Midnight Caller

Mancare BIO

66 posts in this topic

Salut,

Bio nu exista, ....

Eu spre ex cresc toate animalele cu ceea ce cultiv eu in pamant.Si sunt in decursul reconversiei, pentru ca tot ceea ce produc sa aiba certificat bio.Atat cereale cat si animale.Asta se traduce prin a folosi numai substante ecologice,exact ca pe vremea strabunicilor.Dar asta e un proces de durata, deoarece trebuie curatat solul de toate reminiscentele existente, si dureaza undeva la 3 ani.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este atat de mult de discutat aici incat nu avem spatiu pe server.

De exemplu va intreb si eu pe voi cei ce cultivati cereale, ce seminte bagati in pamant ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar pesticidele folosite pentru cresterea lor sunt tot BIO?

Hai nu pentru crestere, pentru a le "fund"ăta de insecte!

Vă chinuiti atat cu mancare BIO, oricum se apropie sfârșitul !

Nici macar varul ( ăla de se dă pe pomi primăvara) nu mai este bio cum era pe vremuri!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este atat de mult de discutat aici incat nu avem spatiu pe server.

De exemplu va intreb si eu pe voi cei ce cultivati cereale, ce seminte bagati in pamant ?

Pentru ca in Romania nu exista inca posibilitatea obtinerii de samanta certificata eco,se poate folosi orice samanta, atata timp cat organismul de control isi da ok=ul.DAR cum pentru mine a cultiva eco cuprinde totul de la A la Z , folosesc samanta obtinuta din productie proprie.Care productie..daca este eco..si samanta va fi tot asa.

@ dinoco daca ai chef de studiat, iti dau o anexa care cuprinde exact TOATE substantele admise la nivel european ca fiind eco.Daca folosesti numai chestii de acolo..e de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E discutabil Dane, o samanta cultivata in acelasi pamant si tot refolosita isi pierde din proprietati. Productivitatea scade de la un an la altul iar calitatea bobului scade . De asta zic ca nu e chiar asa, aceiasi problema o au si bunicii sotiei, ei folosesc aceleasi boabe scoase din acelasi pamant si dupa 4-5 ani nu mai au pic de productivitate la hectar iar calitatea porumbului & graului este sub stas-ul din RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt prosti, in schimb noi suntem cobaii planetei ...........din pacate .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va plangeti de mancare, dar de apa si aerul respirat? Va feriti de una, dar va loviti de alta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va plangeti de mancare, dar de apa si aerul respirat? Va feriti de una, dar va loviti de alta!

E o chestie de alegere.Dupa ce ai sa mananci un pui de tara..ai sa poti face diferenta.Si ai sa ai ce sa iti doresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam la topicul asta mai ales acum in perioada asta de 3-4 zile in care m-am ingrasat 5 kg pentru ca n-am tinut cont cate grasimi mananc. Pentru ca suntem romani, la noi o masa de sarbatori insemana sa cumparam jumatate din supermarket, sa fie masa plina cu sarmale, jumeri, toba, cartaboase ciorbe de burta. Cateva feluri de mancare din ce am enumerat mai sus contin un procent exagerat de mare de grasimi. La asta v-ati gandit careva? Oricum in comparatie cu alte tari noi romanii mancam foarte gras si nu numai de sarbatori. Sau.... mancam grasime BIO ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam la topicul asta mai ales acum in perioada asta de 3-4 zile in care m-am ingrasat 5 kg pentru ca n-am tinut cont cate grasimi mananc. Pentru ca suntem romani, la noi o masa de sarbatori insemana sa cumparam jumatate din supermarket, sa fie masa plina cu sarmale, jumeri, toba, cartaboase ciorbe de burta. Cateva feluri de mancare din ce am enumerat mai sus contin un procent exagerat de mare de grasimi. La asta v-ati gandit careva? Oricum in comparatie cu alte tari noi romanii mancam foarte gras si nu numai de sarbatori. Sau.... mancam grasime BIO ?

Mancam gras dar facem si mult efort ... in general, noi romanii nu suntem foarte comozi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt prosti, in schimb noi suntem cobaii planetei ...........din pacate .

ai dreptate aici oarecum insa m-as indoi cand ma gandesc la nemti sau austrieci care mananca de o mie de ori mai prost decat noi Bogdane, noi avem o bucatarie exceptionala in comparatie cu multe alte popoare insa din pacate este distrusa de anumite produse care sunt in mare parte fabricate decat cultivate, cat despre cultivarea anumitor cereale cu saminte obtinute din propria cultura ai dreptate, se pierde anual procentajul la productie, iar randamentul tinde sa fie unul cat mai aproape de zero!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now