adi aloman

bazait inchidere centralizata

42 posts in this topic

Salut,

Sunt noul posesor al unui V50, si sunt mandru de asta :) De cand am luat-o am avut urmatoarea problema: inchid masina din telecomanda, se inchid imediat toate usile, iar la cca 1 minut se aude un bazait de la usa stanga-spate. Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit nimic.

Are cineva idee de rezolvarea acestei probleme?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Posibil sa fie deadlock-ul care face figurui,daca masina are asa ceva.

Verifica dupa ce se aude acel bazait daca poti deschide vreuna din usi,din interior.

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e standard deadlock-ul , asa ca nu iti face griji , eventual testeazal

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil dupa un minut, se aude dead lock-ul (cum a spus si Vita Fresh) si tot probabil, yala de pe spate este pe "ultimul drum". Inchiderea centralizata se afla in yala si are un sistem cu un motoras si niste rotite de plastic. Daca s-a tocit o rotita, se invarte in gol si de acolo si sunetul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi-nu toate au deadlock,sunt si fara.

Dupa cum spune si Ionut ala e sistemul,dar nu e neparat sa se toceasca rotita ci motorasele alea care sunt in ele incep si o iau razna si de acolo incepe distractia. Eu la fosta cand am schimbat 2 broaste le-am desfacut sa vad ce e acolo si rotitele erau intregi,motorasele incepuse sa o ia razna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Posibil sa fie deadlock-ul care face figurui,daca masina are asa ceva.

Verifica dupa ce se aude acel bazait daca poti deschide vreuna din usi,din interior.

Corecta afirmatia! La mine nu se aude un bazait ci dupa circa 20-30 de secunde dupa ce inchid, se mai aude o data un zgomot identic cu cel pe care-l face cand inchid usile din telecomanda si acela este asa zis-ul "deadlock".

Cum spune Vita_Fresh mai sus, n-ar trebui sa mai poti deschide usile din interior (manual), dar sincer sa fiu n-am probat niciodata asta :smile:

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Salut!

Posibil sa fie deadlock-ul care face figurui,daca masina are asa ceva.

Verifica dupa ce se aude acel bazait daca poti deschide vreuna din usi,din interior.

Ce inseamna de fapt deadlock? O sa merg mai tarziu sa verific daca dupa ce bazaie, pot deschide usa din interior.

Cred ca e standard deadlock-ul , asa ca nu iti face griji , eventual testeazal

Cum se poate testa deadlock-ul?

Multumesc.

Edited by adi aloman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti s-a scris un mesaj mai sus

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inchizi masina cu tine in ea ,sper sa n-ai alarma , si apoi vezi daca poti deschide portierele , deadlock = nu poti deschide usile din masina , e temporizat sa nu cumva sa iti uiti sotia,copilu , cainele incuiat/a in masina :P

Edited by Cristi Muresan
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inchizi masina cu tine in ea ,sper sa n-ai alarma , si apoi vezi daca poti deschide portierele , deadlock = nu poti deschide usile din masina , e temporizat sa nu cumva sa iti uiti sotia,copilu , cainele incuiat/a in masina :P

Prea tarziu postul :D:D:D - are alarma si am incercat sa deschid usile dupa bazait. A inceput sa oracaie, iar usile nu s-au deschis.

Am facut mai multe inchideri/deschideri si am tras concluzia ca bazaitul se aude la ambele usi din spate.

Chiar sunt singurul cu problema asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea face asa de aproape 3 ani, ... altfel alarma si inchiderea functioneaza normal.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu le-am testat(fetele mele combi) dar ambele fac la fel (bazaie). Eu presupun ca functioneaza bine .

Daca merge(nu se deschide) merge si alarma , sistemul tau e perfect functional ai nu ai de ce sa iti faci probleme .

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea face asa de aproape 3 ani, ... altfel alarma si inchiderea functioneaza normal.

Eu nu le-am testat(fetele mele combi) dar ambele fac la fel (bazaie). Eu presupun ca functioneaza bine .

Daca merge(nu se deschide) merge si alarma , sistemul tau e perfect functional ai nu ai de ce sa iti faci probleme .

M-ati linistit.

Multmesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 1min se taie curentul in masina si in spate din cate stiu este releul care comanda inchiderea.Si inainte la 20-30sec se activeaza inchiderea usilor sa nu mai poti iesi care poate fi dezactivata din butonul de pe plafoniera fata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 1min se taie curentul in masina si in spate din cate stiu este releul care comanda inchiderea.Si inainte la 20-30sec se activeaza inchiderea usilor sa nu mai poti iesi care poate fi dezactivata din butonul de pe plafoniera fata.

Am inteles ideea, dar intrebarea este de ce nu se aude bazaitul la toate masinile? sau nu au activate deadlock-ul si din acest motiv nu bazaie? O sa dezactivez deadlock-ul sa vad daca mai bazaie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu bazaitul nu vine de la deadlock ci de la curentul ce ramane inca cateva minute in relee. La mine stiu ca se auzea din spatele consolei centrale, care uneori bazaia de zici ca era o musca inauntru si daca loveam cu degetul nu se mai auzea asa tare. Dar asta doar dupa ce opream masina,scoteam cheia si ramaneam in masina fara sa o inchid.Apoi dupa cca 1min se oprea curentul in masina si liniste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Bazaitul ala e altceva. La mine se testeaza cel mai bine deadlock-ul pentru ca nu se mai inchide usa soferului din telecomanda (tre' s-o desfac dar astept vreme mai buna). Dupa cca 20 sec se aude "bazaitul" si atunci nu mai pot deschide nici usa cu probleme. Tot atunci se incuie si clapeta rezervorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dezactivat functia de blocare a usilor din interior si nu se mai aude bazaitul - asta era. Am gasit si in manual detaliul asta - "functia de blocare este activata prin intermediul telecomenzii si este setata dupa 25 de secunde de la incuierea portierelor".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! De ceva vreme nu mai se deschid usile spate si nu se inchide usa fata, dreapta. Din cate am citit, am inteles ca incuietorile s-au uzat. Doresc o oferta sh pentru toate usile la tot ce tine de inchidere. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am impresia ca mi-am luat cea mai proasta masina construita vreodata. Nu stiu de ce atatia fani pentru o masina facuta de chinezi. Sa-mi iau VOLVO a fost cea mai proasta alegere pe care am facut-o in viata mea si credeti-ma ca la 41 de ani am tot facut alegeri. Sfat?  ... Si opelul este o masina mai buna ca VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au stricat toate in acelasi timp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opelul e mult mai panarama decat volvo la partea electrica.

Cauta si te vei convinge....

Poate ai avut tu ghinion...

Eu am avut un Vw passat b5,5 din 2004 luat de nou din tara si am zis ca nu mai cumpar vag,mai ales nou:lol:.Ca sa iti faci o parere:se stricase modulul de la abs si se facuse bordul pom de craciun,a cedat stergatoarea spate si incuietoarea,a intrat apa la modulul de confort care era pe langa pedale si se incuiau/descuiau usile random,s-au blocat 2 usi si n-au mai mers deschise decat dupa ce am desfacut capitonajul si...au multe altele...

Incearca sa le dai jos si sa refaci lipiturile si vezi ca nu cumva in interior sa ai pilitura pusa pe axul central.

Acum la tine motorasul e blocat pe inchis?Adica atunci cand dai din interior,se ridica cuiul?

Legat de ce faza cu masina facuta de chinezi,te cam inseli...Doar banii sunt din china.Toate masinile sunt facute integral in suedia

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, paunionutz a spus:

S-au stricat toate in acelasi timp?

nu mai tin minte exact. cred ca toate odata. merge doar cea sofer. usa dreapta fata am desfacut-o a mai mers putin (o luna), am scos din iala parghia de la motorasul deadlolck iar azi, puii mei, mu se mai inchide. tot azi nu s-a mai deschis usa spate stanga exact ca cea din spate dreapta pe care n-am mai folosit-o de o luna.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieni, euro este la fal. Numai ca, chinezul face lucrul prost. o fi fabrica in Belgia ( fabrica ford), tot chinezul o conduce pe principiul ieftin si prost. Revenind la problema... Cuiul il ridic fortat si degeaba, cred ca are sistemul deadlock varza. Ridic cuiul si revine inapoi ca si cum ar fi tras de un arc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@b3h3m0tu

Ai incercat sa pui dice-ul pe masina ta? Sau orice alta diagnoza?

Din cate stiu usile sunt monitorizate si daca ai ceva bug acolo iti stocheaza eroarea in DDM sau PDM.

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now