Beclea

Garda joasa , amortizoare sport ! Pro\contra.

48 posts in this topic

M-am gandit sa deschid acest topic din curiozitatea de a afla si parerile colegilor de forum despre garda joasa a masinilor cat si a amortizoarelor sport .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa o arzi sport, merita sa ti pui!! Chiar daca dupa 2 luni o sa ti pui suspensia oem inapoi pt ca te lasa nervii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU doresc sa imi pun , am avut pe SAAB de fabrica si imi ajunge experienta , ma refer la cum sta masina pe strada , in curbe , daca ii modiifica ceva ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci cu masina,daca vrei sa mergi zi de zi NU se merita,daca o tii doar sa te dai cu ea la concursuri MERITA.O suspensie sport buna(nu arcuri de 500 lei) schimba radical comportamentul masinii dar la 6 luni iti schimbi plombele din gura(norocul meu este ca la mine au cazut toate)

P.S. Ce Saab a avut suspensii sport de fabrica?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am sport de fabrica (alea rigide, cu garda lasata 15mm - ce si-a pus Victor cobora cu 30 mm fata de stock) si sunt... multumit. Da' si terorizat de orice inseamna canal, groapa, LINIE DE TRAMVAI, bordurica, limitatoare de viteza (de toate tipurile). In parcari nu am avut probleme pana acum (ma gandeam ca unghiurile ciudate ale rampelor ar putea cauza probleme masinilor joase).

Una peste alta, merge ca daily car daca nu alergi prin oras si ai foarte mare grija (tine cont ca eu am 18" vara - o parte din neplaceri provenind de acolo). Am condus drept referinta doar C30 1.6d/ S40 1.6d cu suspensia confortabila (nu sport, nu intermediara - cum are C30-ul cu nr. de Tulcea caruia nu ii pot numi posesorul acum :D - ci cea 'placuta') si nu mi s-a parut comparabila tinuta de drum. E adevarat ca doar in C 'am dat' (si nu foarte tare) dar si la S am simtit aceeasi senzatie de 'nesiguranta' a masinii. Pur si simplu pare fragila, simti 'pocnituri' in volan si subvireaza ca naiba (nu ca suspensia sport ar salva-o in totalitate de problema asta).

TL;DR - e misto daca esti baiat bun cu masina, dar gandeste-te de 2 ori inainte sa-ti instalezi asa ceva.

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe v70 am montat arcuri apex , si am revenit in 3 luni la suspensia normala . Masina nu se inclina deloc cu arcurile sport , e coborata cu 30 mm, am poze prin galerie .

Am lovit toate bordurile cu puntea , am frecat cu "burta" pe jos dar si cu botul , denivelari care inainte erau oke la 60 km/h cu arcuri sport mi-a sarit cd-ul. Nah dupa parerea mea iti distruge viata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unchiul meu a avut un saab 9-3 2,8 Aero 2008 , da , asta cu atinsul nu e o problema , S60 meu atinge si acum pe dedesupt ( in fata , in spate sta mai ridicata , nu stiu de ce nu este la aceeasi linie...) , am pus intrebarea asta , deoarece am inteles de la mai multe persoane ca articulatia sport schimba centru de greutate al masinii sau ceva de genul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu merita daca conduci masina zilnic; eu as face modificarea daca ar fi masina de weekend

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar interesant ceva de la Air Ride.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.vin si eu cu o parere daca se poate.nu cred ca este cea mai buna ideea de a pune pe masina suspensie sport,intradevar se comporta mai bine la viteze mari in viraje,estetic arata foarte bine,DAR la capitolul comfort totul se duce naibii.

Pe al meu V40 se vede Suspensie sport garda la sol foarte joasa si jante de 17 inchi.cea mai prosta investitie facuta vreodata,credeti-ma.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei, ce ai facut? Ai pus ceva pe masina, sau ai lasat-o asa?

Te intreb ca si eu vreau la primavara sa pun niste arcuri sa coboare garda 30mm. Este clar un compromis (mai ales ca e static), dar parca merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga-ti mintile-n cap, a mea e cu 15 mm lasata si nu ma avant la borduri sau 'limitatoare de viteza' in majoritatea cazurilor.

A avut Victor pe YGA arcurile alea sport, nu le-a tinut nici macar o zi. :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga-ti mintile-n cap, a mea e cu 15 mm lasata si nu ma avant la borduri sau 'limitatoare de viteza' in majoritatea cazurilor.

