opus

Siguranta usilor de apartament ,casa !

42 posts in this topic

Sa te poti bloca in casa sau in afara ei de vina poate fi sistemul de inchidere ales , mai rar butucul. Solutii: ti o cheie de rezerva la cineva apropiat si de incredere pt cazul pierderii cheii. In cazul blocarii cilindrului sau broastei chemi un lacatus , un alpinist sau ma suni pe mine !..... intre timp o inviti pe vecina in pijamale la o pizza! Cat despre zombie...te-ai mira ca azi maine sa apara si ei !)

Edited by opus
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la o usa de apartament nu se poate pune o inchidere centralizata ca la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu Gyuri (opus) si i-am spus ca vreau o usa ca cea din film ;D ;D ;D:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot sa cred asa ceva, chiar daca vad :glasses9: Si mai toata tara a alergat sa-si ia usi metalice...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici mie nu-mi vine sa cred dar daca ne gandim bine astia-s plini de steroizi si nici macar sport nu fac. Sa pui niste oameni de la tara din aia munciti sa dea cu barosu' in usa sa vezi tu acolo cum doboara usa imediat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca erau 2 dupa usa, sa o tina bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu Gyuri (opus) si i-am spus ca vreau o usa ca cea din film ;D ;D ;D:

pana intra domnii ;

respectivul

isi monteaza lift pe balcon :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu tu vrei o usa antiefractie de cand..??? ...are vreo legatura cu adresa pe care am salvat-o in agenda?!) @Nea Feraru , usi cu incuietoare actionate cu telecomanda exista, ( http://www.securo.ro/produse.php?cp=80 , http://dancarageact62.wordpress.com/tag/fara-chei/ ) dar nu in toate cazurile dispare butucul si ma gandesc ca acest lucru intereseaza pana la urma si anume disparitia punctului slab. Doar am auzit de incuietoare magnetice dar inca nu am pipait si ar mai fi si varianta montarii unei brosaste care sa fiea actionat de un sistem asemanator ca la masini dar aici deja vorbim de constructie de usi , de probleme noi. Nerealizabil sigur nu e dar in lipsa de interes inca nimeni nu sa apucat sa faca una. Cel putin nu cineva cunoscut mie!) Inainte de achizitionarea usii noi am cautat informatii mult timp pentru a nu lua plasa si totusi am lucrat cam opt ore incontinuu pentru rezolvarea unor defecte de fabricatie si detalii nefinisate la noua achizitie. Desi am conceptul construirii unei usi bune cu incuietoare bune si cilindrii siguri in cap , din lipsa de spatiu de lucru adecvat inca nu m-am apucat de lucru.... poate candva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

la o usa de apartament nu se poate pune o inchidere centralizata ca la masina?

da! se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momrntul in care a spart-o nu mai avea nici un punct de legatura cu tocul si nu s-a deschis decat 10-15 cm. Mai avea inca o usa in spate sau alt sistem decat broasa/yala.

Eu aveam un nebun in bloc care pe langa 2 usi si 3000 de incuietori si lanturi, una se deschidea in afara cealata in interior, la a doua usa mai avea prins de armatura betonului 2 suporti, stanga/dreapta tocului, in care punea o bara metalica (la fel ca la fortaretele antice)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu cunostinte care au usile de lemn ,3 tipuri de incuietori..inclusiv pe verticala si un drug lat cam de 15 cm metalic pe mijloc.Mi-e greu sa cred ca poate fi sparta asa usor, dar in contrapartida..e nasol sa ajungi in fata usii si sa ai nevoie urgenta la WC.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent ca e reclama mascata sau realitate cele 10-15 cm de deschidere a usii in partea de sus nu inseamna ca si partea de jos a usii e deschisa, ( deci probabil ceeace spui cu alta broasca/ yala) adica in cazul sistemului de inchidere Multi-T-Lock poate fi bara de jos inca cea care blocheaza si chiar daca si acesta e rupt mai e bara broastei care inchide transversal si intra in tocul usii si acela opunand inca o oarecare rezistenta. Oricum filmul nefiind pana la sfarsit noi putem doar presupune. Maurice daca il mai sti pe vecin poate il intrebi daca un cilindru de securutate maxima merita 60 -100 Euro ! :rolleyes2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa merite, si mai mult chiar.

