adi aloman

bazait inchidere centralizata

42 posts in this topic

Recapitulez... Acum cca o luna s-au busit trei usi, dreapta spate si fata nu se mai deschideau, blocate inchis. Am scos tapiteria de pe usa din fata, cu ea inchisa si degeaba ca nu am avut ce sa-i fac. kkjucandu-ma la ea timp de fo' doua ore s-a deschis. am scos iala, am uns p'acolo, am anulat parghia la motorasul 2 cel ptr. deadlock si a mers pana azi, acum nu se mai incuie. Usa de la sofer mergea normal, din telecomanda si din interior. Usa de pe spate, stanga, se deschidea doar din interior si o inchideam (blocam) din cuisor.acum puii mei ca s-a blocat pe inchis si asta. M-a adus la disperare. Stanga fata merge normal, spatele blocate amandoua cea din fata dreapta nu se incuie. Mi-am cumparat coupe :))).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 minute, Dinoco a spus:

@b3h3m0tu

Ai incercat sa pui dice-ul pe masina ta? Sau orice alta diagnoza?

Din cate stiu usile sunt monitorizate si daca ai ceva bug acolo iti stocheaza eroarea in DDM sau PDM.

Sent from my Nokia 3310i

am pus dice-ul, vede eroare pe module si atat . modulele cred ca sunt bune in schimb incuietorile (motorasele) sunt defecte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te contrazic...saptamana trecuta am patit acelasi lucru cu usa dreapta fata, dupa ce am spalat masina vineri seara la Omv sambata dimineata cand am vrut sa inchid usa nu mai mergea inchisa (broasca mecanica nu functiona). Aveam eroare pe usa, cablu rupt sau ceva de genul asta. Am vorbit cu 2 colegii de pe forum, unul nu s-a intalnit cu problema asta pe s40/v50/c30 iar celalalt mi-a sugerat sa fac caldura in masina ca este broasca inghetata. Zis si facut, dupa aproximativ 10km/20min de mers pe 30grade s-a deblocat clanta.

Afara au fost cam -16grade (vineri->sambata) si am mai patit sa nu se.inchida sambata noaptea la -12grade

Sent from my Nokia 3310i

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Dinoco a spus:

Nu te contrazic...saptamana trecuta am patit acelasi lucru cu usa dreapta fata, dupa ce am spalat masina vineri seara la Omv sambata dimineata cand am vrut sa inchid usa nu mai mergea inchisa (broasca mecanica nu functiona). Aveam eroare pe usa, cablu rupt sau ceva de genul asta.

Sent from my Nokia 3310i

Geamurile merg pe toate usile, calibrate fara probleme. ma indoiesc sa fie din cabluri, raman la pozitia cu incuietorile. am curatat toate mufele cu spray si degeaba. Nu stiu ce sa-i mai fac. Am lasat mesaje celor cu dezmembrari de pe forum referitor la oferte cu module si incuietori. Merg la risc, daca le cumpar degeaba asta este, ursul negru are o postare cu modulele si incuietorile la cate 20 lei fiecare si le iau p'alea, toate 160 lei, chiar foarte bine la pret :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aud releele din module, la toate usile,  cand incui sau descui din telecomanda dar motorasele au intrat in greva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi chestie am avut si eu la passat(problema care apar la mai toate masinile vag).

Initial s-a blocat usa din dreapta fata si apoi cea din dreapta spate.

Banuiesc ca si volvo ca toate masinile mai noi,are un modul de confort care comanda si inchiderea usilor.

Ai verificat cablajul si mufele?

De reperat trebuie sa se repare si motorasele astea,dupa ce le demontezi...

Eu le dadusem pe toate 4 si le-am refacut lipiturile si uns mecanismul interior.

A mers un and dupa fara probleme,pana s-o vand

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Gaabbii a spus:

Aceeasi chestie am avut si eu la passat(problema care apar la mai toate masinile vag).

Initial s-a blocat usa din dreapta fata si apoi cea din dreapta spate.

Banuiesc ca si volvo ca toate masinile mai noi,are un modul de confort care comanda si inchiderea usilor.

Ai verificat cablajul si mufele?

De reperat trebuie sa se repare si motorasele astea,dupa ce le demontezi...

Eu le dadusem pe toate 4 si le-am refacut lipiturile si uns mecanismul interior.

A mers un and dupa fara probleme,pana s-o vand

Anunge curentul in module si la motorase. Eu cred ca s-au uzat parghiile din plastic sau rotitele motoraselor. Sunt doua parghii din plastic cu zimti si alea cred ca s-au busit. Problema nu ar fi usa din fata , dreapta, ca s-a blocat pe deschis. Am mai reparat-o. Maine o demonrez, scot incuietoarea, demonrez motorasele si ii dau de cap. Problema cea mai importanta ar fi usile din spate care sunt blocate pe inchis. Cum puii mei le deschid ca sa le repar sau sa le schimb incuietorile. Multumesc pentru sugestii, raman deschis in continuare la idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea nu au toate child lock?

