betty

mesaj eroare: "Motorsystem Wart. Erforderl."

86 posts in this topic

De vreo doua luni mi-a aparut clasicul mesaj "Motorsystem Wart. Erforderl." si nu mi-a mai disparut.

Intre timp mi-am schimbat si filtrul de aer si nici o schimbare.

La tester mi-a dat eroarea : diesel additive control unit signal faulty

Stie cineva ce ar putea fi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De vreo doua luni mi-a aparut clasicul mesaj "Motorsystem Wart. Erforderl." si nu mi-a mai disparut.

Intre timp mi-am schimbat si filtrul de aer si nici o schimbare.

La tester mi-a dat eroarea : diesel additive control unit signal faulty

Stie cineva ce ar putea fi ?

Are legatura cu aditivul pentru filtrul de particule, ori e gata, ori e defect ceva la unitate, ori....pot fi mai multe.

Din eroare se traduce ca semnalul transmis de catre unitatea de aditivare este incorect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cat e de grav daca umblu o vreme asa cu el? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi asa cu masina poti infunda complet FAPul si nu cred ca este un lucru bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe tester mie mi-a aparut o eroare  in legatura cu camshaft- parca. Mecanicul suspecteaza un senzor defect sau murdar pe la motor. Deoarece mi-a spus ca nu pot strica mai rau daca merg asa cu ea si pt ca masina mie mi se pare ca merge la fel, o sa ma ocup de el cand o sa-i fac revizia.

Singurul lucru sigur pt mine e ca acel beculet + mesajul poate sa provina din o gramada de cauze :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu umblu asa de aproape 3 luni, dar nu am observat sa mearga masina mai rau....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana se infunda de tot FAPul, dupa o sa inceapa sa-ti para rau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre asta sa fie vorba?

Budule, nedgica are dreptate... la 1.6D si 2.0D se pune si aditiv odata la 60.000km. Ai poze mai jos din VADIS : [attach=#]

post-1127-12877870625536_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact despre asta, probabil ca trebuie pus aditiv sau macar verificat nivelul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa, aiurea , cam nasol....ca e cam scumpe - 1150ron la Cluj la reprezentanta... si nu stiu daca as putea rezolva treaba asta altundeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e 1150 ron? Doar de verificat nivelul de Eolys sau completat ?

Deci aditivul pt FAP sau ma rog DPF cum ii zice la Volvo este EOLYS si costa intre 600 si 700 RON kitul de reumplere, kitul are 3 litri si ajunge la aproape 2 reumpleri deci destul pt 100.ooo km .

Mai multe informatii gasesti aici http://www.volvoclub.org.uk/diesel_filter.shtml

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa zice un coleg de forum:

Si mie mi-a aparut mesajul asta acum o saptamana. Dupa multe cautari pe net si dupa ce am dus-o la un tester am aflat ca este vb despre aditivul pentru filtrul de particule (low level). Din pacate numai cei de la reprez. m-au putut ajuta. (toata distractia 1150 RON, kit aditiv 750 + manopera 250 + upgrade soft 150, am fost la reprez. din Cluj, Floresti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul este pomana pt ca numai aditivul costa intre 600 si 700 RON (original PSA) si trebuie obligatoriu resetat calculatorul si manopera 250 RON nu este mult cam mult insa resetarea ca upgrade soft nu vad de ce este necesar trebuie doar resetat calculatorul cand umplii rezervorul de aditiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul este pomana pt ca numai aditivul costa intre 600 si 700 RON (original PSA) si trebuie obligatoriu resetat calculatorul si manopera 250 RON nu este mult cam mult insa resetarea ca upgrade soft nu vad de ce este necesar trebuie doar resetat calculatorul cand umplii rezervorul de aditiv .

Eh, au trecut o banala resetare ca si upgrade de soft :D, sa traga la cantar, tipic romanesc nu ?

