Fulgerica

Despre ce ulei sa folosim la volvo

6 posts in this topic

Salutare.Nu stiu cum sa incep am citit topicul lui Midnight Caller despre ce ulei sa folosim la Volvo.Bun topicul multe pareri discutii,dar am sesizat ceva ce ma pune pe ganduri si nu cred ca este normal :

La 10000 km masina lui MC consuma un 1 litru de ulei motor la 180 000 km?(sa fiu corectat de MC daca am inteles gresit).

Al meu fost V40 din 2003 cumparat la 236 000 km,de la schimb la schimb deci la fiecare 10 000 km nu am consum de ulei.(foloseam 10w40 castrol magnatec b4 part syntethic).

Imi poate explica deci cineva de masina sa comsume ulei atat timp cat nu ai probleme cu compresia motorului?daca segmentii sunt buni si motorul fara uzura nu ar trebuii ca masina sa ia acel litru de ulei NU?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am inteles si eu.

Intrebarea mea era de ce Masina consuma acel litru de ulei la 10 000 km?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Si eu am pus castrol 10W40. Nu prea e imdicat. In norme scrie clar ACEA A3/B3. Nu consuma nici la mine dar mi se parea ca bat un pic tachetii.

Urmatorul va fi Mobil 1 5W40 sau ELF 5W40 sdau Aral 5W40.

Tu pui ce vrei.

Vezi ca este un intreg topic pe baza uleiului ce trebuie folosit.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am inteles si eu.

Intrebarea mea era de ce Masina consuma acel litru de ulei la 10 000 km?

Pentru ca, cel mai probabil, conteaza si cum exploatezi un motor. In ce regim de turatie mergi, cum accelerezi, daca pleci cu motorul rece si o forjezi la peste 3.000 de turatii sau nu etc. Cu alte cuvinte, daca iti pasa, sau nu de masina pe care o detii sau o conduci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

T5-urile papa ulei de cand se stiu ele, fara sa fie ceva stricat. Asa le e lor sete, asa merg ele, asa sunt proiectate, asa e normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa inchidem aici,vorba lui George mai e deja un topic cu n pagini.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.