Eu am mers pe alt principiu.

La bloc cand eram aveam doar o incuietoare, cea a usii standard.

E adevarat ca Mottura cu cateva bare prin usa. Am fost singurul de pana atunci care nu mai adugasem alta incuietoare la usa cand am comandat-o.

La casa acum am pe usa un butuc normal si atat. Cei cu usa, oripilati ca n-am mai pus nimic suplimentar. Le ce sa pun 100 de yale cand am 20 de geamuri la parter care pot fi sparte.

In ambele variante bloc si casa mi-am facut asigurare care cuprindea si furt. La fel si la firma. Asa dormi linistit. Intotdeauna eu am spus ca suntem victime sigure daca suntem vizati. Oricate masuri de siguranta ti-ai lua sunt degeaba daca vine cine trebuie, eventual pierde mai mult timp sa le deschida si cand intra, pe langa furt iti mai strica ceva sa-si descarce nervii. Usile, broastele si alarmele sunt pentru hotii de rand, de descurajare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Posibil sa merite, si mai mult chiar." Multumesc! In rest ai dreptate nu te contrazic. Totusi mai e si varianta cobori noaptea in chiloti pe scara spre sufragerie si vezi ca cineva sta pe canapea si se uita la televizor.... un cilindru de siguranta bun elimina macar aceasta situatie ! :thumbsup2:

Edited by opus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wooau, cand te plictisesti de usa aia ia un levier si o franceza, bagi levierul sub sild si il ridici, cu franceza rasucesti stanga-dreapta butucul, face poc din 2 miscari de la mijloc, bagi o surubelnita lata in mijlocul butucului si deschizi normal, cam 15 sec. totul. Succes. :((

Eu am la usa un sistem care daca incearca hotul sa deschida usa e imposibil sa nu faca galagie. Broasca ar in interior niste bilute care se aseaza pe cheie in momentul in care deschizi usa. E ca si cum cheia ar fi matrita (tz) iar daca bilutele nu intra in gaurile din cheie, nu poti deschide (cel putin nu fara scule si fara experienta). Iar pe dinafara nu am clanta iar limba aia care e actionata de clanta are o mica bordura , in momentul in care dai doua ture sa deschizi apoi inca un sfert de tura sa actionezi limba trebuie sa si tragi putin de usa ca sa nu agate bordura de pe limba. Chiar si cu cheie nu pot deschide daca nu imi folosesc amandoua mainile. Iar pe dinafara nu am clanta ca asa e facut sistemul. Deci, cu pensete si ustensile din poseta cade automat pentru ca nu ai cum sa tragi de usa si in acel moment sa si rasucesti un sfert de tura pentru ca se rup ustensilele. Cheia e facuta special un metal tare si gros pentru a nu se rupe. Oricum mi se pare interesanta broasca din clipul de mai sus.... de fapt sistemtul mi se pare interesant dar si scump. Aaa era sa uit... tot timpul sunt atent sa nu-mi uit cheile in casa daca plec, ca daca ma inchid pe dinafara, o sa dorm la vecina :thumbsup2:

Filme cu prosti! Daca aveau cap lucrau butucul, sau lasau unul capabil cu baros nu berbec de teava gol...

Am vorbit cu Gyuri (opus) si i-am spus ca vreau o usa ca cea din film ;D ;D ;D:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusyoyo Cele 15 secunde se pot face si 15 minute in fata unei usi care are un sild antiefractie Ikon de exemplu din placi otel de 13mm atat la interior cat si la exterior tinute strans impreuna de trei sau patru suruburi metrice de 8mm. Sau o rozeta antiefractie de calitate in combinatie cu noile tipuri de elemente de siguranta introduse cilindrilor care ingreunesc semnificativ sansele de rupere chiar daca se distruge sildul ori elementele care tocmai fac ca o parte din fata cilindrului sa se rupa in cazul fortarii fara a se putea deschide cu metodele conoscute..... elementele de siguranta evolueaza, la fel si tehnicile infractorilor despre nici o usa nu se poate spune ca e de netrecut nici nu aceasta e ideea.....pentru mine e suficient daca cele 15 secunde se fac 15 minute!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now