tm42vds

Schimbare bucse la bara stabilizatoare fata!

37 posts in this topic

Buna seara,

Poate cineva a castigat o experienta pretioasa cu schimbarea bucselor la bara stabilizatoare fata!

Cam ce piese ar fi cele indicate, nu originale...sau originale?

Cum ar trebui abordata problema, cat de facil e accesul la ele ...

mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Poate cineva a castigat o experienta pretioasa cu schimbarea bucselor la bara stabilizatoare fata!

Cam ce piese ar fi cele indicate, nu originale...sau originale?

Cum ar trebui abordata problema, cat de facil e accesul la ele ...

mersi!

Daca am sti si noi despre ce model de Volvo e vorba......

Indicate - OEM daca iti permiti, e logic nu ? Daca nu, ceva de calitate superioara, Lemforder, TRW, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

UIite Roberto ca are 1.9 :smile: .S-a desconspirat..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da un v40 de 1,9 l td 85 kw din 2002! E vreo chichitza? De unde sa cumpar bucse de schimb, cam care-s preturile?

Ce trebuie abordat ca mecanicul la care merg nu cred ca a mai schimbat la volvo si am inteles ca-s cam naspa dispuse, cu acces greu!

ms

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil sunt de 19mm si pe original o sa te duca spre 300ron toate 4 (sunt 2 semibucsi mari si doua mici). La cata munca e iti recomand sa le iei originale ca le mai schimbi dupa ce vinzi masina :)) Pe aftermarket sunt niste mizerii.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu cred ca toate aftermarket sunt mizerii! Poate unele s-au dovedit ok!

Am gasit SWAG, merita sa schimb cu astea?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu cred ca toate aftermarket sunt mizerii! Poate unele s-au dovedit ok!

Am gasit SWAG, merita sa schimb cu astea?!

Nu !

Acelasi raspuns ti-l va da si Alex :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg sa vad la Volvo in Tm cat sunt alea originale! Am mai fost pt bare antiruliu spate si aveau pretul de 7x mai mare ca cele aftermarket!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu cred ca toate aftermarket sunt mizerii! Poate unele s-au dovedit ok!

Am gasit SWAG, merita sa schimb cu astea?!

Daca tot ceri sfaturi de la noi, asculta de ele, ca nu te invatam de rau.Subscriu la ce a zis Midnight Caller , AM sunt jeguri.Am avut AM si am si OEM.Crede-ma ca e o diferenta colosala.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai na, am inteles!

Incerc cu originale, normal doar daca nu-s de 5x pretul! Mai era o intrebare, daca cineva si le-a schimbat, cam cum trebuie abordat, ce trebuie demontat sau se face usor schmbare!

MS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e musai sa le cumperi de la reprezentanta.Probabil ca acolo au preturi mai mari ca la magazine.Gasesti si la alte magazine produse OEM, doar ca trebuie sa cauti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre cum se schimba nu stie nimeni nimic!? Daca mecanicul la care merg nu a mai schimbat la V40 ar trebui sa stie ceva anume?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicul daca e mecanic va trebuie sa stie cum sa le schimbe. Pana la urma la volvo nu e mai complicat decat la o alta marca.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi! Spuneau unii ca trebuie demontata toata fata si nu stiam ce inseamna "toata" asta! Poate unii care si-au facut la masinile lor au facut-o deja in "easy way" si pot sa ma ajute, doar daca e ceva de stiu, daca nu stie mecanicul!

Altii povesteau ca mecanicii au avut o surpriza neplacuta si au spus ca daca stiau ca e atat de mult de demontat nici nu s-ar fi apucat de treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma asteptam sa apari Heim... Eu daca nu stiu sa schimb bare stabilizatoare sau sa repar ceva inseamna ca nu sunt mecanic nu? Si tu la fel daca vin cu pisica la tine ca e bolnava si nu o poti trata insemana ca nu esti Dr. Nu ti s-ar parea penal sa te duci la mecanic si sa-ti spuna " Eu nu stiu sa schimb bare stabilizatoare asa ca nu dute la altu' ".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eşti sigur?

;D

Pai motorul e fabricat de Renault, la mine cel putin! Altii spuneau ca v40 e copiat dupa Ford focus... asa ca poate ar fi o idee buna sa merg la service de Ford sau Renault?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e mecani da! Are de schimbat niste amarate de bucsi, nu e inginerie spatiala.Oricum se schimba destul de usor.

Pai motorul e fabricat de Renault, la mine cel putin! Altii spuneau ca v40 e copiat dupa Ford focus... asa ca poate ar fi o idee buna sa merg la service de Ford sau Renault?

Cea mai proasta idee.Sau..depinde.Decat sa te duci la un ghita care schimba doar ulei, mai bine mergi la orice service care chiar repara masini.Si mai tine minte...masina ta nu e Renault.Motorul si cutia sunt facute in colaborare cu renault, dar de aici pana a zice ca ai un renault..e cale lunga.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai motorul e fabricat de Renault, la mine cel putin! Altii spuneau ca v40 e copiat dupa Ford focus... asa ca poate ar fi o idee buna sa merg la service de Ford sau Renault?

