Marius Greab

Sfaturi achizitie primul Volvo

38 posts in this topic

Salut!

De cateva saptamani m-am hotarat sa aplic pt. un credit in vederea achizitionarii primei mele masini. Am doar 23 de ani, am reusit sa obtin un job bine platit iar ca urmare consider ca merit o masina premium. Iar fiindca pentru mine exista doar Volvo si restul, m-am oprit asupra unui C30.

As prefera un model facelift, cu cat mai putini km. Din ceea ce am observat pe cel mai in voga site de vanzari auto din tara, cel mai popular motor este 1.6D DrivE. Exact ceea ce imi doream, insa in urma parcurgerii mai multor topicuri de pe site, in care se aduceau in lumina problemele acestui motor, nu mai sunt atat de sigur.

As avea si posibilitatea sa imi achizitionez masina din afara tarii, insa, culmea, preturile autoturismelor de afara mi se par mai ridicare decat cele din tara.

Am deschis acest topic in speranta ca am sa gasesc printre voi, un posibil vanzator a ceea ce caut eu in momentul de fata. Iar daca nu... sunt in cautarea acelora dintre voi care m-ar putea ajuta cu pareri, sau chiar cu un test, in cazul in care ma voi hotari sa fac achizitia din tara.

Bugetul meu e de aprox. 8.000. E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este unul de vanzare pe forum. Masina foarte intretinuta. Km putini. Modelul nu este facelift dar este dotat la maxim cu xenon, piele, scaune electrice, trapa. Motorul este foarte bun si are si cutie automata. Daca esti interesat de un diesel D5 si 177 cp poti vorbi aici pe forum cu Victor Gheorghe. Daca te uiti pe topicul intalnire Volvo Constanta 28.02.2015 ai sa vezi masina. YGA la numar. Eu zic ca e ceea ce iti trebuie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu recomand din toata inima masina lui VictorGheorghe.

Momentan e plecat din tara, dar din cate stiu revine la sfarsitul saptamanii, si ii poti pune mai multe intrebari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa faptul ca subscriu la laudele colegilor fata de masina lui Victor (care este cel mai corect intretinut C30 pe care l-am vazut) iti recomand sa nu optezi pentru 1.6d si mai ales sa nu iei masini 'ieftine' din Romania.

Masinile de pe autovit (marea majoritate) sunt:

A) alergate (200k km+) cu km dati inapoi;

B) busite si reparate in curte;

De aici se explica si pretul mai mic din tara vs afara.

Bineinteles, la partea cu motorizarea sunt subiectiv, motorul respectiv are probleme cum au si toate celalalte. Probabil ca sunt mai multi care se plang de probleme lui pentru ca este si cel mai raspandit pe meleagurile noastre.

Benzinare nu prea vezi la vanzare, singurele motoare cu care apar din cand in cand sunt 1.6i (daca te intereseaza asa ceva, nionut76 de pe forum vinde un astfel de model) si 2.5t (t5 pe numele lui).

Cu riscul de a ma repeta, eu as alege masina lui Victor - asta daca vrei diesel. Daca nu, cantareste bine in balanta riscurile achizitionarii unui C30 din Romania, mai ales daca e 'proaspat adusa in tara'.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off - Topic

Ce legatura are starea masinii cu faptul ca este alergata cu 200+km/h?Daca masina are consumabilele schimbate la timp,intretinuta,etc.. nu vad unde ar fi problema.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus nimic de km/h pe acolo, ci doar de nr. efectiv de km.

le:

Asta nu inseamna ca nu exista masini bune cu km multi, ci doar ca sunt... rare.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Mihai933
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off - Topic

Ce legatura are starea masinii cu faptul ca este alergata cu 200+km/h?Daca masina are consumabilele schimbate la timp,intretinuta,etc.. nu vad unde ar fi problema.

Vali, uzura motorului, cutiei, planetarelor si a rulmentilor este mult mai mare la 200 km/h fata de 130 km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu recomand masina lui Victor! Plus ca la 8000 euro, nu vei gasi un facelift in mintile lui. Masina lui Victor a primit numai piese OEM si doar la reprezentanta, unele fiind schimbate preventiv, fara a fi neaparat defecte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal doream sa achizitionez masina lui victor , din pacate s-au schimbat niste lucruri recent/brusc si bugetul a disparut , inainte de asta victor mi-a trimis toate detaliile , masina are 90 000km ,2.4l 180 cp /350 nm , toate dotarile : premium sound dynaudio , scaune incalzite , xenon , keyless go , piele , trapa ,etc , este o super masina. Eu am un v50 cu acelasi motor si merge super bine .

