Shpeedy

Sound upgrade: High performance la Premium sound (Dynaudio)

100 posts in this topic

Mai sunt marci care puneau subwoofer sub luneta la sedan-uri si la alea se aude bine.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Corect, insa tot in habitaclu, nu in portbagaj

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce impedanta are difuzorul din centru (bord)? Au venit boxele dar fara boxa centrala si ma gandeam sa pun una standard. Am dimensiunile dar nu si impedanta.

Mci

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 ohm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... nu-mi place. Se gasesc extrem de greu la diametru de 10cm. Are cineva asa ceva? Chiar si pereche :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu am din pacate si sincer iti recomand sa cumperi oem ... ca nu prea vei nimerii sonorizarea perfecta . eventual cauta o boxa micuta ... gen 10w sa vezi cum se aude cu ceva mai slab si apoi te poti decide daca merita sau nu sa investesti intr-una mai mare ... ideea este ca daca suna prea tare e de-ampulea ... aia ar trebui sa fie o boxa de voce ...

daca pui 4 ohm se va auzi prea tare din nou + poate arde sistemul (nu prea cred)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 1000 de ani cand mai faceam tiganii de genul asta (mai reparam una alta pe bani sau alte servicii sexuale) puneam 2 de 4 in serie si gata 8 ohmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag și eu. Muzica se asculta stereo! Restul de "artificii" compensează niște lipsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu, nu cred ca nu simti nici o diferenta, eu am schimbat la ZAS numai difuzoarele si era o diferenta mare dupa care am schimbat si hu + montat statie si se auzea ceva mai bine dar difetenta mare a fost schimband difuzoarele.

@Mihai, stiu ca ai schimbat difuzoarele, care e diferenta pana sa pui si statia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut all pe s60 meu am Hu-603 2 boxe fata,2spate,2 plafon luneta...intrebarea mea e ...pot pune tweetere pe usile fata +boxa centrala+medi usile fata?sau am nevoie de alt hu? Daca se poate si are cineva astept oferte ...Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor cine ma poate ajuta si pe mine? vreau sa imi schimb tot sistemul pe s60 vreau ceva tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din lipsa de timp, revin abia acum cu impresii dupa schimbarea sistemului audio.

Asadar achizitia sistemului Premium Sound a constat in amplificator, tweetere fata, difuzoare fata (duble - medii si mid-bass), difuzoare spate si tweetere stalpi portbagaj. Din nefericire in pachet nu a fost inclusa boxa centrala, aceasta fiind vanduta cu tot cu RTI.

Instalarea nu a generat mari batai de cap, partea cea mai dificila fiind demontarea difuzoarelor din usi, acestea fiind prinse in pocnituri. Dificil a fost ca am dorit sa le scot intacte, fara urechi rupte, pentru a fi folosite ulterior. Instalarea amplificatorului a fost cea mai facila fiindca foloseste aceleasi mufe de legatura, doar pozitia lor in aparat fiind putin diferita.

Am pastrat : IC-ul si CD Changerul, eu avand deja instalat changer cu 6 cd-uri cititor MP3.

Am efectuat mai multe teste:

- boxele HP si amplif PS - sunetul s-a imbunatatit doar prin putere; in continuare distinctia intre medii si basi se realiza f greu.

- boxele PS si amplif HP - alt sunet, mult mai bun; dar ramaneau sesizabile limitarile in performanta a amplifului;

- boxe PS si amplif PS - sunet incomparabil cu ce era instalat pe masina inainte; aproape de cea ce ma asteptam.

Mentionez ca pastrand IC-ul cu setarile de HP nu am acces in meniu la alte reglaje decat cele standard, respectiv egalizator in 6 benzi fata/spate. De asemenea, boxa centrala nu este activata. Un alt aspect sesizat de mine, dar poate fi subiectiv, este acela al puterii/volumului. Daca pe sistemul HP cu volumul la jumatate parea dificil sa te auzi in masina, iar daca depaseam 65% din putere deja devenea tipator dar se pierdea si din claritate, cu sistemul PS acelasi volum/putere o obtin spre 75% din cursorul volumului. Daca sunt in jumatatea inferioara exista claritate dar nu si putere/volum. Vreau sa cred ca este doar din cauza faptului ca nu am schimbat inca softul din IC. In schimb claritatea se pastreaza pana aproape de maxim, singurul inconvenient fiind acela ca vibreaza toata masina :) Astept pana cand voi avea timp sa ajung la reprezentanta pentru schimbarea softului si voi reveni cu update.

