Guest Mexicanu

ASIGURARI -> Probleme/Ajutor/Curiozitati

51 posts in this topic

Salutare Volvistilor,

Am deschis acest subiect cu ganduri pasnice:) va stau la dispozitie cu orice Informatie, legata de domeniul Asigurarilor obligatorii RCA cat si cele Facultative, referitoare la Masinutele noastre sau Nu. Tot Ce tine de asigurari/recomandari/feedback negativ/probleme avute cu unii asiguratori.....sau chiar si mici curiozitati si tertipuri nu ezitati sa le postati:)

Informatiile vor fii cat se poate de corecte, eu lucrez ca inspector de asigurare la o societate de brokeraj din Bucuresti iar daca va fi ceva ce nu stiu din cap e necesar doar un telefon:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelent topic, chiar vroiam sa vorbesc cu un broker roman despre niste diferente intre sistemele de asigurari de la noi si cele din afara.

Se da urmatoarea masina BMW E39, 530d, an 2001, un amic. Actiunea se petrece in Olanda, intr-o noapte, niste baieti care pot da lectii clar mecanicilor de reprezentanta, fura fara sa strice nimic, curat si frumos, cum se vede in poze:

- faruri xenon x2

- lampi spate x2

- airbag volan ( probabil au incercat sa fure volanul cu totul dar nu l-au putut desface)

- Navi 16:9

- Tv-tuner

- Navigatie

- Radio

- CD-changer

Masina este in rest ok, nu au rupt nimic, nu au stricat nimic, nu au zgariat nimic, nu au bruscat incuietori/usi, etc.

Intrebarea CASCO pentru tine:

Dauna totala sau nu? :D

... pentru ca olandezi au dat dauna totala!

post-386-12877847323328_thumb.jpg

post-386-12877847329766_thumb.jpg

post-386-12877847339356_thumb.jpg

post-386-12877847347715_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol...tare rau...probabil ca pretul de catalog al unui BMW 530d sh din 2001 in Olanda este mai mic decat suma preturilor pieselor respective luate de noi de la reprezentanta..alta explicatie nu gasesc...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pic cam ciudat, depinde acum si la cat era asigurata masina, probabil asigurarile casco al ei nu sunt atat de scumpe si cateodata exagerate ca la noi, doar doar sa dea omu cu 10 euro mai mult:) Stii valoarea asiguarata a masinii?

Oricum la noi sigur nu lua Dauna totala, dar totusi daca stii un pret iti dau raspuns exact!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La astia daca reparatia duce mai multe de 50-60% din valoarea asigurata o baga la totala...

Va bag devizul:

post-386-12877847359897_thumb.jpg

post-386-12877847366406_thumb.jpg

post-386-12877847372653_thumb.jpg

post-386-12877847378467_thumb.jpg

post-386-12877847387311_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai numaia sa se explica, ca la noi trebuie sa tragi de ei sa iti bage si aia si aia si doar daca reparatia sare de 75% din suma asigurata ti-o baga la dauna totala:))

Oricum al Volvo lucrurile sunt simple ca totule scump la reprezentanta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost astazi de am facut constatare la MCV deh .. am gasit-o vandalizata in parcare . Cat timp am la dispozitie ca sa o repar ? pentru ca acum nu prea am cum sa o las in service 2 saptamani cel putin .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia mi-am luat masina si am gasit-o lovita in parcare ... Inca nu am declarat-o dar cred ca am gasit vinovatul ... Este o masina alba (imi ramasese culoare lui pe masina) cu usa soferului recent vopsita si facuta la repezeala ... I-am lasat bilet in geam sa ma sune sa rezolvam problema dar individul nu a dat semne de viata ... Pot sa dovedesc cumva la politie ca el m-a lovit ??

P.S. Nu cred ca are dovada .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

poti sa-mi recomanzi o societate de asigurari pentru casco? ai idee baietii de la volvo cu cine lucreaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca lucreaza cu allianz!

la allianz m-am gandit si eu. au parintii mei si nu au avut probleme. stiu insa ca e foarte scump. si nu un pic mai scump...mult mai scump. cineva spunea ca o asigurare care in mod normal costa 1k euro la ei poate sa ajunga si la 1500. ma gandeam ca sant alternative.

de omniasig de exemplu am auzit numai de rau insa eu am avut un eveniment cu un tip asigurat la omniasig. totul a mers struna. e drept tipul cunostea foarte bine la centrul de pe grivita si s-a rezolvat in 1-2 ore cu constatare cu tot.

in cateva saptamani o sa imi vina c30. are cineva idee cam cat costa casco avand in vedere ca pretul e de 22k ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca te va costa in jur de 1000 euro plus minus 10%! daca vrei ma pot interesa la euroins sa vad daca au decontare directa cu volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mexicane,ma ajuti si pe mine?

La cat ajunge dauna totala ptr un s40 din 2002?

Masina o am la reprezentanta C-ta si asigurarea pe care o repara este la Tiriac.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, imi vine si mie masina in cateva zile, si nu stiu la firma de asigurari sa-mi fac RCA-ul, si credca imi voi face si Casco macar minimul pe stricaciuni cauzate de intemperii, eu stau la periferie am casa cu curte, si de cativa ani de cand s-a schimbat clima, de cel putin 3 ori a cazut grindina, furtuni care aduc diverse obiecte de pe casele vecinilor, etc.

M-am uitat pe net, am facut niste comparatii dar vreau sa aud de la voi cei care a-ti experimentat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-ti si casco si rca la aceiasi firma de asigurari pt. ca de obicei au reduceri! eu recomand ca soc. de asig. cea la care stii pe cineva la daune sau un broker de asig. care sa se ocupe ei de tot dosarul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei casco care chiar sa te acopere cand ai nevoie si rapid, iti recomand Allianz-Tiriac, daca vrei un pret mic iti recomand o firma mica. Oricum, fa si RCA si casco la aceeasi firma.

Lucrez la Allianz dar la asigurarile de viata si nu am casco la nici o firma asa ca nu pot fi acuzat de subiectivism. SPER!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te acuza nimeni de subiectivism:))

Intr-adevar allianz' e cunoscut ca bun platnic si mai ales inca un avantaj, au decontare directa cu reprez Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti despre Ardaf? Vad ca au tarife destul de bune si sunt tentata sa fac o asigurare Casco la ei. Ma intereseaza parerea acelora care au avut accident avand masina asigurata la Ardaf.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu recomand Ardaf nici dusmanilor! Nu platesc, inspectorii de daune sunt nesimtiti si nu cred ca au  decontare directa cu Primus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad pe saptamana cel putin 2-3 oameni care pleaca de la Ardaf si vin la noi tocmai pt. ca nu platesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut la Omniasig pana la urma pt ca au decontare directa cu Primus Auto si preturi acceptabile. La masina din semnatura, asigurata la 13 000 de euro vine cam 1100 de euro pe an.

La Allianz era cam 2000 de euro si fransiza 250 de euro. M-au intrebat cati ani am si s-au cam speriat.

Sper sa nu-mi faca probleme astia de la Omniasig, de fapt sper sa nu apelez la ei :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

"M-au intrebat cati ani am si s-au cam speriat."

Sa inteleg ca cei de la Omniasig prefera babele ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la allianz le prefera :P.

Adica stiu sigur ca nu agreaza tinerii. Iar astia de la Interamerican nu vor sa mai auda de mine :'( Le-am dat 1100 de euro anul trecut si le-am luat 6000 iar la clio le-am dat 440 si le-am luat 4000. Cred c-am devenit clientul anului. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now