mika200

nu știu ce sa aleg

37 posts in this topic

Trebuie sa aleg intre un Nissan Qashqai motorul diesel de 150hp, manuala, full options din 2011 cu 90.000 kmsi un Volvo Xc 60 din 10/2010 care este impecabil, este Momentum fără piele, tot motorizarea diesel de 2l cu 163hp. Ambele mașini sunt 4x4 diferența fiind ca Nissan are 90 000 km iar volvo 147. 000km. Eu.am nevoie de o mașină de familie, 4x4, care sa consume puțin și costurile sa nu fie foarte mari. Ce ma sfătuiți?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nissan

Sent from my iPhone using Tapatalk

Si pentru costuri si mai mici Duster.,

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu nisanul mai poti avea probleme cu dpf

. Am un prieten a foat cu ea in service de 2 ori cu probleme dpf . Masina are 80k . In rest nu stiubsa fi avut alte probleme

Daca sunt la acelasi pret as alege volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eşti pe forumul Volvo, ce crezi că o să-ţi recomandăm? ;D

PS: Salut şi ţie! ;D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

100% e 4x4 volvo la motorul de 2.0?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu...doar ce am aflat ca nu e 4x4.... Acum sunt și mai nehotărât...

Share this post


Link to post
Share on other sites

DE asa am spus trebuie sa aiba motor de 2,4 sa fie 4x4

acum si-a luat un prieten xc60 d5

are si nissan numai ii cutie automata

ca confort si siguranta e peste nissan

nissanul e din 2012 si volvo 2011 car l-a luat la 15000 e

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu vrei o masina de imagine ci sa te folosesti de ea cu costurile de intretinere mici,orienteaza-te spre un Duster.

Daca vrei confort,siguranta,imagine mergi pe Volvo,dar sa te astepti si la costuri mai mari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nissanul totusi are niste dotari destul de interesante si decat un volvo chel ...

scaunele si sonorizarea de la hp in sus e peste nissan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de pe forumul Nissan ce iti recomanda ?

Duster sau Volvo :evil6:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Eu.am nevoie de o mașină de familie, 4x4, care sa consume puțin și costurile sa nu fie foarte mari. Ce ma sfătuiți?

Te sfatuiesc prieteneste ca pe viitor sa iti detaliezi/orientezi mai bine asteptarile!

Mai rafineaza putin asteptarile, ca ce doresti tu nu prea e pe target-ul clienti Volvo.

In conditiile de enunt de pana acum esti victima perfecta, fie pentru Volvo, fie pentru Nissan. Tu de fapt vrei un Duster nou, din start.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te sfatuiesc prieteneste ca pe viitor sa iti detaliezi/orientezi mai bine asteptarile!

Mai rafineaza putin asteptarile, ca ce doresti tu nu prea e pe target-ul clienti Volvo.

In conditiile de enunt de pana acum esti victima perfecta, fie pentru Volvo, fie pentru Nissan. Tu de fapt vrei un Duster nou, din start.

Adi, un taximetrist are o viziune pentru masina de familie si consum mic si un CEO are alta viziune. Unul vede consum de 5% si costuri de 1000 lei pe an si altul vede un consum de 10% si costuri de 1000 de euro pe an, ca fiind mici

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duster recomand și eu. ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, deci omul nu are de ales si trebuie sa-si ia duster :) Victima nevictima cei care au xc-uri 60,70,90 sa detalieze ce inseamna nivelul de costuri pentru o asemenea masina. De la cauciucuri pana la revizii, asigurare, impozite, etc. Poate o sa fie mai edificator asa. Nu de alta dar sa nu spuna ca este luat peste picior ca toti spunem Duster Duster si noi suntem proprietari volvo prezenti pe forum volvo :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Dusterul 1.5 dci de 110 cp ia 7 % dupa spusele unui vecin.Acum nu stiu cum se comporta Volvo uli,in schimb despre Nissan am auzit lucruri bune.