Pentru boxa centrala, am facut rost de o boxa centrala de pe un S60. Nu se potriveste in locas (logic!) dar sunt in plin proces de transplantare a difuzorului pe suportul de XC90. Mai am sa gasesc o modalitate de a-l lipi/prinde de suport pentru a impiedica eventualele vibratii.

Concluzii: upgrade-ul a meritat tot efortul, in sfarsit pot sa ascult muzica la o calitate decenta. Nu se compara ALPINE (sistem instalat pe vechiul XC70), dar fata de alte masini cu un sistem din aceasi clasa pot spune ca este sistemul VOLVO este net superior.

Acum mai am un singur target: instalarea unui subwoofer. Datorita lipsei de oferte si a pretului prohibitiv (400 EUR pentru SUB HP) am renuntat la ideea unui SUB OEM, mai ales ca si acesta trebuie activat la reprezentanta... Asa ca voi incerca instalarea unui SUB ALPINE. Numai ca suedezii folosesc pentru SUB tot comunicatie pe fibra optica pe care nici nu o am si nici nu o pot folosi sau transforma in semnal analogic. Iar toate cautarile mele in a gasi, in scheme sau in masina, a unui semnal analogic au dat gres. Poate a facut cineva aceste legaturi si este amabil sa le impartaseasca?? Dau o bere rece sau o palinca calda, dupa preferinte... :)

Daca aveti intrebari va stau cu placere la dispozitie.

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru statie poti lua semnal de la boxe in 2 feluri

1. Daca statia are intrare High pass, tragi semnal direct de la boxe, in statie

2. Daca statia nu are intrare High pass, iei un adaptor http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii-instalare/Conectica/Adaptor-de-nivel-High-Low/ pe care il legi la boxe si din el pleci in statie cu RCA-uri

Pentru statie poti lua telecomanda separata http://www.autosound.ro/telecomanda-auto-amplificator-alpine-ruxknob-p-2389.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, stiam si eu de device-urile astea dar, sincer, nu prea am incredere in ele. Mai ales daca fac vreun scurt pe amplif voi canta eu de bucurie dupa aia ;)

Daca nu exista alta solutie, la o scula d'asta va trebui sa-i concep o protectie adecvata.

Si nu, nu am High pass pe sub.... ;(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ai cu ce sa faci scurt. Dupa cate se vede si in poze, jucaria asta are o intrare cu 4 fire, care se leaga 2 la o boxa si 2 la o boxa si are iesire 2 mufe mama RCA. Din mufelele RCA pleci cu cabluri RCA tata-tata pana in statie si gata. Iti reglezi subwooferul cum vrei sa se auda pe volumul pe care asculti muzica de obicei, iar cand maresti volumul casetofonului se mareste si volumul subwooferului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ampliful sub filtreaza sunetul pe fv joasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut all pe s60 meu am Hu-603 2 boxe fata,2spate,2 plafon luneta...intrebarea mea e ...pot pune tweetere pe usile fata +boxa centrala+medi usile fata?sau am nevoie de alt hu? Daca se poate si are cineva astept oferte ...Multumesc!

Da am pus eu tweetere in usile fata , si boxa centrala am pus o boxa de mercedes sprinter , si semnal am tras din spatele casetofonului de la unu din firele de boxe care iese din el , pe mufa care este sub capac nu este semnal , la tweeterele din usi este semnal pe mufa.
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din lipsa de timp, revin abia acum cu impresii dupa schimbarea sistemului audio.

Asadar achizitia sistemului Premium Sound a constat in amplificator, tweetere fata, difuzoare fata (duble - medii si mid-bass), difuzoare spate si tweetere stalpi portbagaj. Din nefericire in pachet nu a fost inclusa boxa centrala, aceasta fiind vanduta cu tot cu RTI.

Instalarea nu a generat mari batai de cap, partea cea mai dificila fiind demontarea difuzoarelor din usi, acestea fiind prinse in pocnituri. Dificil a fost ca am dorit sa le scot intacte, fara urechi rupte, pentru a fi folosite ulterior. Instalarea amplificatorului a fost cea mai facila fiindca foloseste aceleasi mufe de legatura, doar pozitia lor in aparat fiind putin diferita.

Am pastrat : IC-ul si CD Changerul, eu avand deja instalat changer cu 6 cd-uri cititor MP3.

Am efectuat mai multe teste:

- boxele HP si amplif PS - sunetul s-a imbunatatit doar prin putere; in continuare distinctia intre medii si basi se realiza f greu.

- boxele PS si amplif HP - alt sunet, mult mai bun; dar ramaneau sesizabile limitarile in performanta a amplifului;

- boxe PS si amplif PS - sunet incomparabil cu ce era instalat pe masina inainte; aproape de cea ce ma asteptam.

