paunionutz

Masina mea, de la inceputuri pana in prezent :D

290 posts in this topic

Maneta de la stergatoare functioneaza bine, cea de la semnalizare am cam zapacit-o, ca nu mai functiona cum trebuie rotita de navigare prin meniu si faza lunga nu comuta cu trebuie. Dupa ce am zapacit-o la masina nu a mai mers de loc :D. Am desfacut-o din nou si am asamblat-o cum trebuie (cred :D) si mai fac maine o proba

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai zăpăcit-o tu, e una din nenumăratele probleme standard.

Nu, nu, nu.... maneta a functionat fara probleme, pana sa o desfac eu . Bine, a functionat, inclusiv faza lunga/ flash, cum merge la toate. Acum, dupa ce am mutat eu electronica dintr-una in alta, trebuia sa invart de rotita de 3-4 ori sa navigheze prin meniu, iar faza lunga se aprindea, dar trebuia sa trag de 3-4 ori de maneta sa comute inapoi si daca loveam in maneta, trecea pe faza lunga. Deci nu pusesem ceva cum trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Achizitionate pana acum:

-Bara spate completa cu suporti de prindere 2007

-Praguri si bandouri vopsite 2007

-Stopuri 2006

-Oglinzi 2004 cred, fara semnalizari

-Interior semi piele + fete usi piele 2006

-Consola centrala 2006

-Manere cromate 2007

-Ornament cromat portbagaj 2009

- mocheta neagra

- ornamente de pe praguri

- ornamente de pe stalpi

- gurile de ventilatie din bord

- ornamentul din jurul ceasurilor de bord

- capacele de la volan

- capacele din lateralul plansei de bord

- maneta de la frana de mana

- parasolarele

- polita de sub luneta

- placa de la schimbatorul de viteze

- tapiterie plafon plus plafoniera

Pana la urma am constatat ca difera tot interiorul la facelift, toate plasticele si ornamentele fiind negre

- manete stergatoare si semnalizare negre

- eleron portbagaj versiunea 2

- butoane/comenzi geamuri 2007 (negre)

- ornamente/capace interioare la oglinzi, tot negre logic

The show must go on :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de faptul ca nu mergi cu ea, daca Doamne Feri vine ziua cand intra un bou in tine si te face zob... sunt curios cum o sa te simti dupa toate investitiile de mai sus pe care niciun RCA de pe lumea asta n-o sa ti le deconteze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa nu le deconteze? Nu sunt piese OEM? Si nu-mi spune ca se ia dupa seria de sasiu, ca daca ma loveste unul si mie imi lipseste jumate din bara, nu sa-mi schimbe nimeni bara. La fel si cu jantele, asiguratorul iti deconteaza ce ai avut pe masina in momentul accidentului, nu pe cele cu care a venit masina din fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi piese OEM. Dar daca tu dai 6000RON pe 2 faruri OEM cu xenon si pe seria ta de sasiu masina n-a fost echipata cu xenon, sa nu crezi ca RCA-u' o sa fie mamica si taticu' tau si o sa-ti puna :smile: Iar CASCO nu-ti mai face nimeni la 13 ani.

Eu vorbesc de elementele de INTERIOR, cand o sa-ti comande maneta de semnal, o sa-ti comande pe model 2001, nu pe model 2009 ! Etc.

Bara o sa ti-o schimbe, dar cu model 2001. Cu putin noroc, NU o sa ti-o dea din dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu unde se verifica dotarile masinii dupa serie. Nici macar Vida nu stie daca am webasto, trapa sau ce sistem audio.... Sau daca e modelul sport (R.Design)....

Ca sa nu vb de partea pe care volanul... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi piese OEM. Dar daca tu dai 6000RON pe 2 faruri OEM cu xenon si pe seria ta de sasiu masina n-a fost echipata cu xenon, sa nu crezi ca RCA-u' o sa fie mamica si taticu' tau si o sa-ti puna :smile: Iar CASCO nu-ti mai face nimeni la 13 ani.

Eu vorbesc de elementele de INTERIOR, cand o sa-ti comande maneta de semnal, o sa-ti comande pe model 2001, nu pe model 2009 ! Etc.

Bara o sa ti-o schimbe, dar cu model 2001. Cu putin noroc, NU o sa ti-o dea din dezmembrari.

Alex, daca eu pun pe masina 2 faruri de Dacie si bara de Dacie si facem o smecherie si ma lovesti tu, asiguratorul imi repara masina dupa catalog? Daca stii sigur ca este asa, zi ca fac rost de o masina scumpa, ii pun niste pungi in loc de faruri, o bara oricare si ne umplem de bani

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Shpeedy: Dupa VIN, Primus iti poate da toate aceste detalii legate de cum a iesit masina din fabrica. Ask Andy. La Mercedes de ex iti spune si ce culoare au capacelele din bord. Altfel cum crezi ca iti pot spune daca masina ta are de ex echipare confort,dynamic sau sport cum era la S40-ul tau vechi ? Doar nu din stele.

