Midnight Caller

Mancare BIO

66 posts in this topic

O buna metoda de a manca un pic mai bio, este sa ne aprovizionam cat mai mult din piata, de la tarani (cati mai sunt ei) si cat mai putin de la supermarket. Pe langa sanatate si imunitate, mai ramanem si cu banuti in buzunar. Pe langa asta, eu am observat ca mai degraba slabesc cu un astfel de regim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O buna metoda de a manca un pic mai bio, este sa ne aprovizionam cat mai mult din piata, de la tarani (cati mai sunt ei) si cat mai putin de la supermarket. Pe langa sanatate si imunitate, mai ramanem si cu banuti in buzunar. Pe langa asta, eu am observat ca mai degraba slabesc cu un astfel de regim.

Tin sa te contrazic, hrana de la taran este ceva mai scumpa decat cea din supermarket! In plus de asta, si la piata trebuie avuta grija mare la ceea ce cumperi, pentru ca cea de sera nu o poti numii bio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma faci sa râd, zau asa omule. La ce piata faci tu aprovizionarea? Poate la Domenii sau Dorobanti, unde e boierie mare, caci in rest chiar nu se sustine afirmatia ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vestita piata obor! Presupun ca ai auzit de ea ... fac piata acolo de 25 de ani, de cand eram mititel! Unde vroiam eu sa bat, una este sa faci piata sau cumparaturile si alta este sa faci diferenta intre produse! ;) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e la Obor, nu am mai trecut pe acolo de 20 de ani. Dar te asigur ca in Drumul Taberei marfurile din piata sunt de calitate foarte buna si mai ieftine decat cele similare din supermarket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa bag mana in foc ca nu sti sa faci diferenta :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te inseli amarnic dragul meu. Sunt extrem de pretentios cand vine vorba de alimentele pe care le cumpar, cel putin la fel ca atunci cand fac achizitii pentru masina mea. Acum ai un termen de comparatie la care sa te gandesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, in piete 90% sunt precupeti :smile:

Iar topicul va rog mentineti-l ca ceva CONSTRUCTIV, nu CONFLICTUAL.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu, tocmai de aceea eu cumpar de la ceilalti 10% in masura in care am aceasta posibilitate de alegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare parte din strugurii produsi de mine (stropiti, tratati, etc etc) ajung pe piata in moghioros, acolo nu mai exista tarani din cate am vazut eu de ani de zile, bijnitarii fac legea, marfa bie fratilor nu se gaseste, sau daca se gaseste este foarte scumpa, va recomand cu placere daca vreti sa mancati bio sa va apucati de agricultura, cineva mai sus a zis pe aici ca a avut ceva rasaduri puse de mana lui, aia este bio, la fel ca si cu sucurile naturale, cele din magazin care se gasesc la carton, numai naturale nu sunt, cele adevarate sunt acele fructe care sunt trecute prin storcator de mana consumatorului. imi pare rau sa va dezamagesc insa realitatea este chiar aceasta. P. S. ptr cei care vin spre Vrancea sau prin vrancea, va invit la o burta de cirese (in sezon), bune si gustoase, am o auto servire direct din copac, plata este zero iar cantitatea fara limita.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, in piete 90% sunt precupeti :smile:

Gresesti, dincolo era mai ieftin!

Daniel, daca mergi in piata si vrei sa cumperi 1kg de mere ionatane si vezi eticheta pusa pe ele "Mere Romanesti" ... cum le deosebesti de cele din import? Care este strategia ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am struguri bio ( altoiti , insa nestropiti si neingrijiti - nu mai are cine), vin facut din ei cu adaos de bentonita (un pamint care ajuta la limpezire ce se punea in vin si acu' vreo 120 ani, fara alte adaosuri).

Din suprafata care o are socrul ( vreo 8.25 ha) am reusit sa facem abia 1000 l vin. Daca ne intilnim o sa aduc niste vin d-asta bio.

Gaini si pui de gaina crescuti fara cereale, doar cu ce maninca pe cimp n-am auzit sa mai existe de foarte mult timp. Rosii ,in afara de iulie-septembrie, nu exista bio. Daca sint frumoase , fara boli, nu sint bio.