V40 modelul tau e pe platforma de Mitsubishi Carisma, o platforma "shared" intre Volvo si Mitsu la fabrica NedCar mi se pare.

P1, adica 2005+ e pe platforma "shared" cu Ford\Mazda, deci nu, a ta nu are treaba cu Fordul.

Mergi la orice service cu mecanici competenti, nu trebuie sa dai nici o bara\bot\fata masinii jos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma asteptam sa apari Heim... Eu daca nu stiu sa schimb bare stabilizatoare sau sa repar ceva inseamna ca nu sunt mecanic nu? Si tu la fel daca vin cu pisica la tine ca e bolnava si nu o poti trata insemana ca nu esti Dr. Nu ti s-ar parea penal sa te duci la mecanic si sa-ti spuna " Eu nu stiu sa schimb bare stabilizatoare asa ca nu dute la altu' ".

Nu e chiar asa, toate masinile au particularitatile lor si volvo e mai rara in Romania, asa ca ... pot sa apara greutati, de asta apar si serviceuri specializate pe o marca auto sau alta .

Daca nu au manuale de reparatii merg dupa ureche, bajbaie... si nu e de dorit!

In Tm e un singur service/reprezentanta de volvo, ... am fost la ei pt o diagnoza si cand sa-mi dea pe hartie unele masuratori, erori,etc. mi-au spus ca totul e ok si ca le e stricata imprimanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai motorul e fabricat de Renault, la mine cel putin! Altii spuneau ca v40 e copiat dupa Ford focus... asa ca poate ar fi o idee buna sa merg la service de Ford sau Renault?

Eu zic sa iei cele mai ieftine bucsi si sa le schimbi in fata blocului cu Nea'... in toate blocurile exista cate un Nea' (Gogu, Nelu, Marcel, etc), care se pricepe la orice si peste 6 luni, mai intrii odata pe aici si ne intrebi odata, de care bucse si unde le schimbi :thumbsup2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

V40 modelul tau e pe platforma de Mitsubishi Carisma, o platforma "shared" intre Volvo si Mitsu la fabrica NedCar mi se pare.

P1, adica 2005+ e pe platforma "shared" cu Ford\Mazda, deci nu, a ta nu are treaba cu Fordul.

Mergi la orice service cu mecanici competenti, nu trebuie sa dai nici o bara\bot\fata masinii jos.

Mersi tare mult! deci trebuie doar sa cumpar alea si la mecanic! mersi!

Eu zic sa iei cele mai ieftine bucsi si sa le schimbi in fata blocului cu Nea'... in toate blocurile exista cate un Nea' (Gogu, Nelu, Marcel, etc), care se pricepe la orice si peste 6 luni, mai intrii odata pe aici si ne intrebi odata, de care bucse si unde le schimbi :thumbsup2:

Mersi de sfat! Nu o sa fac ca tine, vad ca esti patit!!

O sa le schimb si daca e ceva complicat o sa va spun! Sper sa nu fie! o seara placuta, multumesc tare mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spre deosebire de tine, inainte sa pun o intrebare pe forum, caut sa vad daca s-a mai discutat, aici sau pe forumurile de afara, caut pe youtube si daca nu gasesc absolut nimic, intreb aici. Tu nu vrei sa intelegi ce-ti recomanda colegii si de fapt nu esti convins ca ai Volvo (poate Reno, poate Ford, Mitsubishi). Understand?

Ai aici cateva zeci de topicuri de citit, poate te lamuresti ce si cum https://www.google.ro/search?q=volvo+v40+sway+bar+bushing+replacement&source=lnms&sa=X&ei=UukYU9v4K8rctAb4u4GYAQ&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=1440&bih=746&dpr=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil sunt de 19mm si pe original o sa te duca spre 300ron toate 4 (sunt 2 semibucsi mari si doua mici). La cata munca e iti recomand sa le iei originale ca le mai schimbi dupa ce vinzi masina :smile:) Pe aftermarket sunt niste mizerii.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

"La cata munca e ".... se pare ca esti singurul care stie cum se schimba piesele alea, daca spui ca e mult de munca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Se lasa jos puntea fata,incluzamd caseta de directie ca sa ajungi la suruburi.

Un mecanic e mecanic si la dacie si la ferrari.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spre deosebire de tine, inainte sa pun o intrebare pe forum, caut sa vad daca s-a mai discutat, aici sau pe forumurile de afara, caut pe youtube si daca nu gasesc absolut nimic, intreb aici. Tu nu vrei sa intelegi ce-ti recomanda colegii si de fapt nu esti convins ca ai Volvo (poate Reno, poate Ford, Mitsubishi). Understand?

Ai aici cateva zeci de topicuri de citit, poate te lamuresti ce si cum https://www.google.r...0&bih=746&dpr=1

Mersi! Asta a fost buna, dar e in engleza! In romana nu am gasit ceva asemanator! Ms! http://volvoforums.com/forum/volvo-v40-19/sway-bar-bushing-replacement-tips-please-33738/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now