Claudiu

cala blocare axe cu came

31 posts in this topic

Face omul multe, la nevoie. Însă la distribuție ajunge să greșești doar câteva grade, și e gata baiul. Nu că îți faci neapărat praf motorul, dar nu o să mai meargă rotund și poți să te apuci de desfăcut și de căutat semne... Am văzut v40 cu distribuția pusă aiurea și proprierat disperat că nu merge mașina ca lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ma ajutati si pe mine.....curgea semeringul la axa came evacuare si am zis sa-l schimb,am pus distributia la punct ,am blocat axele cu came (cu o cheie improvizata dar buna,fara acele suruburi care intra in axe.....negasind de 7 mm) problema mare ca atunci cand am incercat sa desfac VVT..axa came evacuare sa crapat in capatul unde am calat axa.....am desfacut tot capacul de sus...am dat axa afara....am schimbat semering....am montat tot la loc...si a mers fix 1 an iar acum....pierd ulei pe la VVT(rola)....si trebuie sa desfac acea rola VVT.....unde pot gasi o axa came evacuare ....de 2.0T/165 hp/B4204T3....sau ambele axe came pt B4204T5/2.0T/200 HP....poate stiti pe cineva.....doar pe ebay....dar sa astept 3 luni......multumesc si LA MULTI ANI !!!!

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cautand pe net, in vederea achizitiei unui set de cale pentru distributie, am gasit acest set:

http://zimber-scule.com/auto-scule/truse-blocaje-distributie-fixare-distributie-ax-cu-came/truse-blocaje-distributie-ford-land-rover-saab-mazda-hyundai-mitsubishi/set-fixare-distributie-volvo-850-960-s40-s70-s90-zt-04824-smann-tools.html

Daca in navigarile d-vosatra pe net ati gasit seturi mai atractive, raport pret/calitate, va rog sa le postati deoarece sunt interesat de achizitia unui set.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o scula profesionala pentru motoarele volvo in 4,5,6 pistoane....dar ca sa schimb un semering odata la 10 ani.....sau rola vvt ....la 14 ani....nu se merita....dar e buna sa o ai,altfel faci prostii ca mine...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat cotele unui strungar sa-mi faca cheia si cele 2 suruburi.......sper sa mearga...daca da....am sa va comunic cotele....:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit scula de vanzare cu 700RON aproape pe Gates sau China toata trusa pe la 600RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now