Sint curios care taran din tara asta mai are macar pamintul bio. Mai am si un cires si un visin care fac aproape 300 de fructe impreuna de vreo 10 ani pe un pamint care n-a vazut decit ploaie si vint, poate a vazut chimicale doar din ploile acide. Fructele, asa bio cum sint ele, le maninca vrabiile.

ps. am dat pamintul arabil (vreo 11 ha) in arenda. Ce credeti ca creste pe el ? Panouri solare !

Din 2007 nu mai gasesc oameni la vie nici cu 60 ron /zi + mincare.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 2007 nu mai gasesc oameni la vie nici cu 60 ron /zi + mincare.

Gasesti, dar depinde de zona! Le dau eu 40 ron / zi + mancare!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresesti, dincolo era mai ieftin!

Daniel, daca mergi in piata si vrei sa cumperi 1kg de mere ionatane si vezi eticheta pusa pe ele "Mere Romanesti" ... cum le deosebesti de cele din import? Care este strategia ta?

Aleg si cumpar dupa omul din fata mea, nu dupa eticheta. Omul care are mere românesti, nu scrie "mere românesti". De obicei inscriptia e pe mâinile si pe fata lui...
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laughing4: ... esti amuzant! Daca asa faci tu piata, imi inchipui ce alimente consumi!

Ma rog, ca sa fim on-topic si sa revenim la iole noastre, chiar am avut discutii cu colegii la intalnire, saptamana trecuta, legate de produsele alimentare din ziua de azi ... eu o data pe luna imi cumpar de la tara, branza, lapte, carne de vanat :D ... iar primavara si toamna cumpar cocosi si curcani (ii rog sa ii creasca contra-cost)! Este adevarat, carnea de pui de la tara este ceva mai atoasa decat cea de ferma, dar incerc sa ma imcap cu ideea de a consuma cat de poate de sanatos, dar o fac mai mult pentru copii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@agr...Ce va mai luati in bete!!!Spune mult cel care iti vinde marfa si ca atare cumperi in cunostinta de cauza.Sa faci un tur de piete si ai sa vezi ce si cum..In fine

Incerca sa cumperi rate lesesti (mute ,denumirea lor populara) au carne rosie ca de vinat mai buna decit curcanul si tot cu nivel mic de colesterol daca vrei.Cumpara pui de 2-5 zile de ferma de carne si sa tii hraneasca cum trebuie cam 40 -45 zile si ii aduce la greutatea 2,5-3kg pe putin si apoi sacrificare si ai sa vezi atunci pasare crescuta la tara.Esti in avantaj finaciar mult mai bine.Curcanii sint mai sensibili la boli si maninca foarte mult Sint bune si gainile de tara dar majoritatea lor sint outoare si carnea foarte fibroasa ce merg doar sa faci supa si cam atit ca in rest sint pipernicite. :smile: .Ar fi multe de spus ce si cum ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna in special consum miere de salcâm provenita de la un apicultor din Slanic Prahova. Merg la el in curte si cumpar cu 25 de lei un borcan din acela de 800 ml., in care intra mai mult de 1.000 ml. de miere. Am avut si perioade cand am fost nevoit sa cumpar din magazin. Nu suporta comparatie. Gust, aroma, capacitate de indulcire a ceaiului...

Stiu foarte bine ca exista prin piete tot felul de comercianti, unii mai dubiosi decat altii, care vand tot felul de lichide contrafacute sub denumirea de miere. De la ei nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere.

Atentie mare la miere, ca la multe alte alimente : lumina soarelui nu-i face bine, ultravioletele altereaza factorii activi benefici. Nu se tine mierea nici la frigider. Ideal ar fi sa fie tinuta la intuneric si la o temperatura apropiata de cea existenta in stupul albinelor. Deci nu luati de la vanzatorii de pe sosele, oricat v-ar tenta, sau de la tarabe din piata. Unele borcane stau cu saptamanile in plin soare la acesti comercianti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un borcan din acela de 800 ml., in care intra mai mult de 1.000 ml. de miere.

