Guest Mexicanu

ASIGURARI -> Probleme/Ajutor/Curiozitati

51 posts in this topic

Eu am facut acum 1 luna o calculatie la noi, sa vad cam cat m-ar ajunge (fara reducere) si la suma asigurata de 21.000euro cu franciza de 200euro plateam 1220 euro/an. Depinde calculatia de multe variabile (varsta, dotari, km parcursi/an daca mai conduce cineva masina, etc.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

Eu vroiam Casco full (furt, accident, vandalism, gropi, furtuni, cutremure, inundatii, meteoriti etc) si pentru oricine ar conduce masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D Am inteles insa diferenta este mare vis-a-vis de suma asigurata si prima. La mine era de 21.000. Dar totul este posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde si de anul de fabricatie. cu cit e mai veche masina creste cota de prima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect. De asta uitasem si este extrem de important.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mexicane , am si eu o intrebare : am avut un accident acum 2 ani cu o nemtoaica.Aveam asigurare obligatorie la Asirom,valabila . Acum mi-a venit o citatie de la judecatorie prin care nemtoaica cere sa-i platim suma de 8000 eu.pt reparatii.Am trimis o intimpinare la judecatorie cum ca am asigurare , procesul s-a aminat dar am primit o noua hirtie cum ca ASIROM a facut un calcul din care a reesit ca masina nemtoaicei are 16 ani si 235000 km. deci uzura 85% deci ei pot plati doar 2800 de eu. Intrebarea mea este daca ma poate obliga pe mine sa platesc diferenta chiar daca sint asigurat ? exista un plafon care daca se depaseste plateste si asiguratul?

  PS. La politie ea a declarat ca NU ma considera vinovat pe mine ci pe un tir din fata care a oprit brusc fara sa semnalizeze si a luat-o la stinga peste linia continua.Eu am declarat la fel dar soferul tirului era...tatal ofiterului din politie care elibera permisele auto...Deci am ramas doar eu si ea si eu eram mai in spate ...deci vinovat.Asta e..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa acopere polita intreaga suma.

Un prieten a patit faza urmatoare: pe o straduta din Bucuresti, un nene a venit tare, a acrosat 4 masini, una dintre masini a lovit un stalp indicator iar stalpul a cazut pe masina amicului. Initial am crezut ca or sa se ia toti la bataie, dar polita soferului vinovat acopera toate pagubele-si ca in cazul tau cred ca depasesc lejer 8000 Euro. Deja masina este dusa in service.

Cel mai bine este sa iei legatura cu un jurist care sa iti clarifice toate nelamuririle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu recomand Ardaf nici dusmanilor! Nu platesc, inspectorii de daune sunt nesimtiti si nu cred ca au  decontare directa cu Primus!

Ai avut de curand dauna la ei? Eu lucrez ca inspector de daune la ARDAF si tin sa-ti spun ca de un an de cand au venit cehii s-au schimbat radical lucrurile!

Daca ai CASCO la ei contacteaza-ma si te pot sprijini pe viitor! Daca ai avut probleme pe RCA sa stii ca tratarea daunelor CASCO  difera cu cele de RCA, si politica asta o aplica toate firmele de asigurari!

PS Lucreaza cu Primus doar pt CASCO! La daunele pe RCA e normal sa ascunda asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kos: parca vroiai sa ramana anonima societatea la care lucrezi ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kos: parca vroiai sa ramana anonima societatea la care lucrezi ?! ;D

Ce mare gafa facui! ;D

Macar sa ramana pe topicul cu pricina, pt vizitatorii oarecare! Nu aveam de gand sa imi ascund identitatea membrilor ca doar am raspuns  prin PM!