A avut Victor pe YGA arcurile alea sport, nu le-a tinut nici macar o zi. :smile:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Exista kit OEM care iti coboara masina cu 20mm(sunt mai scumpe cu 80euro)...poate asa merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il rugam pe Trance sa ma plimbe putin sa vad diferenta, dar nu e concludenta comparatia, el are jante pe 18' parca.

Pana nu simte posteriorul meu, nu ma lamuresc ^^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai suna-l, are roti de 16" iarna.

:)

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate vine duminica la kfc in Baneasa Shopping City. Te plimba acolo :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat e de relevat , cel putin v50 cu susp confort e muuult mai rigid decat v70 (in cazul meu) daca vrei iti pun la pachet arcuri fata apex -30 mm sa probezi

Dar ai niste costuri transport + montare , si iti spun sincer nu merita ... eu am rezistat o luna ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut arcuri arcuri sport. Cum am strans alti bani le-am schimbat cu arcuri supra-inaltate. Arata super "pe sport", dar pierzi la toate capitolele. Si nu e doar din cauza drumurilor de la noi, am fost cu ea pana in Belgia...si pe drum si pe acolo am strans din fund.... Orice drum e mult mai stresant, uzura masinii creste in ritm accelerat, ajungi sa mergi mult mai incet pe "sport" de frica tuturor mizeriilor... Eu am dat dintr-o extrema in alta, de la suspensii normale la sport+jante mari, acum jante pe 15 si anvelope cu 3cm mai inguste...dar pot sa merg cu masina. Era frumoasa, i-am facut poze...dar niciodata nu mai pun suspensii sport pe masina de strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos Cristi, daca ma apuca te anunt.

Ce demotivationali sunteti :(

Sa-nteleg ca daca nu e masina de weekend/de plimbare, nu se poate. Daily e greu :(

Oricum va multumesc pt grija :D

Edited by skipper2oo6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar interesant ceva de la Air Ride.

Air RIde e doar de prezentare , cunosc persoane care au inca pe masini , si nu mai are stabilitate in curbe , nu poti merge cu viteza mare...

Mersi frumos Cristi, daca ma apuca te anunt.

Ce demotivationali sunteti :(

Sa-nteleg ca daca nu e masina de weekend/de plimbare, nu se poate. Daily e greu :(

Oricum va multumesc pt grija :D

Salut , nu am pus nimic , costa mult prea mult ce imi doresc eu , kit suspenie Billstein B12 , si nu stiu daca voi pune pe masina asta asa ceva ... adica mai mult ca sigur nu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@skipper , eram de pe tel , si am crezut ca ai s60 :) , nu am arcuri de c30/s40 ci de s60/v70 , scuze . Dar iddea de arcuri sport pe o masina daily e cam nasola, multe gropi denivelari etc. Si te vor determina sa mergi incet si cu ochii in 4 .

Edited by Cristi Muresan
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca mai vrei suspensie sport?Pe v40-ul meu e KW suspensia si masina a coborat foarte mult cred ca 40-60 mm daca folosesc jantele de 17 inch cu cauciuc 205/40/r17 daca folosesc 205/45 nu mai pot merge imi agata in semiaripa pe spate si pe fata la viraje.acum am jante de 16 echipate de iarna.Precizez ca circul cu ea zi de zi(naveta la munca 50-80 km).Sincer e foarte NEconfortabila dar ma multumesc cu aspectul,el e cel ce nu ma lasa sa o dau jos.Cine nu are mai bine sa nu puna decat daca iubeste sa aiba o masina frumoasa si sa uite de confort.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fulgerica , tu esti in belgia , unde sunt foarte bune drumurile , similar cu austria si luxemburg din cate m-am plimbat prin zonele respective , in franta si germania deja nu se mai merita (dar se poate ) in romania :))) trageti voi concluzia cate capcane sunt ... de cate ori mi-a sarit cd-ul in v70 in luna aceea pfuuu ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca nu ne putem lauda cu cele mai bune drumuri nici pe aici.Autobenzile da sunt bune,cele nationale 50 la suta si cele rurale cam nasoale,in mare parte fiind din placi de beton.si sincer naveta o fac mai mult pe cele nasoale.dar mi-a placut masina cum arata asa,foarte aspectuoasa deci fara confort dar cu frumusete. :hello2: Riscul FRUMUSETII cere sa renunti la multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now