Acum ca i-am facut reclama regret din mou ca nu am cumparat-o :(

Mai stii poate ramane de vanzare o luna 2 :D

Aaa legat de motorul 1.6d , este varianta d2 (tot 1.6d)dar alt motor care este mai bun , putin mai puternic si il gasesti pe c30 facelift , in franta am vazut preturi pe la 9-10 000 euro , masini cu aprox 150 000 km . spor

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul spune ca are 8000 euro. Ca face credit sa aiba 8000 euro. Nu cred ca o masina din afara la 8990 euro + 500 transportul + 200 euro actele de inmatriculare vor fi in bugetul lui. Si asa cum am vorbit pe pm despre masina mea si a lui Victor omul trebuie sa-si calculeze si un buget pe care este dispus sa-l aiba pentru cheltuit luna cu masina. La masina lui Victor care este foarte buna are cheltuieli mai mari. Practic el face un credit de 8000 euro la care rata este de ~700-800 lei/ luna timp de 5 ani. La asta se adauga asigurarea rca+ impozitul care ridica cheltuielile lui cu inca ~200 lei/ luna. Fara combustibil si fara revizii ori alte probleme aparute brusc. Deci trebuie sa aiba 1000 lei/luna doar sa aiba masina in fata blocului fara sa se deplasa cu ea. Cam asa vad eu situatia.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am aratat cam la ce ma refeream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu, doar faceam referire la bugetul lui.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ps. Nush de ce am citit 7990:))

eu zic ca masina ta ar fi perfecta pt el , masina lui victor intradevar papa niste bani , ulei scump 4-500 lei, impozit 800 lei / an si cu asigurarea 500 lei(am platit in toamna 2014) pe numele mamei

Asig nu e capat de lume , dar pe langa impozitul acela nai cum sa te invarti si e mare diferenta

O masina low cost cum e a ta ar fi perfect , si pretul de achizitie mai mic :)

e nasol sa ai masina pt care deja platesti rate mari , sa nu ai bani sa mergi cu ea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut78: Exact asta e situatia! Ai uitat sa pui in calcul si o polita casco macar in primul an in care o sa detin masina. (fiindca nu am experienta in condus)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea are km multi. 211 mii. In Ro avem o piata atipica. Lumea vrea masina ieftina si cu km putini. Tocmai de asta exista samsarul. Sa ofere ceea ce doreste omul. Masina la 90.000 km si cu pret de kilipir. Sa nu spun ca este un c30 negru de constanta de vanzare la 5300 euro, pe autovit. Cand am fost sa vad c70 T5 mi-a spus samsarul si de masina aia. A achizitionat masina cu 4000 euro( nu stiu ce probleme avea si nici cati km). A aparut la vanzare initial la 6000 euro si acum la 5300. / 70k km. Cu carte service cum zic ei :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius , negociaza cu Ionut , pt un incepator , e perfecta masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Este prima ta masina? Am un deja vu cu un coleg care si-a luat c30 negru si venise la prima lui intalnire in parcare la banseasa shopping city. A luat amenda pe drum si cand a plecat a lovit masina de un stalp :))))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu stiu casco, se calculeaza la puterea motorului? Stiam parca in functie de dotari( pret catalog).

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amicul meu din fr , vroia sa cumpere o masina din romania :)))

Avantajul din ro este : daca apare o masina buna cum e a lui Victor , sau a ta Ionut , trebuie sa reduca prerul altfel toata lumea cumpara samsarite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea este programata azi la revizie si schimb kitul ambreiaj. Asta inseamna ca mai bag in masina 2000 lei. Azi. Adica 450 euro. Daca nu faceam aceasta operatiune as fi dat masina la 5100 euro. Asa nu pot sa o dau mai jos de 5400. Dar beneficiaza ambreiaj nou+ toate consumabilele ulei filtre schimbate si de garantie ambreiaj( perfect ptr un incepator).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa se calculeaza Casco:

- cu cat masina este mai batrana (plus 3-5% la fiecare nou an),

- cu cat fransizele sunt mai mici si mai putine (plus 0-30%) ,

- atunci cand masina a suferit avarii in anul precedent de asigurare (situatie de malus),

- atunci cand masina este de lux (cand valoarea de nou depaseste un anumit prag) (plus 5-10%)

- atunci cand proprietarul este persoana juridica,

- atunci cand masina nu are alarma sau alte dispozitive electronice antifurt (plus 3-8%)

- pentru activitatile de taxi, paza si protectie, transporturi periculoase si alte asemenea (plus 25-200%).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori daca se prefera pot vinde masina cu piesele si sa-s faca schimbul el. Dar eu folosesc masina des ( se vede si ca revizii- ultima revizie din 22.09.2014 si am facut 14 mii km de atunci). Eu fac reviziile la 10-14 mii km ptr a nu uza motorul etc. Desi reviziile se fac la 20 mii km. Practic e o masina la care tin si de care am grija ca oricare dintre voi. Gata, plec la service.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius eu zic ca nu merita casco , fiecare isi face calculele .daca nu o lovesti nu ai nevoie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa nu uit. Se vinde cu plinul facut. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, nu am de unde sa stiu daca o lovesc sau nu. Am foarte putina experienta dar ma descurc bine la volan, ce e drept. Cel putin conduc cu capul pe umeri si preventiv...

Totusi cred ca ar fi util Casco pt. primul an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now