;DCe spirit de observatie ai jupane! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh... face parte din defectele unui administrator de forum...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pt cei interesati, posesori de Volvo, am CASCO la asitrans, platit integral la o masina noua, care a fost lovita la sfirsitul lunii octombrie, fiind parcata. NICI IN ZIUA DE AZI NU AU PLATIT MACAR AVANSUL PT PIESE. Nu mai am decit sa-i dau in judecata. Au depasit si termenul scris in contract, nimeni nu-mi spune nimic, toti se mira ca nu au ajuns banii, traim in romania; MARE ATENTIE cind faceti asigurarea, sfatul meu e sa-i evitati. Pt cei ce lucrati la reprezentanta in Bucuresti, nu e corect sa ne bagati pe git tepari ca astia, dupa ce oi reusi sa-mi repar masina cred ca ma mut cu service-ul la Constanta. Oricum saptamina asta le trimit OPC-ul pe cap si-i dau in judecata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pt cei interesati, posesori de Volvo, am CASCO la asitrans, platit integral la o masina noua, care a fost lovita la sfirsitul lunii octombrie, fiind parcata. NICI IN ZIUA DE AZI NU AU PLATIT MACAR AVANSUL PT PIESE. Nu mai am decit sa-i dau in judecata. Au depasit si termenul scris in contract, nimeni nu-mi spune nimic, toti se mira ca nu au ajuns banii, traim in romania; MARE ATENTIE cind faceti asigurarea, sfatul meu e sa-i evitati. Pt cei ce lucrati la reprezentanta in Bucuresti, nu e corect sa ne bagati pe git tepari ca astia, dupa ce oi reusi sa-mi repar masina cred ca ma mut cu service-ul la Constanta. Oricum saptamina asta le trimit OPC-ul pe cap si-i dau in judecata.

Asitransul e acum EUROINS! Deci aveti grija ce polite semnati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fgh

Nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme...si nu inteleg de ce abia acum dupa 2 ani de zile? Oricum tu esti undeva la mijloc...nemtoaica nu trebuie sa recupereze banii de la tine ci de la asirom si de aici mai departe este treba lor nu a ta..tu ti-ai facut datoria si te-ai asigurat...apropo ce masina avea aia de acum 16 ani si a costat reparatia 8000 euro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mexicane , am si eu o intrebare : am avut un accident acum 2 ani cu o nemtoaica.Aveam asigurare obligatorie la Asirom,valabila . Acum mi-a venit o citatie de la judecatorie prin care nemtoaica cere sa-i platim suma de 8000 eu.pt reparatii.Am trimis o intimpinare la judecatorie cum ca am asigurare , procesul s-a aminat dar am primit o noua hirtie cum ca ASIROM a facut un calcul din care a reesit ca masina nemtoaicei are 16 ani si 235000 km. deci uzura 85% deci ei pot plati doar 2800 de eu. Intrebarea mea este daca ma poate obliga pe mine sa platesc diferenta chiar daca sint asigurat ? exista un plafon care daca se depaseste plateste si asiguratul?

   PS. La politie ea a declarat ca NU ma considera vinovat pe mine ci pe un tir din fata care a oprit brusc fara sa semnalizeze si a luat-o la stinga peste linia continua.Eu am declarat la fel dar soferul tirului era...tatal ofiterului din politie care elibera permisele auto...Deci am ramas doar eu si ea si eu eram mai in spate ...deci vinovat.Asta e..

unde ai facut accidentul ? in tara sau in strinatate ?

te intreb pt ca daca e in strainatate facut despagubirea se datoreaza in baza politei de Carte Verde, care se supune reglementarii BAAR si BIroului European

In cazul asta, ASIROM nu poate veni si sa iti impuna normativul intern de uzura, pt care limita de despagubire stabilita prin efectul legii - desi si aici e interpretabil, pt ca limita prevede doar maximul nu si minimul

Oricum, varianta de intelegere cu ASirom nu ai - asta e politica companiei

Sfatul meu ( ti-l dau in calitate de jurist in asigurari vreo cativa ani si apoi de om cu un mic bussines in domeniu) este sa ii chemi in garantie in proces.

in acelasi timp, fa-le o reclamtie la CSA si la BAAR - doar ca sa le vezi pozitia, sunt obligati sa dea raspunsuri in scris cu precizarea pozitiei si a motivelor pe care se sprijina.

succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATENTIE!! Reparatii auto cu piese la mana a doua, la cererea asiguratorilor!!

Din cauza crizei, unele companii de asigurari recomanda service-urilor cu care lucreaza sa foloseasca la reparatiile auto piese la mana a doua, reducand astfel valoarea masinilor respective si crescand in acelasi timp riscul de accidente.

Asemenea cazuri au fost constatate si pentru masini care sunt reparate in service-uri pe baza politei RCA a soferului care a produs accidentul, dar si pe politele CASCO, iar unii proprietari de autovehicule se plang ca nu sunt instiintati in aceasta privinta, scrie Gandul.

Reprezentantii service-urilor recunosc ca multe companii de asigurari "dau de inteles" service-urilor sa foloseasca piese la mana a doua.

