Cristi Muresan

Esapament /zgomot pronuntat in habitaclu

19 posts in this topic

Buna seara , am si eu o problema si as vrea sa vad opinia voastra .

V70 d5 a inceput sa scoata zolgomote pronuntate ( huruitul motorului pronuntat) la relanti este un pic accentuat , la accelerare mult mai accentuat.

Mama crede ca este vorba de esapament spart, eu nu am vazut zone ruginite care ar fi predispuse spargeri.Eventual felxibilul ?

Masina avea pierderi de ulei (undeva la 1-1,5l 15k) cu toate ca i-am explicat sa verifice uleiul nu s-a intamplat din septembrie (cand l-am verificat eu) aproximez ca a facut 5-6k daca ar fi ramas fara ulei cum s-ar fi manifestat ? (Motorul trage bine si nu are nici o eroare pe bord)

Va rog spuneti-mi din experienta voastra ce parere aveti . Mai mentionez ca pana maine mama nu verifica uleiul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un moment greu :smile: .Nu mai circuli si vezi nivelul de ulei .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dah masina este parcata (in panta) si nu se circula pana maine cand merge mama la servici (500 m) unde este parcare dreapta si va verifica uleiul .

Totusi ma puteti ajuta cu niste informatii : nu apare pe bord cutiuta de ulei (care indica presiune mica )? inainte de distruga motorul (fapt care ar implica si niste sunete mai proeminete)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca ar fi de la ulei. Daca ramai fara ulei, se aprinde becul in bord si iti si scrie pe BC "low presure oil", ca nu mai are de unde sa traga ulei. Mai de graba cred ca este ceva la esapament

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper, maine il voi ruga pe un amic (din fr) sa investigheze putin . Tare nu as vrea sa schimbam v70 in felul acesta .

Mergea atat de bine masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"huruitul motorului pronuntat" se aude in habitaclu sau se si transmite (il simti) in caroserie/volan, etc ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mi-a spus mama despre vibratii . Dar a mai spus ca se aude mai tare cu geamul deschis .

Astazi va verifica nivelul uleiului si revin cu informatii si intrebari.

Va multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca ar fi de la ulei. Daca ramai fara ulei, se aprinde becul in bord si iti si scrie pe BC "low presure oil", ca nu mai are de unde sa traga ulei. Mai de graba cred ca este ceva la esapament

Ionele, esti sigur? Eu cand mi-am belit turbina a fost din cauza lipsei de ulei! Nu l-am verificat si nici nu mi s-a aprins vre-un bec in bord! Cand am scos uleiul sa-l schimb, mai aveam 4 L si ceva!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cand s-a infundat sorbul la pompa de ulei, mi-a aprins becul + mesaj, chiar daca uleiul era la nivel. De asta zic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul este un pic sub jumatate pe joja :D . Urmeaza sa vad si de care bucata a esapamentului am nevoie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut dragilor, urmaresc cu maxim interes discutia deoarece ma confrunt cam cu acelasi comportament: la ralanti suna impecabil dar devine zgomotos la turatii intre 1500- 2300 in sarcina si apar si vibratiile corelate cu sunetul ce se transmit in intreaga masina.in urma cu aproximativ 3000 km am schimbat uleiul ,tot castrol cu aceleasi caracteristici dar cu ambalajul redesenat si de atunci mi se pare ca si-a schimbat sunetul motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut domnule Marshall , problema la mine cred ca este undeva in zona tobei finale (mi-a spus mama ca a vazut-o gaurica) nu pot sa ma pronunt decat cand ajung in fr. undeva prin 20 dec.

Oricum am sa-l rog pe amicul meu sa examineze si el problema(este in franta) si revin cu detalii .

PS. v70 lives on ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema mea este intre catalizator si prima toba .

Va intreb acolo s-a rupt un surub ? care este parerea voastra ?

post-3455-0-53525100-1418058239_thumb.jp

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca in stanga sus buza aia calca mai bine decit in dreapta, unde e surubul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare ca s-a copt garnitura dintre elemente , a dat-o afara si pe acolo sufla "zgomot" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca s-a rupt surubul si a ars o parte din garnitura si pe care a dat-o afara,se pare ca trebuie alta garnitura si alt surub,asa este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci , surubul era rupt , dar neavand elevator si loc prea mult sub masina , mai era si frig , am improvizat , dar nu se mai aude aproape deloc :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o problema la xc70 2006 185 CP. Motorul e putin zgomotos si are vibratii care se transmit sin habitaclu si parca simt si in pedala de acceleratie. La rece vibratiile sunt mai pronuntate. Stiti care poate fi motivul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horea12 verifica tampoanele motor. Sunt mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now