Roberto

Shoe Box - Cadoul din cutia de pantofi

9 posts in this topic

Fac apel la cei interesati sa isi dedice 5 minute pentru a afla despre aceasta campanie care mie personal mi se pare foarte buna si corecta prin felul ei de a functiona.

Inceputa in 2007 in familie, ca sa-l invatam pe baiatul nostru sa imparta din jucariile si hainutele lui cu copiii saraci din bloc,care nu aveau ce avea el, dusa apoi la status de messenger si micile grupuri tematice de emails, proiectul ShoeBox reprezinta o incercare minuscula de a face lumea un loc mai frumos. In fiecare an, in preajma sarbatorilor de Craciun, vrem sa punem un zambet pe fetele atator si atator copii sarmani din orasele in care locuim.

Daca deschidem bine ochii o sa gasim la fiecare colt de strada un copil sau adolescent singur, flamand, infrigurat si parasit. Nu salvam lumea cu o cutie de pantofi umpluta cu dulciuri si alte chestii, dar ne vom invata, in timp, sa ne gandim la ceea ce avem si nu le ceea ce ne mai dorim. Vom invata sa punem pret pe perna unde ne odihnim capul seara si pe fularul de la gat. Vom invata sa radem vietii in fata si sa apucam cu amandoua mainile de viitorul nostru.

Experienta ShoeBox este pentru mine o lectie de viata, repetitiva, consecventa si indubitabila ca romanii sunt minunati! Ani la randul am primit “ajutoare” de prin tot felul de tari, dupa Revolutie. Ne miram cum de le pasa la strainii aia din departare, de soarta noastra a celor care traim in Romania. Am ajuns sa gandesc acum ca daca nu dau celui de langa mine, ajung sa fiu sarac cu buzunarele pline de bani si acru cu camara plina de miere.

Dar din dar se face raiul spune zicala si eu zic cutie din cutie se schimba realitatea unui copil sarman, in prag de Craciun.

Va multumesc tuturor celor care in ultimii 7 ani ati fost partasi acestui minunat priect. Va multumesc tuturor celor care, printr-o cutie cu bunatati, ati adus bucurie in inima unui copil si ati permis luminii si emotiei sa cuprinda Romania.

Mergem mai departe …

Valentin

Dar cel mai bine vizionati acest clip

Intrati pe site-ul lor aici http://shoebox.ro/

Eu unul mi-am dedicat jumatate de zi, maine, sa fac cateva colete !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos, omenesc, demn de urmat. Nu am inteles din videoclip daca e un experiment romanesc sau strain (nu ca ar conta in vreun fel). Daca e o idee de-a unui român, atunci nu inteleg de ce nu i-a zis simplu : "Cutia" (de pantofi sau doar atat, nu are importanta).

Cu ocazia asta, poate ne organizam si noi ca in alti ani, sa mai facem niste copii, sau oameni napastuiti de soarta, sa zâmbeasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asa e, am revazut, dar parca are prune in gura cand vorbeste. Oricum, hai sa ne orgasnizam si noi anul asta, poate chiar pe acest topic. Nu neaparat gen shoebox, e suficient sa o facem in felul nostru, clasic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica vorbim mult si nu facem nimic

asta cred ca e "felul nostru,clasic"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanesc, "ne-romanesc", - e un gest omenesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica vorbim mult si nu facem nimic

asta cred ca e "felul nostru,clasic"

Te contrazic, ia priveste in arhive si vezi ce s-a organizat in 20110, 2011...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine unu chiar m-a impresionat ce ati facut pentru fetele de la orfelinat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

crezi ca nu stiu

doar am "participat" - a se citi sponsorizat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now