Shpeedy

Sound upgrade: High performance la Premium sound (Dynaudio)

100 posts in this topic

Eu am avut si tweetere pe usile fata, doar ca erau alt model decat cele care au venit cu sistemul premium.

Si intradevar Premium Sound System vine cu statie de 200w sau 300w, de unde difera si puterea boxelor.Sunt unele cu eticheta galbena și unele cu eticheta albastra, acum nu mai rețin exact puterile cum sunt pe culori.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea cu eticheta albastra sunt mai puternice , din cate am inteles de la Vadim

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea cu eticheta albastra sunt mai puternice , din cate am inteles de la Vadim

Gresit, cele cu eticheta albastra sunt de 200w si cele cu eticheta galbena sunt de 300w

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim, HU-803 are procesor de sunet dar este mult mai slab in comparatie cu HU-850 care are alt procesor de sunet .

@Shpeedy, schimba prima data difuzoarele, merita diferenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ma rog, ideea e ca seria 800 au procesor de sunet integrat. Era culmea ca pe s/v70 sa aiba procesor si pe s60/80 sa nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata,

Ma tot chinui sa gasesc un sistem decent, atat la bani cat si la cum arata, dar pana acum nu prea am gasit... :(

Dar, ma lovesc de urmatoarea problema: atat in Vida cat si pe net, in detaliile amplificatorului este trecut o putere maxima de 300w, respectiv 4x75w. Avand in vedere a cincea boxa (centrala, pe bord - ca sa nu vb se cele de pe stalpii din spate), n-ar fi trebuit sa fie 5x...w?!? Deja nu mai inteleg nimic si sunt ca magarul in ceata.... Toti vb de 10 sau 12 difuzoare in componenta sistemului, dar mie nu-mi ies atatea. 2 twetere usi fata, 2 incinte (sau 4 - ca au doua difuzoare) usi fata, 2 incinte usi spate si 2 incinte stalpii din spate. Adunate dau fie 8, fie 10. Pentru a ajunge la 12 trebuie sa adaug boxa centrala + subwoofer ?!?

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boxa centrala este "alimentata" direct din HU si nu din amplificator, din aceasta cauza nu este 5x... Subwooferul are iesire separata din amplificator. Iar la High Performance ai boxele duble pe fata (mid and bass) si din cauza asta ies 12. Deci da, cu tot co boxa centrala si subwoofer ies 12!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, centrala direct din HU... Surprinzator daca ne gandim ca HU-ul joaca doar rolul de preamplif, asadar "scoate" o "putere" de ordinul sutelor de mV, destul pentru casti dar insuficient pentru o boxa de masina...

O sa mai sap prin Vida poate reusesc sa gasesc o schema electronica.

Mci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca pt centrala scoate putere suficienta aia este o boxa de efect nu de putere . Ma gandesc ca un 10w poate 20w este suficient si casetofonul are posibilitatea sa amplifice o boxa . Amplificator extern pt cele 4 de putere si sw are amplificarea lui interna (sw activ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicidecum HU-ul sa scoata 5w, iar de 10-20w nici nubse pune problema. Altfel nu ar fi pus amplificare separata. De ex., un player ordinar de pe piata are pe iesire in jur de 10w. Cel mai probabil voi descoperi dupa ce voi monta noul sistem pe masina.

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Mihai, are amplificatorul iesire pe 5 canale, inseamna ca un canal este pentru boxa centrala.

Insa nu stiu de ce te mira, ca la a mea (si restul din aceasta platforma), boxa centrala este "alimentata" din HU si nu din amplificator. Amplificatorul are 4 iesiri pentru 6-12 boxe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream ca ar fi putere suficienta din hu sa duca o boxa de center dar mai greu 4 boxe puternice de acolo amplificatorul pe 4 canale . Presupun doar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Input signals

Output signals

Directly connected:

Directly connected:


  • Power supply


  • Ground


  • Microphone (16/77)


  • Headset panel (control signal) (16/111, 16/112)


  • Loudspeaker left front (16/4, 16/55 )


  • Loudspeaker right front (16/3, 16/56 )


  • Loudspeaker left rear (16/6)


  • Loudspeaker right rear (16/5)


  • Center loudspeaker (16/26) (option).