"Circa 85% din piesele care se folosesc la reparatii nu sunt omologate de Registrul Auto Roman (RAR). Numai piesele din reprezentantele auto sunt originale. Multe firme de asigurari impun service-urilor, prin contracte, acordarea unor discounturi de 30% la piese, fapt ce face imposibila achizitia, de catre service-uri, a unor piese originale", a declarat Cristian Muntean, director al Asociatiei Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI).

Miza este una importanta. Numai anul trecut, companiile de asigurari au platit daune totale pentru RCA si Casco de peste 1,19 miliarde de euro.

Sesizata de jurnalistii citati, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a anuntat ca "va informa conducerile societatilor de asigurare cu privire la aceste aspecte".

http://www.ziare.com/business/consumator/10-03-2009/reparatii-auto-cu-piese-la-mana-a-doua-la-cererea-asiguratorilor-906415

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum trebuie sa procedez in cazul in care parasesc Romania pt cateva luni si asigurarea RCA imi expira in aceasta perioada ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine daca pleci sa iti faci asigurarea de aici, chiar daca se suprapun, in cel mai rau caz pierzi perioada care se suprapune cu plecarea ta sau daca e vorba de cateva zile o poti face noua asigurare direct, daca te intereseaza un rca si o asigurare de calatorie ma poti contacta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt reduceri la RCA pentru pensionari ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum trebuie sa procedez in cazul in care parasesc Romania pt cateva luni si asigurarea RCA imi expira in aceasta perioada ?

Pentru cei interesati si care poate se vor lovi de o problema de genul asta am rezolvat cu RCA-ul. Se poate face si postdatat, nu insa la toate companiile. Eu am identificat doua : BCR si Astra. Poate mai sunt si altele. Mi-am facut la Astra din motiv de pret.

Am avut ceva batai de cap in sensul ca am sunat la 3 sucursale si la fiecare dintre ele am primit un raspuns diferit :

1. nu se poate face (calculatorul de pe site-ul Astra arata exact contrariul) - sucursala Mosilor

2. se poate face dar numai daca ai buletinul propietarului in original (o prostie din moment ce polita se putea incheia si online, fiind necesar doar CNP-ul propietarului) - sucursala Tineretului

3. se poate incheia si nu este nevoie de buletinul propietarului - sucursala Iancului

Atentie vorbesc aici de persoane din sucursale care fac jobul asta de dimineata pana seara si nu de agenti de asigurari care isi suplimenteaza venitul desfasurand aceasta activitate ocazional.

Intr-un cuvant foarte multa incompetenta specifica noua romanilor de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Generali Asigurari unde sunt eu se poate face o asigurare cu 30  40 de zile inainte de a intra in valabilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asitransul e acum EUROINS! Deci aveti grija ce polite semnati!

Se pare ca sunt multi patiti cu euroins (si altii din pacate). Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6863761-cititorii-hotnews-sesizeaza-neregulile-piata-asigurarilor-lovit-tanti-rca-6-luni-lupt-recuperez-banii-reparatia-platita-mine.htm

P.S. NU am nimic cu brokerii/angajatii societatilor de asigurare care posteaza pe aici si ii rog sa nu se simta vizati de postul asta. Dar si eu am avut aventuri cu o societate de asigurari si sper sa pot ajuta pe altii sa le evite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tudor75, total de acord cu tine. In momentul de fata, singurii asiguratori care nu au probleme mari cu lichiditatile sunt Generali si Allianz. La celalalt capat sunt Euroins si Carpatica care au mers pe preturi mici in 2009. Mai ales pe vremurile astea clientul vrea cel mai mic pret. Nu se gandeste ca cel pe care-l il loveste va avea peripetii cu asigurarea...dar, atat timp cat eu imi fac Carpatica, tu Carpatica, cunostintele noastre Carpatica( ca au auzit de la noi ca-i ieftin)....multa lumea va avea Carpatica.

Vreau sa-ti spun ca un rca la Generali este dublu ca pret decat la Astra sa zicem. Nu mai zic ca daca ai sub 30 de ani si fara copii pretul e astronomic. Foarte putine persoane ar merge pe varianta cea mai scumpa. Daca ar fi persoane care ar face-o, 90% nu ar fi suficienti de informati asupra preturilor si ar merge in prima cladire unde scrie mare RCA.

Eu mereu am mers pe varianta "clientul sa fie multumit". Cand clientul vine la mine si-mi spune cu ochii aproape lacrimand  :'(....care-i cel mai mic pret...eu ce sa fac...sa-l dau pe al mai mare....Pai nu pot face asta din cauza faptul ca, data viitoare nu mai mai cauta.

Din pacate cam asta e situatia la noi in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now