Sign in to follow this  
Followers 0
musatbogdan

Probleme 1.6D

8 posts in this topic

Ziua buna tuturor. Sunt pe cale sa imi cumpar un S60 cu acest propulsor de 1.6

Am avut un s40 cu acest motor 1.6 ( 109 cp ) si am fost multumit...cu toate ca am auzit de problemele lui de fiabilitate...pe mine pana la 200 000 km cand am vandut masina nu mi-a facut probleme majore. o curatare de DPF si un furtun de la admisia de aer.

Acum intrebarea mea este legata de fiabilitate...posesorii de acest motor au semnalat probleme la el? este putin cam mic pentru caroseria asta? cum merge cuplat la o transmisie powershift? Am gasit ceva in Germania ( ca de...in Romania nu mai gasesti masini serioase ) cu R-design si configuratia despre care am povestit. Pareri ?!

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au nici o legatura cele 2 motoare, D2 fiind mult mai reusit si mai fiabil .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de cutie ce imi puteti spune? powershift sau manuala? tot din punct de vedere al fiabilitatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MusatBogdan, Powershiftul nu este o cutie foarte fiabila dar mai bine citeste topicurile celelalte, sunt useri care au scris de ce probleme au avut cu S60-ul nou + D2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!! Vreau sa-mi cumpar S60 dupa 2011,i-mi place f mult ,dar as vrea cateva pareri despre ce motorizare sa aleg. Care sa fie mai bun intre 1,6 si 2.0 litri?? (diesel) Ma gandesc ca 1,6 este prea mic pt o masina asa ca S60,Astept pareri. Va multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0D trage de toti banii dar sunt probleme cu distributia care se rupe si alte probleme pe la motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

analfabeti care vor volvo, s`a mai dus dreaq un mit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0