paunionutz

Masina mea, de la inceputuri pana in prezent :D

290 posts in this topic

On 2/2/2017 at 10:56 PM, paunionutz said:

Intre timp a venit statia si boxa lipsa. Sistemul audio este complet si se aude demential :D

Am montat astazi si farurile adaptive, care la mine pe masina nu sunt adaptive :)), sunt doar bixenon

 

20170202_213333.jpg

20170202_213325.jpg

Aveai xenon din fabrică pe ea înainte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arată super fain farurile, felicitări.

Am totuși o altă întrebare: dacă nu e de fabrică, nu există problema ca la S40 să îți ardă în timp motorașul de la ștergătoarele de parbriz?

Edited by Kronborg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o legatura s60, cu s40. La s60 este un motoras clasic, comandat de un releu, iar la s40, motorasul are o placa electronica, care il comanda. Si de fapt se arde o piesa de pe acea placa, care se poate schimba si nu se arde motorasul in sine

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, paunionutz said:

Nu are nici o legatura s60, cu s40. La s60 este un motoras clasic, comandat de un releu, iar la s40, motorasul are o placa electronica, care il comanda. Si de fapt se arde o piesa de pe acea placa, care se poate schimba si nu se arde motorasul in sine

Bun de știut. Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat navigatia Tomtom in ecranul RTI. 

FB_IMG_1492444517712.jpg

FB_IMG_1492444609105.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa spui ca ai instalat un soft, de fapt. Ca doar nu ai luat un navigator TomTom si l-ai montat in masina.

Mereu m-am intrebat, de la ce vine RTI-ul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba chiar asta am facut. Am luat o navigatie si am montat-o in locul displayului.

RTI= road traffic information

Astazi am montat si senzorii de parcare OEM. Modul stand alone, de la Volvo, care nu necesita soft

Edited by paunionutz
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta chiar esti tare. Iar Volvo e moale...ca sa zic asa. Ce nu au inteles inca domnii constructori de masini e sa ne lase la dispozitie si simpla functie de ecran. Sa ne punem noi ce navigatie dorim, fara a fi nevoiti sa montam la propriu aparate GPS in locasul ecranului RTI.

Multumesc de informatia RTI.

Daca stiam ca Volvo are senzori de parcare OEM separat, imi puneam si eu originali Volvo. Ai mei sunt italienesti, dar isi fac treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/17/2017 at 8:54 PM, paunionutz a spus:

Am montat navigatia Tomtom in ecranul RTI. 

Pentru ridicarea/coborărea ecranului ce folosești? Unitatea originală de navigație sau ceva legat direct de motoraș?

Întreb deoarece unitatea aceea externă se poate înlocui cu un mic controller (am un topic despre asta aici), controller-ul ca dimensiune este în jur de 2x7cm și costă între 20-25 lei. Dacă încă ai toate componentele în RTI și vrei să scapi de unitatea de DVD te pot ajuta. Este ușor de programat controllerul, eu am deja codul sursă scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan este fixa si coboara. Partea de lift este intreaga, in carcasa monitorului nu mai este nimic din RTI. inca nu stiu daca o sa-l mai fac sa coboare, pentru ca am tras din el alimentarea gps-ului si difuzorul, iar firele or sa incurce la urcare si coborare. Dar daca poti face tu un controler care sa urce liftul cand pun contactul si sa-l lase, cand iau contactul, sunt interesat si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce a mai rămas din electronica originală? Placa cea mare din spate de lângă motor mai este și placa din interiorul carcasei de metal (cea în care intră cele două cabluri panglică din față)?

Dacă cele două mai sunt pe RTI ar trebui să meargă ceea ce folosesc și eu. Se poate și fără electronica originala dar trebuie două "opritoare" la sfărșit de cursă a liftului în ambele sensuri.

Dar dacă am înțeles bine doar partea de ecran lipsește (din interiorul carcasei de plastic) în acest caz totul este plug and play. 

Eu am pus un fir (cu patru fire în interior, cablu usb pentru touchscreen) și nu am probleme la coborăre. Trebuie fixat un pic firul ca să nu se agațe de nimic dar eu am și cele două cabluri panglică încă atașate de ecranul original.

Se poate face ușor să urce ecranul când este pus contactul și să coboare când este oprit motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt cele doua placi. Nu stiu daca mai am panglicile. Cred ca nu le-am mai pus. Trebuie sa ma uit la munca, daca le-am pastrat, sau le-am aruncat. Oricum... ma gandesc ca, totusi cablurile nu or sa reziste foarte mult, la cat or sa flexeze la urcarea monitorului si la coborare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ți-am scris PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp am schimbat amortizoarele spate si am scapat de zgomotele de pe spate!

Am polishat farurile, pus folie transparenta, schimbat ledurile albe cu unele de 4000k si am pus becuri xenon noi Osram.

Ieri am schimbat chederul superior al parbrizului si cel de pe marginea plansei de bord

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now