Inca exista pe ebay kit de aditiv pentru motoarele 2.0 la licitatie  :D incepand de la 20 de lire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare nu gasesc aditivul respectiv mai ieftin undeva? (fara sa il deranjez pe Roberto)

Sau si mai bine, cum transform  din euro 5 in euro 4 ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi avem la firma o masina E5 la care tot am pus aditiv...Si intr-o zi am hotarat sa nu mai luam :D

  Merge la fel si acuma (de 4 luni), dar ar fi interesant sa intrebi la Volvo daca nu cumva numai noxele sunt o problema si altceva nu e afectat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nu cumva numai noxele sunt o problema si altceva nu e afectat.
Eu la asta m-am gandit cand am hotarat sa aman, pe cat posibil, vizita la reprezentanta. Au trecut aproape 3 luni de cand a aparut mesajul respectiv. Mesajul fiind cu valoare informativa (i galben) m-am gandit ca nu e ceva vital pentru masina.

Am o mica banuiala ca daca intreb la volvo, ei o sa zica oricum ca e nevoie sa completez aditivul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina noastra este auto-utilitara. Ni s-a spus sa folosim aditivul doar cand ii facem ITP-ul, ca in rest nu are nici pe dracu... Noi il cumparam mai ieftin de la tiristi care nu prea il folosesc pe tot.

Nu stiu daca la autovehicole e vre-o problema, dar la tirurile Volvo nu e nici un bai.  Nevoie cred ca e atunci cand ii masoara noxele ca nu mai ies la fel ca si in carte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus un link mai sus daca nu vrei sa-l citesti Irina nu e nici o suparare .

@Roberto vreau si eu 20 de L de aditiv la 20 Lire ~ 100RON litrul, de fapt nu 20L mai bine ia-mi 200L ca sa-mi fac si piscina la casa ;D  

Cel mai mic pret de pe Ebay este 85 lire 400RON kitul de 3L fara transport si oricum nu trimit in RO si chiar daca trimit mai costa transportul linistit 20 lire deci 500RON, de aici pana la 750 RON cat este cel ORIGINAL VOLVO este foarte mic drumul .

Ma rog fiecare face ce vrea cu masina lui, oricum acel filtru de particole se infunda pana la urma, este la mintea cocosului, dupa care intra obligatoriu motorul in protectie si asta permanent

Sa ai 76CP la o masina de 1300kg este fascinant, cred ca este mai rau ca un Logan de 1.4 MPI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Budulan, camioanele volvo au sistem SCR cu uree, la autoturisme e alta gasca in alta traista .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G :  Ba il citesc. Mersi mult. Plus ca masina mea are 1480kg sau ceva de genul.Plus kg mele si ale pasagerilor. Si nici 136 nu imi sunt deajuns ;D

Am tot intrebat in stanga si in dreapta (fara conotatii politice  :D ) cum ar fi un cip, dar am auzit zvonuri cum ca s-ar infunda filtrul de particule....Asa sa fie?

Later edit : Am citit. Am inteles. Trebuie sa ma pregatesc de o vizita la reprezentanta. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

HA HA HA HA

Ce cip mai fata, tu vrei sa faca Maurice infarct, daca nu moare de inima rea iti explica el cum e cu cip si motorul tau la fosta lui masina Pejo 307 2.0 HDI ;D

Sau iti zic eu cum era, mergea el cu masina asa frumos, pac se aprindea becu, intra in regenerare, prima data mai rar dupa care tot timpul iar dupa ce s-a saturat de cat de puturoasa devenise a pus softul de fabrica si gata ;D

Deci la tine deja sunt probleme la DPF pt ca nu mai merge regenerarea, deci cat de curand o sa-ti apara mesajul SOOT FILTER FULL, sa vedem atunci daca iti mai arde de politica  ;D

@parola, o tona de uree costa 800RON, solutia pt SCR este uree+apa, deci la cat costa nu inteleg de ce nu puneti acel aditiv, citesti pe cutie ce contine si il fabricati voi la un sfert de pret .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now