voodoo_kid_18

Probleme S60 D5 185 HP

47 posts in this topic

Am scazut presiunea la 2.2 ..e un pik mai bn.

Jantele sunt OZ Racing si sunt universale.Au mai multe gauri si pot fi puse pe mai multe modele,pb la ele era ca nu se centrau pe con,am facut niste inele de centrare si le pus si akum vad e un pik mai bn,jantele aveau bataie radiala de la nepozitionarea corecta,amortizoarele is ok,directia ok....deci sigur combinatia joc caseta + torque steer + jante mari nu e o combinatie buna;o sa schimb caseta si at sigur se rezolva pb si o spun si jante pe 17'' originale......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa citești pe forum despre ceva surub care se strange sa nu mai aiba joc caseta, nu știu concret ca nu ma deranjat jocul minuscul care il am si eu pe masina, dar cu jante pe 16 si 2.5 in cauciucuri nu imi creaza probleme de instabilitate. Deci sar putea sa schimbi caseta degeaba! Intai incearca niste roti originale volvo fara distantiere sa vezi cum merge ;)

"Problema "cu servodirectia e ca merge prea usor, si la viteza trebuie sa ții bine volanul, mai ales daca ai si presiune mare in cauciucuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Surubul care strange cremaliera il stiu....si am mai si strans cremaliera un pic ..dar nu il poti strange prea mult ca o sa mearge greu directia si ai ocazia sa strici si pompa......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,nu vreau sa mai incep un topic nou asa ca voi scrie aici.De cateva luni am un zgomot pe partea dreapta fata,mai ales la denivelari,zgomot ce semana la inceput cu o tablita care zdrangane.Am fost la service mi-a schimbat flansele cu rulmenti la amortizoare fata,dar degeaba,singura schimbare este ca face mai rau dar nu tot timpul.Mecanicul mi-a spus ca zgomotul e din caseta de directie si singura solutie este sa o schimb.S-a mai intalnit cineva cu problema asta,parca mi-e greu sa cred ca e din caseta.S60 D5 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La urcat borduri si chestii de genul iti apare ?

Sau in mers (peste 50 km/h)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,in mers apare,nu conteaza viteza si doar pe drumuri cu denivelari,gropi etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu as incrimina bielete / bara antiroll .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Am avut o problema asemanatoare la S80-ul vechi si pana la urma am avut suruburile slabite sub scaunul din fata, suruburile respective tineau o bucata de tabla pe care erau montate conectoarele / mufele de la scaun, solutia a fost simpla si ieftina (strangerea suruburilor) dinainte de a incepe sa schimbati piese scumpe merita de verificat.

Bieletele/ bara antiroll si caseta de directie teoretic se pot verifica la service sa vada ca care dintre astea are joc in exces.

Am mai vazut un caz cand cineva nepriceput a umblat la masina si nu au strans suruburile de la caseta de directie, in cazul respectiv suna foarte urat la denivelari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc saptamana viitoare si parerea altui mecanic,ca deja ma dispera zgomotul asta.Conduc de 20 de ani dar asa zgomot enervant nu am auzit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,nu vreau sa mai incep un topic nou asa ca voi scrie aici.De cateva luni am un zgomot pe partea dreapta fata,mai ales la denivelari,zgomot ce semana la inceput cu o tablita care zdrangane.Am fost la service mi-a schimbat flansele cu rulmenti la amortizoare fata,dar degeaba,singura schimbare este ca face mai rau dar nu tot timpul.Mecanicul mi-a spus ca zgomotul e din caseta de directie si singura solutie este sa o schimb.S-a mai intalnit cineva cu problema asta,parca mi-e greu sa cred ca e din caseta.S60 D5 2004.

Sa nu ai talerul protectie disc frina care se prinde de fuzeta in suruburi invers torx,parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu ai talerul protectie disc frina care se prinde de fuzeta in suruburi invers torx,parca.

Poţi să reformulezi, te rog?
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa franezi usor cand apare zgomotul poate e de la sistemul de franare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poţi să reformulezi, te rog?

Tehnic este "splash panel" ,tabla contra stropirii cu lichide a discului de frina.Eu il numesc taler ,termen ceva mai vechi si echivalent. Daca are suruburi slabite sau lipsa iti creeaza un zgomot derutant catre alte componente ce ar avea un posibil defect.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc! Ştiu şi eu de splash panel şi ştiu că poate să sune, dar spuneai ceva de "invers" şi "torx".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahh!Nu am gasit exact termenul pt suruburile cu acel cap tip surubelnita "torx" .Eu asa am la S70 si banuiesc ca sint aceleasi la S60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi ce e invers? Au "filet rusesc"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opus ca forma fizica surubului torx cu cap inecat cum sint cele obisnuite.Vbeam de surub cu cap exterior torx pt. deschidere cu cheie tubulara torx .Din acelea care sint la VAG.In fine a fost o exprimare nepotrivita si incorecta anterior :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica chei "E"

proxxon-chei-tubulare-torx-exterior-e--1.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu s60 D5 din 2002 si sunt din Sinaia.Stie cineva cine are Vida sa verific si eu masina?Ma deplasez eu pana la Bucuresti sau Ploiesti.Multumesc astept raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G, dar nu prea mai intra pe forum, Midnight Caller care este pe aici, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

@brinzoiuclaudiu : mai aproape de tine este la Brasov, daca te intereseaza iti dau eu numar de telefon al persoanei care are DICE, si va intelegeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now