In afara de asta,Nissanul este mai usor cu 360 kg decat Volvo,dar cu toate astea,consuma mai mult!!

Consum Nissan 2.0 Dci 150 cp Consum Volvo 2.0D3 163 cp

7,5 interior 6,5 interior

5,2 exterior 5,1 exterior

6,0 combinat 5,6 combinat

Greutate :

1,555 kg 1,921 kg

Rezervor:

65l 70l

Capacitate cm3:

1995 cm3 4 cilindri 2400 cm3 5 cilindri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Volvo la duster e-o cale asa de lunga....ca si cand " ...mii de ani luminii i-au trebuit sa-ajunga"

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mika, ia-ţi Volvo-ul şi gata! Ştii bine că pe-ăla-l vrei.

Ce dacă nu-i 4x4? Crezi că te ajută cu ceva să fie 4x4? Unde nu te scoate 2x4, nu te scoate nici 4x4, astea nu-s maşini de teren în adevăratul sens al cuvântului. Măcar nu mai ai şi grija că ţi se strică "tracţiunea spate". Să nu crezi că nu se întâmplă chestia asta.

Ia-ţi Volvo-ul! Te şteptăm cu poze şi primele impresii. ;D

Edited by HEIMÐALLR
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nissanu are motor de renault :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Volvo cutie de Ford(asta e si pe freelander 2)

:)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Din ce vad pana acum, nu prea aveti argumente clare pentru alegerea Volvo-ului :)

Si eu intentionez ca luna viitoare sa cumpar un Volco XC60 din 2012 (facelift), automat cu motor de 2L motorina, cu 120k la bord. Din pacate nu am gasit niste argumente foarte convingatoare din partea voastra pentru aceasta alegere.

Credeti ca puteti detalia putin pe partea de fiabilitate a motorului si cutiei de viteze? Posesor de Toyota Corolla pana acum, nu am nici o idee despre fiabiliatate si costuri de mentenanta pentru Volvo.

PS: Saptamana viitoare merg sa vad masina (adusa din DE) si s-o duc la reprezentanta pentru verificare km si stare tehnica. Aveti vreo recomandare pentru a insista asupra unor anumite verificari aditionale ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, lumea ti-a recomandat Duster. Tu te incapatanezi pe volvo xc60. Pana la urma iti place masina asta. Asta reiese odata ce inca mergi pe volvo xc60. Atunci trebuie sa fii pregatit sa cheltui ceva banuti pentru eventualele probleme. Initial tu ai scris ca vrei o masina cat mai ieftin de intretinut. Cu toti ne dorim asta dar din pacate la Volvo nu se poate. Daca est decis pentru achizitie atunci masina trebuie testata complet. Electronica, mecanica, vopsea, condus etc. Doar atunci iti faci o idee de ansamblu asupra ceea ce cumperi. Ideea e ca masina cere niste bani si mai ales ca e una adusa din Germania probabil are ceva km masluiti dar nu-i o regula.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cel putin pentru mine numarul asta magic 90.000 km imi tipa in cap ca e manarita masina. Oare lumea nu se intreaba cum naiba in proportie de 80% masinile aduse au km astia? Adica am fost pe la diverse parcuri auto in afara si nu prea am vazut masina buna cu km putin vandute la preturile celor care se vand in Romania. Dat daca masina iti place km nu sunt atat de relevanti. Important este cum arata si cum functioneaza.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina care o vrea el 2010-2011 o sa primeasca si carte service si de acolo vede in ce luna s-a facut la masina, aia aia si aia la km cu tare. Si de acolo isi da seama daca este magarie sau nu... la km ma refer. Si daca vrei masina 2010 2013 atunci ai si bani sa o intreti. Ai impresia ca la Nissan Quaskai (nici nu stiu cum se scrie) nu o sa ai cheltuieli mari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La volvo e putin mai scump uleiul ... dar teoretic merge 30 k . In rest din experienta mea cu volvo(nu cu xc60) este o masina normal de intretinut ...

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now