Off-topic, Mariusica, nu te'ncurca in taste, si corecteaza repede "1.000gr" ca nu se umfla bietu' borcan ;D

Sunt sigur ca ai vrut sa zici ca e mai mult de 1kg de miere ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iau mierea de la Valcea si la ultima sarja am primit bonus niste aripi de albina, gustoase si astea :D

Marius, 800ml miere salcam =1120g .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, am vrut sa transform in kilograme. Multumesc de atentionare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la aripile din miere, eu cred ca sunt inofensive, si de data asta sunt serios .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa confirm. Si eu am gasit in mai multe randuri in borcanele mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am stat si am citit topicul de la cap la coada si am vazut multe pareri pro si contra. Parerea mea personala, pot sa spun ca nu sunt unul care a trait la oras o viata, este ca mancarea bio este bio doar ca trebuie sa se numeasca bio.

Bio nu exista, dar exista mancare sanatoasa, mancare cu care bunicii mei au trait sanatosi pana la minim 87 ani si ceva peste, mancare cu care parintii mei traiesc sanatosi si pana acum si mancare cu care eu sunt obisnuit.

Bio este un termen doar si voi vreti sa il catalogati precum firmele de standarde. Standardele le facem noi cei care mancam si nu o firma care nici nu are habar de ce inseamna curat, sanatos si etc.

la mine la parinti in ograda nu se foloseste ingrasemant chimic si nici o substanta (stropit vie, cartofi, etc).

Tot ce se foloseste este balegar natural in diverse combinatii de ai mei stiute si testate:balegar de vaca si oaie pentru ceapa porumb si etc si asa mai departe.....

Bio pentru mine inseamna sa simt ca mananc ceva cu gustul pe care il stiu de o viata si nu ceva standardizat de nu stiu ce forum.

E adevarat ca orice gust poate sa fie produs si in laborator dar se simte cel natural de la o posta.

Gainile, porcii, curcanii, oile, vacile si tot sunt crecute cu lucerna si mancare crescute doar pe pamantul nostru si doar de asta manac.

Eu daca nu ii aveam pe ai mei imi faceam singur o ferma si imi cresteam singur ce imi trebuie.

Am un copil mic si refuz sa ii dau ceva din comert doar pentru faptul ca mie nu imi plac si sunt constient de faptul ca sunt pline de substante nocive.

mancarea este unul dintre putinele desfatari care ne-au mai ramas noua romanilor pentru ca afara cam tot este produs industrial si fara nici o taina in partea gustului si a organicului.

Multumesc.

Edited by doryss911
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am stat si am citit topicul de la cap la coada si am vazut multe pareri pro si contra. Parerea mea personala, pot sa spun ca nu sunt unul care a trait la oras o viata, este ca mancarea bio este bio doar ca trebuie sa se numeasca bio.

Bio nu exista, dar exista mancare sanatoasa, mancare cu care bunicii mei au trait sanatosi pana la minim 87 ani si ceva peste, mancare cu care parintii mei traiesc sanatosi si pana acum si mancare cu care eu sunt obisnuit.

Bio este un termen doar si voi vreti sa il catalogati precum firmele de standarde. Standardele le facem noi cei care mancam si nu o firma care nici nu are habar de ce inseamna curat, sanatos si etc.

la mine la parinti in ograda nu se foloseste ingrasemant chimic si nici o substanta (stropit vie, cartofi, etc).

Tot ce se foloseste este balegar natural in diverse combinatii de ai mei stiute si testate:balegar de vaca si oaie pentru ceapa porumb si etc si asa mai departe.....

Bio pentru mine inseamna sa simt ca mananc ceva cu gustul pe care il stiu de o viata si nu ceva standardizat de nu stiu ce forum.

E adevarat ca orice gust poate sa fie produs si in laborator dar se simte cel natural de la o posta.

Gainile, porcii, curcanii, oile, vacile si tot sunt crecute cu lucerna si mancare crescute doar pe pamantul nostru si doar de asta manac.

Eu daca nu ii aveam pe ai mei imi faceam singur o ferma si imi cresteam singur ce imi trebuie.

Am un copil mic si refuz sa ii dau ceva din comert doar pentru faptul ca mie nu imi plac si sunt constient de faptul ca sunt pline de substante nocive.

mancarea este unul dintre putinele desfatari care ne-au mai ramas noua romanilor pentru ca afara cam tot este produs industrial si fara nici o taina in partea gustului si a organicului.

Multumesc.

???
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now