Mentionez ca pastrand IC-ul cu setarile de HP nu am acces in meniu la alte reglaje decat cele standard, respectiv egalizator in 6 benzi fata/spate. De asemenea, boxa centrala nu este activata. Un alt aspect sesizat de mine, dar poate fi subiectiv, este acela al puterii/volumului. Daca pe sistemul HP cu volumul la jumatate parea dificil sa te auzi in masina, iar daca depaseam 65% din putere deja devenea tipator dar se pierdea si din claritate, cu sistemul PS acelasi volum/putere o obtin spre 75% din cursorul volumului. Daca sunt in jumatatea inferioara exista claritate dar nu si putere/volum. Vreau sa cred ca este doar din cauza faptului ca nu am schimbat inca softul din IC. In schimb claritatea se pastreaza pana aproape de maxim, singurul inconvenient fiind acela ca vibreaza toata masina :smile: Astept pana cand voi avea timp sa ajung la reprezentanta pentru schimbarea softului si voi reveni cu update.

Pentru boxa centrala, am facut rost de o boxa centrala de pe un S60. Nu se potriveste in locas (logic!) dar sunt in plin proces de transplantare a difuzorului pe suportul de XC90. Mai am sa gasesc o modalitate de a-l lipi/prinde de suport pentru a impiedica eventualele vibratii.

Concluzii: upgrade-ul a meritat tot efortul, in sfarsit pot sa ascult muzica la o calitate decenta. Nu se compara ALPINE (sistem instalat pe vechiul XC70), dar fata de alte masini cu un sistem din aceasi clasa pot spune ca este sistemul VOLVO este net superior.

Acum mai am un singur target: instalarea unui subwoofer. Datorita lipsei de oferte si a pretului prohibitiv (400 EUR pentru SUB HP) am renuntat la ideea unui SUB OEM, mai ales ca si acesta trebuie activat la reprezentanta... Asa ca voi incerca instalarea unui SUB ALPINE. Numai ca suedezii folosesc pentru SUB tot comunicatie pe fibra optica pe care nici nu o am si nici nu o pot folosi sau transforma in semnal analogic. Iar toate cautarile mele in a gasi, in scheme sau in masina, a unui semnal analogic au dat gres. Poate a facut cineva aceste legaturi si este amabil sa le impartaseasca?? Dau o bere rece sau o palinca calda, dupa preferinte... :smile:

Daca aveti intrebari va stau cu placere la dispozitie.

Mihai

Ce fel de amplificator ai pus ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg intrebarea, dar incerc sa-ti raspund: amplificatorul este cel pentru Premium Sound @300W

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg intrebarea, dar incerc sa-ti raspund: amplificatorul este cel pentru Premium Sound @300W

Am inteles , credeam ca ai pus amplificator after market nu OEM ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aftermarket nu se poate pune decat daca renunti la tot sistemul (IC, CD, AMPLIF). Comunicarea intre subsisteme se face prin fibra optica prin protocol proprietar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am pus eu tweetere in usile fata , si boxa centrala am pus o boxa de mercedes sprinter , si semnal am tras din spatele casetofonului de la unu din firele de boxe care iese din el , pe mufa care este sub capac nu este semnal , la tweeterele din usi este semnal pe mufa.

am inteles ms mult o sa caut pe net niste tweetere si o boxa centrala...simti o diferenta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU , decat inaltele putin mai accentuate , dar astazi astept amplificatorul OEM , si schimb sonorizarea masinii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU , decat inaltele putin mai accentuate , dar astazi astept amplificatorul OEM , si schimb sonorizarea masinii...

Pai cu ce schimbi? Boxe ai? Daca pui amplificator pe boxe de carton, nu rezolvi nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimb si boxele , dar in seara asta am patit o nepatita....

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

daca tot faceti atatea schimbari la sist audio....poate ma ajutati si pe mine: XC90 sumum 2006, 8 dif si amplif, am RTI dar nu si dif central....ma intereseaza daca stiti ce impedanta si puter au boxele (fiecare in parte) si cum sunt legate (serie/paralel) cu tweeter-ele.

eu nu intentionez sa fac up-grade ca nu ma intere', schimb ceva dar vreau sa pastrez boxele caci imi place cum se aud chiar daca player-ul meu isi opreste sunetul la vol apropiat de max....e doar 4x50W....de aici deduc ca boxele sun mai mari in putere, dar nu stiu cat

....va intreb asta ca sa nu desfac usi sa vad boxele (poate nici nu scrie pe ele) si tweeter-ele...ma scapati de munca si timp ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now