Sistemul ala de le faci sa se descuie doar din afara?

Ma gandesc ca afecteaza cu ceva...

Ca sa demontezi usa spate,ar trebui sa scoti bancheta.

Passatu meu era tot break si doar asa am reusit a sa scot capitonajul de la usa.

Mai poti incerca o manevra:Cineva da repede din telecomanda inchis/deschis si tu bati usor cu pumnul in zona incuietorii si in acelasi timp incerci sa tragi de usa.

Am vazut ca uneori merge treaba.

Multa bafta si sigur trebuie sa ii dai de cap cumva

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 32 minute, b3h3m0tu a spus:

Anunge curentul in module si la motorase. Eu cred ca s-au uzat parghiile din plastic sau rotitele motoraselor. Sunt doua parghii din plastic cu zimti si alea cred ca s-au busit. Problema nu ar fi usa din fata , dreapta, ca s-a blocat pe deschis. Am mai reparat-o. Maine o demonrez, scot incuietoarea, demonrez motorasele si ii dau de cap. Problema cea mai importanta ar fi usile din spate care sunt blocate pe inchis. Cum puii mei le deschid ca sa le repar sau sa le schimb incuietorile. Multumesc pentru sugestii, raman deschis in continuare la idei.

Eu nu prea inteleg!!Ti-ai cumparat masina noua sau vorbesti de cea din semnatura?Da este cea din semnatura  ce vrei anume sa ii ceri ,intrucit  10 ani sint destui si este slabuta fata de MY 2008 ca si electrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaabbii Vw nu are nici o legatura cu Volvo si nu are nimic in comun. Volvo nu are calculator de confort, iar problemele yalelor nu sunt aceleasi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 57 minute, V50Saphir a spus:

Eu nu prea inteleg!!Ti-ai cumparat masina noua sau vorbesti de cea din semnatura?Da este cea din semnatura  ce vrei anume sa ii ceri ,intrucit  10 ani sint destui si este slabuta fata de MY 2008 ca si electrica

Corect, 10 ani!!! Dar ce constructor face o masina sa n-o poti deschide? Cum este posibil? crezi ca daca ai deathlock nu se sparge? Poti patrunde in ea si fara usi, pe geam ca tot hotul, ca doar nu-l doare in cor ca face paguba proprietarului un geam. Cum este posibil sa gandesti o iala iar in cazul in care se strica, ca doar este conceputa din plastic, sa nu mai poti intra in masina? Asta da conceptie!!! Am avut 6 masini, 4 din ele cu inchidere centralizata, se strica iala... actionam cuisoarele cu mana cand blocam usile, la volvo dai cu ciocanu si degeaba, inventie si deadlock-u' asta :)) Volvo nu mai este tancul pentru o viata, daca face masina 10 ani, o arunci ca oricim este ca bicicleta, doar pentru o persoana, a doua ocazional pe portbagaj in cazul de fata in portbagaj.

Edited by b3h3m0tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu tine ca este jenant acest aspect  fiind vorba de simpla intrare ,iesire in siguranta intr-o masina(fara interventii de cascadorie) ,numai ca  dupa umila mea parere si experienta ,NU se mai fac masini cum trebuie .durabile ,fiabile la un pret omenesc de vreo 15 ani.Acum cind totul tinde spre globalizare ,consum ,etc cit timp o masina isi depaseste nr de revizii  si garantie  functioneaza dupa cum i-o fi nororcul clientului.Eu am o vechitura acum  fata de ce aveam (V50) dar asta merge  foarte bine la aproape majoratul ce-l va implini si spun asta tocmai ca sa intaresc ideea ca ce se construia cu multi ani in urma a ramas durabil..:)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrucat azi noapte am fost de serviciu, am demontat iala de la usa din fata, pasager, am dezasamblat-o in birou si am constatat ca motorasul care actioneaza inchiderea cel mare (cel mic este pentru deathlock), s-au uzat carbunii si au distrus colectorii de pe rotor. O sa atasez cateva poze. Asadar am nevoie urgenta de motorasele mari pentru toate 4 usi, eventual ialele complete.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Edited by b3h3m0tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta un motoras de-ala in orice jucarie chinezeasca , il schimbi si gata :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Cristi Muresan a spus:

Cauta un motoras de-ala in orice jucarie chinezeasca , il schimbi si gata :D

Am o gramada de masinute si cred ca s-ar potrivi motorasul de la una dar nu pun ca si ala este chinezesc :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, b3h3m0tu a spus:

Am o gramada de masinute si cred ca s-ar potrivi motorasul de la una dar nu pun ca si ala este chinezesc :))

De la una mai putin uzata :)) si te mai tin inca 10 ani :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si al meu deadlock vajaie de circa 1 an juma` (pe partea pasagerului) da` m `am obisnuit..inca isi face treaba (blocheaza) deci ..no problem. Ba din contra, it`s a feature not a bug..mai sperie lighioanele ..de vecini :))

Pana acum un an si ceva se auzea doar un tzac in loc de acel vajait.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now