  • Loudspeaker left D-post (16/57)


  • Loudspeaker right D-post (16/58)


  • Headset panel (16/111, 16/112)


  • Microphone (16/77) (phantom feed)

Via MOST communication: (ring network)

Via MOST communication: (ring network)


  • Infotainment control module (ICM) (16/94), main control module


  • Integrated audio module (IAM) (16/1)


  • Phone module (PHM) (16/60)


  • Multimedia module (MMM) (16/108)


  • Infotainment control module (ICM) (16/94), main control module


  • Multimedia module (MMM) (16/108)


  • Subwoofer module (SUB) (16/79)


  • Phone module (PHM) (16/60

post-259-0-23951600-1411417125_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut: mci, am vazut si eu in Vida. Nu dau multe detalii, dar vom vedea cam intr-o saptamana cand vor ajunge echipamentele cumparate azi :)

Atunci va fi momentul adevarului...

Mci tuturor si va tin la curent cu evolutia lucrarilor.

Mihai

Hu 8XX are 1x25W amp. intern.

http://theeshadow.com/files/volvo/aum.pdf

Sper ca si la xc90 sa fie la fel cu toate ca HU-ul nu se schimba intre HP si PS. Si nici CD-changerul, care este modul separat. Doar difuzoarele si ampliful. De aici si nedumerirea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim, HU-803 are procesor de sunet dar este mult mai slab in comparatie cu HU-850 care are alt procesor de sunet .

@Shpeedy, schimba prima data difuzoarele, merita diferenta .

Bogdan ,tu sti ca eu am schimbat boxele originale ale masinii ,alea de carton,cu cele de kevlar, si diferenta e mica.Nu se compara cu sistemul care-l aveam pe V70XC-ul dinainte,unde aveam HU803 cu dolbi.

Mihai ,daca schimbi doar boxele nu rezolvi mare lucru,poate doar ca poti sa dai ceva mai mult bas,si ca poti sa asculti mai tare fara sa distorsioneze.

Astept sa vad ce rezolvi tu,sar putea sa fiu si eu interesat. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acesta e motivul ptr care am cumparat tot sistemul (boxe + amplif). Nu am boxa centrala, dar o voi cumpara ulterior.

Sper sa-i conving pe cei de la repr. sa-mi faca upgrade de soft.

Tinem legatura si-ti spun toti pasii.

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca am high performance, si montez boxe care sunt peste 40w RMS cu alt amplif, atunci teoretic n-ar trebuii sa functioneze fara erori si etc. ? am vazut ceva de genul pe swedespeed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nici teoretic si nici practic nu. Consola este un modul ce comanda ampliful. Daca nu "stie" (nu are softul necesar) sa apeleze ampliful atunci nu vor functiona. Am citit si eu threadurile respective si ce aceea sunt un pic confuz. Exista un caz in care a functionat, fara optiunea de dolby, dar exista si un caz in care nu a mers deloc, decat dupa update de soft.

Mai dureaza cateva zile pana cand vor ajunge si le voi monta si voi posta experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am montat un subwoofer pe high performance, si mergea cat de cat ok dar nu suficient de bine. n-ar face astia de la volvo un fel de black friday in reprezentanta? m-as duce primul la update de soft :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e sedan nu prea se merita sw aftermarket

Numa iti cade placuta de numar degeaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, de aia l-am dat jos ca daca rabatam bancheta auzeam ceva, daca nu numai baraia numaru. ce-i interesant, sistemul dolby de pe s40 are sw in portbagaj. nu stiu cum se aude si cat de efficient ii ca n-am vazut live un sistem dolby pe s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate are acustica directionata spre habitaclu . Adica e altceva sa trantesti tu un sw in portbagaj si alta sa il puna ei din fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, de aia l-am dat jos ca daca rabatam bancheta auzeam ceva, daca nu numai baraia numaru. ce-i interesant, sistemul dolby de pe s40 are sw in portbagaj. nu stiu cum se aude si cat de efficient ii ca n-am vazut live un sistem dolby pe s40

Are subwoofer doar V50. De fapt la majoritatea masinilor, subwoofer au doar breakurile, sau la astea mai noi au inceput sa le puna sub scaune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt marci care puneau subwoofer sub luneta la sedan-uri si la alea se aude bine.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now