@PaunIonutz: daca umpli pungile alea cu cioburi si le arati restul de far si faptul ca bara era de volvo (ca nu iti face constatarea tanti Lili de la patiserie) te-ai scos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, daca Doamne fere', te loveste pe tine unul, in stanga fata, asiguratorul iti vopseste aripa albastra si iti pune janta de tabla, pe 15" cum a fost masina, cand era ea mica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate Primus nu ofera aceste informatii in mod oficial (hartie scrisa cu antet) nici proprietarului nici societatii de asigurare. Ti-o spun din proprie experienta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, la Pejo iti faci cont freee la ei pe server si poti vedea absolut tot ce contine masina + data la care a fost fabricata..basca ca la ei pe site ai acces gratuit la parts catalog :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am incercat sa schimba carcasa DDM-ului, cu cea de facelift. Operatia nu a reusit (pacientul inca traieste :D), pentru ca nenii astia de la Volvo au cam schimbat tot. DDM-urile arata la fel, insa difera 95%. Doar forma exterioara este la fel, dar nici macar butoanele nu le poti muta dintr-o parte in alta. Am schimbat doar rama exterioara. Difera electronica, difera piciorusele butoanelor care fac contact pe placa, modul de prindere a placilor electronice in modul, etc...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am incercat sa schimba carcasa DDM-ului, cu cea de facelift. Operatia nu a reusit (pacientul inca traieste :D), pentru ca nenii astia de la Volvo au cam schimbat tot. DDM-urile arata la fel, insa difera 95%. Doar forma exterioara este la fel, dar nici macar butoanele nu le poti muta dintr-o parte in alta. Am schimbat doar rama exterioara. Difera electronica, difera piciorusele butoanelor care fac contact pe placa, modul de prindere a placilor electronice in modul, etc...

Scuza-ma! Ce este ....DDM-ul ?!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Driver door module si la pasager este PDM :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am incercat sa schimba carcasa DDM-ului, cu cea de facelift. Operatia nu a reusit (pacientul inca traieste :D), pentru ca nenii astia de la Volvo au cam schimbat tot. DDM-urile arata la fel, insa difera 95%. Doar forma exterioara este la fel, dar nici macar butoanele nu le poti muta dintr-o parte in alta. Am schimbat doar rama exterioara. Difera electronica, difera piciorusele butoanelor care fac contact pe placa, modul de prindere a placilor electronice in modul, etc...

Ca şi cu senzorii AQS, care arată identic, chiar dacă unul e PWM, celălalt LIN.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat fata la CCM (Clima), HU 603 si bloc lumini, cu altele de 2004 (negre). A mai ramas telefonul si comenzile de pe volan si interiorul este cam gata, adica am toate piesele, nu sunt inca montate, decat o parte :D

Am montat si suport ochelari de soare

Am achizitionat si suport telefon, pentru cotiera de facelift

As mai vrea pentru interior, un sezut de scaun, acelasi model cu cele pe care le-am luat, pentru ca un sezut este ars cu tigara si unul este agata cu ceva. Si astfel sa fac din 3 sezuturi, 2 in perfecta stare.

La exterior mai imi trebuie bara fata completa, senzori parcare argintii, de cromat capace oglinzi si alte maruntisuri (banda dublu adeziva, spray vopsea, soricei plastic)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Ioane!!

Vrem poze!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Ioane!!

Vrem poze!!

Poze o sa pun la marea transformare :D

@Vadimule plasticele au ramas la Alex in masina de 2 luni, te asteapta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit ieri cu el....si ce crezi? uitase ce e cu ele :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat si cu telefonul, insa se pare ca a aparut o problema la clima. O problema la iluminare, o sa vad ce e si cu asta, cand o sa montez telefonul. Comenzile de pe volan, din pacate nu merg transplantate carcasele si nici cu tot cu electronica nu se pot pune. Astea vor ramane gri.

Am facut rost si de a 3 a tapiterie de scaun si am facut din 3 deteriorate, 2 in perfecta stare. Le-am spalat bine, cremuit (crema de maini cu glicerina) partea din piele in 2-3 straturi si arata impecabil.

Zilele astea o sa ma ocup sa spal bine si tapiteria banchetei spate, iar apoi o sa ma apuc sa curat bine fetele de usi, tetierele, coltarele de la bancheta si sa le cremuiesc si bineinteles consola de mijloc (cotiera) in care trebuie sa montez si suportul de telefon. Dupa aceea polita de la luneta de curatat, plus restul de plastice care mai trebuiesc inlocuite

Restul or sa ramana de curatat si montat in primavara, adica: mocheta podea ( de curatat si inlocuit), de transplantat incalzirea in scaune si bancheta plus instalatia telefonului din scaunul soferului, de montat la loc tapiteria pe scaune si bancheta si de pus pe masina, de inlocuit plasticele de pe praguri si stalpi, de inlocuit maneta de la frana de mana (care este tot neagra), de curatat tapiteria din portbagaj

Din fericire, la interior am facut rost de toate piesele, o sa mai ramana de facut mansonul de la schimbatorul de viteze, din piele neagra, insa nu-mi bat capul acum

La exterior mai ramane bara fata, care cred ca o voi lua cat de curand, de cromat capacele oglinzilor, de vopsit eleronul plus alte cateva maruntisuri, de schimbat toate piesele, de recolantat, apoi sa montez eleronul si literele distantate. Si cam atat (cred) :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now