Cosmin Lucian Marc

Achizitie volvo S60 >= 2011

6 posts in this topic

Salut,

In perioada urmatoare as vrea sa achizitionez un S60 diesel si as avea nevoie de niste sfaturi.

1. M-am gandit la un D5 cel de 215cp care aparent consuma mai putin decat cel de 205cp (cel putin pe hartie). Pareri? Diferenta mare la consum/fiabilitate intre ele? (Acest motor stiu ca e 100% Volvo)

2. A doua varianta ar fi un D3 cel de 163cp sau cel de 136cp (care-i mai nou). Ma sperie ideea de D3, auzisem la un moment dat ca-i motor Ford si au probleme. Voi ce parere aveti despre cele doua D3-uri?

3. Vreau neaparat cuite automata. Cum se descurca? Probleme aparute in timp?

Orice sfat/parere este binevenit/a si va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

La Primus un test drive ,sau colegii cu S60 II, te vor lamuri practic ce inseamna acest frumos model. :smile:

Nu a existat motor Ford totalmente (163cp) in componenta Volvo platforma P2.(S60/V70 ...) ,iar D5/205 cp este primul motor pus dupa 2010(MY 2011) iar cel de 215cp este modificat un pic, tehnic.In fine succes in noua achizitie

Edited by V50Saphir
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am avut 3 x S60 - MY2011 - 2014, cu D3 de 163 CP MY2011 si D5 (205 si 215 CP), cutii manuale si acum automata.

Toate 3 motoare Volvo 5 cilindri aluminiu - nu am avut nicio problema, inclusiv cu tuning - ambele D5 cu Polestar.

Cutia automata a capatat imbunatatiri multiple - asta m-a determinat sa trec si eu pe cutie automata in prezent.

Acum avem motoare noi pe modele MY2015 de 4 cilindri 2.000 cmc, puteri comparabile cu D5, cutie automata cu 8 trepte - recomand o vizita la Primus la un test drive.

Daca doresti detalii specifice da-mi un semnal. Succes la achizitie!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este cutie automata ci este robotizata din cate stiu, similara cu DSG-ul, dublu ambreiaj, fara convertizor de cuplu.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

poti sa-ti faci o parere despre cutia automata aici:

Nici acum nu am scapat de smuciturile alea, dar la ultima revizie mi-au spus ca au gasit reteta de soft la problema, dar trebuie sa schimb si uleiul din cutie. Cum deocamdata nu am timp, nu am facut nimic, dar o sa incerc si asta :). O sa postez dupa aceea.

In rest, foarte ok masina, foarte multumit, consum mediu 9.3/100Km, condus total neeconomic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru pareri.

@icristi: Atunci ce versiune de cutie automata sa aleg, sau toate-s la fel? Cutia automata ar fi o chestie la care nu as vrea sa renunt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now