Guest Toto

transmisia ?

45 posts in this topic

am incercat sa `pun rotile din spate in fata si surpriza ce sa vezi dau toate prezoanele jos dar nu iese roata . :P trag ca nebunu nimik scot capacelu ala volvo .. dau peste alt capac de culoare argintie ..presupun ca sub el trebuie sa fie o piulita care trebuita slabita ca sa scoti roata eu nu am reusit sa scot acel capac si nu am cheiei asa mare ca sa umblu acolo in centru naspa situatie .. pe fata nu am nimik nu are nici capace volvo nici capace de tabla si iese roata .

poza cu discul ... si planetara

post-0-12877847448249_thumb.jpg

post-0-12877847448814_thumb.jpg

post-0-12877847449486_thumb.jpg

post-0-12877847450163_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa scoti si roata din spate trebuie sa o trosnesti bine cu talpa piciorului, pentru ca e intzepenita. Nu mai desfa capace, ca ala argintiu are vaselina in el pentru ungerea rulmentului spate !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discul e normal sa aiba joc, deoarece singura lui prindere este prin apasarea rotii peste el, dupa strangerea prezoanelor.

Esti sigur Alex ?

Eu parca-mi aduc aminte ca in procedura de schimbare a discurilor de frina arata ca trebuie desfacut un imbus care prinde discul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, dar e valabil pt. discurile spate. Pana acum nu am vazut S/V40-uri care sa aiba acel imbus si pe fata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa scoti si roata din spate trebuie sa o trosnesti bine cu talpa piciorului, pentru ca e intzepenita. Nu mai desfa capace, ca ala argintiu are vaselina in el pentru ungerea rulmentului spate !!!

am dat si cu talpa si tras ca mai aveam putin si indoiam discul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da-i cu incredere, si la mine era cam fixata roata , dar i-a tras picioare baiatul de la vulcanizare si s-a desprins. probabil nu au mai fost date de mult jos, la tine, si de asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu putin spray de rugina.

Vezi daca prinzi discul de fata bine(cu surub,sau cu prezoanele doar),sa nu mai aiba joc,strange in etrier?E normal sa fie un mic "joc" a discului,asa sunt facute ca sa readuca inapoi dupa franare placutele de frana.Dar nu mare.Cand ai desfacut rotile de pe fata nu ai vazut nici o diferenta intre stanga/dreapta:jocuri,ceva surub lipsa,jocuri mai mari sau mai mici pe la bielete,amortizoare,etc?

Eu zic ,ca daca trepidatia apare doar de la o anumita viteza ,putin probabil sa fie de la transmisie.Planetara daca e stramba ar trebui sa bata de la viteze mici si sa nu dispara la decelerare.Iar in curbe sa bata ca si ciocanul pe nicovala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu prea are nici o diferenta intre rotile din fata ... eu zic ca nu mai are rost sa pun rotile din spate in fata e clara treaba e planetara daca imi face si in aer si pe pamant si acuma parca a inceput sa se simta si la viteze mici de 40 50 dar doar cand accelerez adik in gol nu face nimik doar cand accelerez face . sa vad saptamana viitoare poate ii pun una noua .. sau sa o repare habar nu am

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat rotile pana la urma alea noi de pe spate pe fata .. si sa mergem la plimbare sa vedem daca mai face galagie si trepidatii ..

La inceput nu facea mare zgomot dar dupa aia vibratiile au inceput sa apara .. in spate parca aveam o vibratie un sunet ciudat in habitaclu din dreapta ca am schimbat roata cu pricina din dreapta in spate .. si vibreaza putin bancheta parca dar nu bag mana in foc  .. ca nu tot timpul .. si tot asa facand teste la un moment dat cand virez dreapta simt in volan planetara bluc bluc bluc cum ar fi din burduf cand revin cu rotiile nimik  apoi ma duc intr-o parcare si incep sa ma invart ca prostu la greu in dreapta 360 grade asa in continuu sa vad daca mai face planetara sunet in viraje nimik ... eu nu mai inteleg nimik face cand vrea ea .. voi ce ziceti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate face doar la o anumita viteza, cine stie ? Oricum, destul de ciudat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pei am testat la viteze diferite de la 20 pana la vreo 140 asta asa in scurt in vreo 200 300 de metri ciudat ...

