6: M-ati ignorat total, voi astia cu super softuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa schimbi un pic mai repede....

E motoras mic, cu cuplu la ture mari, si pierzi la schimbarile de treapta cand o ia cuplu iar de jos :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la super tonajul banchizei tale nu poti avea plecare instant , plus

o suta si ale tale ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx nu stiu ce motorizare ai dar mi se pare bine de tot plecarea si al tau e mai batran ca al meu cu 2 ani ( ca masina ma refer nu ca si model) . Nu stiu daca o sa pot sa scot si eu un timp asa bun cu al meu dric dar o sa incerc. Ai pierdut putin timp la schimbat in treapta 2. Pot sa garantez ca sunt singurul de pe forum cu cei mai putini "caluti" dar chiar o sa incerc si eu de curiozitate. :smile: (filmat bineinteles)

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

PROPUNERE!!!

Volvo Drag Race

Locatie: langa Bucuresti(se da pe privat celor interesati)

Cand? - Sambata seara este vremea perfecta,trage aer rece,intercoolerul se raceste bine,etc

Fiecare vine cu ce crede el ca are mai bun si se va vedea pe asfalt care sta mai bine ca din spatele tastaturii sau din filmulete pare usor.

:headbang:

Edited by vlpvlp06
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poluam topicul lui Marian.

Doritorii contactati-l pe VLP prin PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mentionam ca invitatia lui vlp este invitatie la o activitate ilegala, numita in termeni de ferentari "liniuta".

Pana sa ne transformam in bmwclub, va rog reamintiti-va ca volvo-club nu incurajeaza astfel de activitati desfasurate altfel decat in cadru organizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la 8.73 sec/suta ce sa comentam? mai baga o fisa mai Matrixxx, poate iti iese mai bine plecarea . :D

Pai nu trebuie sa fie vreun comentariu pozitiv, dar...chiar asa nimic ? :evil6: M-ati ignorat total, voi astia cu super softuri.

Chiar asa.... Ti-ai dat prea mare silinta sa iti pastrezi rezerve asa incat eu nu cred clipul asta. :P

In zilele lui bune, 9 secunde si ceva scotea td-ul de pe 440... ..deci la ce respiratie grea prezinta a ta, ar mai trebui trasa o dubla. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu inca sa plec bine de pe loc, nu prea "ador" liniutele cu ditamai break-ul, le prefer pe cele din mers.

"...la ce respiratie grea prezinta a ta..." Eu vreau sa o fac sa respire ca Darth Vader, dar mai am de lucru :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E lenesa pentru ca pe langa pierderile din convertizorul de cuplu, are si limitari de cuplu in primele trepte ca sa nu rupa in doua cutia...

@Marian78: corecteaza-ma te rog daca gresesc, tu ai documentatia de ME7... Eu am doar de Motronic 4.4

ME7 are limitari de cuplu pentru toate treptele de viteza,insa activate doar pentru treapta 1 (cutie manuala) si 1,2 (automata).

Poluam topicul lui Marian.

Doritorii contactati-l pe VLP prin PM.

No problem cu "poluarea".

Doar cateva chestii despre filmulet.

1. Ai plecat binisor

2. Se poate mai bine cu treapta 2 daca ai putea trece de 100 km/h .

3. Nu stiu daca ai scoasa limitarea de turatie dar cu 16T poti sustine 1bar si la 7000 cu motorul de 2 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se duce boost-ul in 1,2-1,3 iar apoi sta "linistit" la 1 bar cam pina la 6500 - cum ai spus. Trebuie sa pun un arc mai tare la wastegate :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar merge bine, nu stiu de ce te plangi. :D

13 secunde e o un timp mediu, in general vorbind.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbi mult prea jos. Schimba la 6000, ca abia la 3500-4000rpm ai cuplu :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe liber ajunge turometrul la 6000 dar in forta nu stiu daca trece de 5500rpm. Oricum nu a fost reusita proba ca plecarea de pe loc a fost din parcare laterala de pe piatra cubica si am incercat sa plec usor ca sa nu patinez. Trebuie sa gasesc un loc mai bun unde sa fac asta si atunci o las pana la 6000rpm daca va ajunge pana acolo. O iubesc asa putoare cum e ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca "Proba s-a efectuat pe autostrada sau intr-un loc special amenajat" se subintelege :))) !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now