@sfc : am verificat frate amortizoare din spate am tras de ele nu se misca is tapene

discurile din spate fiecare are cate un imbus normal are loc de 2 dar na cine stie asa e ...

acuma nu stiu am zis ca roata din spate dreapta parca face si ea un zgomot acolo ma gandesca sa nu fie ceva de la janta cu toate ca arata ok .. planetarele diferenta ce am vazut dintre stanga si dreapta pe dreapta parcai mai stramba sau asa e adik din linie dreapta coboara asa deodata in jos ... iar stanga e dreapta de unde iese ia din diferential sau ce o fi ala . acuma nush am zis ca cand vrea ea o apuca si imi face un zgomot in curba dar nu tot timpu vezi mesaj mai sus ca am zis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hristos a inviat!

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi pana la urma la un service!,Diagnoza pe internet... :D se pare ca nu  da roade....

E posibil sa fie si din planetare...dar ma gandesc ca ...daca acolo ,pe drumurile alea se duc planetarele...ce e la noi...unde autostrada e ca drumul national pe la voi...  ;D  cum sa fie... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hristos a inviat!

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi pana la urma la un service!,Diagnoza pe internet... :D se pare ca nu  da roade....

E posibil sa fie si din planetare...dar ma gandesc ca ...daca acolo ,pe drumurile alea se duc planetarele...ce e la noi...unde autostrada e ca drumul national pe la voi...  ;D  cum sa fie... :P

da sincer .. eu merg cam in fiecare zi ma duc in camp si e drum cu pietre gropi drum cu pamant ingust abea trece o masina inca nu a ajuns asfaltul acolo . si  cred ca acolo sa agravad amortizoarele si planetara mai ales odata i-am dat si 100 km/h ca ma grabeam si normal 

tre sa mergi la vreo 20 30 linistit bine ca intr-o zona mai bunisoara am calcat-o dar tot pietricele si pamant era ..  :-\ daca schimb tot nou la ea nu o mai folosesc pe drumul ala folosesc o alta masina ..care o detin ..mai de frecat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai rezolvat problema?Ne spui si noua ce "bube" ai gasit?Si mai ales cum le-ai rezolvat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am luat masina de la service dupa vreo 2 saptamani de asteptare ... si mi-a reparat-o 50 % in fine schimbat ulei etc a dat jos planetara dreapta toata .. o zis cai buna ... dupa aia nush ce o facut ca o reparat-o 150 de E  .. dar masina continua sa faca dar acuma surpriza nu mai face in partea dreapta ci doar in partea stinga intradevar se cunoaste acuma ca vine problema din stanga plus ca imi trage stanga putin si se cunoaste ca trepideaza de acolo .. ciuda sa se strice amble odata .... i-am zis pei dc nu ai facut-o si pe aia ca nu o poate face .. si ca eu am zis ca e dreapta in fine ... o ramas ca ma suna maine sa caute o planetara pe stanga Noua la casa sau la mana a doua pe la dezmembrari .. i-am zis ca nui problema de unde o fi numai sa o faca .. ca ma pregatesc sa vin in tara in mai putin de 2 saptamani si am cale lunga ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar unde esti? In Spania, daca retin bine... Latini ca si noi si spaniolii, caci trebuia sa ti-o repare 100%. Drum bun la intoarcere!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi roco .

O intrebare .. planetara stanga de la V40 t4 e  identica ca a lui S40 t4 ?  automatic  ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciudat daca mai inteleg ceva mai am putin si vin spe casa si nu am rezolvat problemele o sunat astea de la service la volvo si au spus ca nu au piesa pt ca nimeni nu a avut probleme vreodata cu planetarele cica e ciudat .. si ca o comanda din suedia da dureaza 6 zile dar nu garanteaza ca vine ori vine joi care vine ori marti .. si eu duminica vroiam sa plec la drum am mai vb odata cu mecanicu .. si o zis sa io mai duc luni odata sa sa mai uite la ea inca odata inainte sa comande sau nu planetara ... pt ca planetara care o am stanga .. e perfecta zice ca nu are nimic cel putin vizibil .. dar totusi are ceva de vibreaza masina doar cand o calc se simte cand merg normal nu mai face iar dreapta a reparat-o nush ce a facut da nu mai face in dreapta .. eu i-am zis sa se uite la tampoanele de la cutia de viteza .. o zis ca nu are treaba .. acuma nush ... oare ajung cu ea asa acasa fara sai fac nimik ? ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now