i love VOLVO

Amenzi circulatie

59 posts in this topic

Acum 1 oră, Cristi Muresan a spus:

Buna seara , am o nelamurire , am primit o amenda de parcare , emisa de politia comunitara Tg. Mures . Masina mea este cu numere de Franta (nu am de gand sa o transcriu in Romania) , oare se trimit amenzile in Franta ? 

Ca sa fie lamurita problema : parcarea in care am luat amenda este dedicata taxiurilor , dar a fost facuta recent (sfarsitul anului 2015) si nu este folosita de taximetristi (au facut-o aiurea). Practic este o parcare goala toata ziua , fix vis-a-vis de spital , as dori sa o folosesc ca parcare "privata" (sa parchez eu , si un coleg cu numere de Elvetia) colegul meu parcheaza linistit din decembrie , inca nu a primit nimica in Elvetia , oare situatia sa fie aceasi si cu numerele franceze ? 

Cred ca ti se trage de la vinzarea acelei masinii!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaa nu(cu v50-u am avut grija unde parcam) , eu as parca zilnic , cum am spus e o parcare de 8 locuri (frumos amenajata , nu jumatate pe strada) si rar mai parcheaza cate un taximetrist care are treaba la spital si isi incuie masina (am vazut 2 in din februarie).

Acum 8 ore, V50Saphir a spus:

Cred ca ti se trage de la vinzarea acelei masinii!:)

 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, Cristi Muresan a spus:

Buna seara , am o nelamurire , am primit o amenda de parcare , emisa de politia comunitara Tg. Mures . Masina mea este cu numere de Franta (nu am de gand sa o transcriu in Romania) , oare se trimit amenzile in Franta ? 

Ca sa fie lamurita problema : parcarea in care am luat amenda este dedicata taxiurilor , dar a fost facuta recent (sfarsitul anului 2015) si nu este folosita de taximetristi (au facut-o aiurea). Practic este o parcare goala toata ziua , fix vis-a-vis de spital , as dori sa o folosesc ca parcare "privata" (sa parchez eu , si un coleg cu numere de Elvetia) colegul meu parcheaza linistit din decembrie , inca nu a primit nimica in Elvetia , oare situatia sa fie aceasi si cu numerele franceze ? 

Ma manca degetele de cand am citit postarea.

In Franta faci acelasi lucru sau respecti legea?Nu ar fi mai simplu daca ai respecta indicatoarele si vei parca intr-un spatiu special amenajat.Raspunsul este simplu: ai gresit - PLATESTI.

Iar legat de faptul ca ai vrea o parcare "privata" - te-ai gandit la varianta de a face o cerere la primarie pentru inchirierea unui loc de parcare pe care sa il PLATESTI?

Si ca sa fiu rau pana la capat citind postarea ta + filmul in care ai fost "vedeta" pe TraficTube = ...............

P.S. Stie cineva jocul "completati linia punctata"?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura amenda pentru viteza am luat-o acum 8 ani. Mi-a venit acasa PV de la radar fix, 99 km/h in localitatea Cosereni cred. Ma grabeam spre Buzau unde un prieten de-al meu isi rupsese piciorul.

Prin statia de tramvai trec zilnic dar m-a prins o singura data cand am facut accident cu un CLS care nu mi-a dat prioritate pe motiv ca nu sunt tramvai; eu am luat 3 puncte amenda :) si el permisul suspendat bineinteles

Pentru centura am luat vreo 5 amenzi... ultima acum 3 ani. De atunci o port si in curte :))

Linia continua o calc zilnic dar o singura data m-a prins acum 4 ani pe centura in Otopeni si l-am intrebat cu tupeu (de frica sa nu merg pe jos) cat ma costa afacerea asta? Raspunsul a fost prompt. 3 milioane! Platit si cumintit vreo 3 luni.

Ultima amenda am luat-o luna trecuta in Ploiesti. Era noapte, mergeam in spatele tramvaiului si nu am vazut semnul "accesul interzis"... Ce strazi au si astia in Ploiesti! Te trezesti dintr-o data ca e sens unic pentru masini dar tramvaiele circula in ambele sensuri.  

Probabil o sa spuneti ca merg cum merge un batranel cu cea mai sigura masina din lume de nu am milioane de amenzi. SECRETUL meu este urmatorul: INTOTDEAUNA imi las un "iepure" in fata. Daca nu am "iepure" stau cuminte.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

de acord cu VLP, daca ai gresit platesti amarata aia de amenda si gata

Sent from my iPad using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mai scris de ceva timp pe forum si intre tim am primit felicitarea din Elvetia. Pentru 15 km peste adica 95km/h in loc de 80 m-au felicitat de 98€. Deci, atentie prin Elvetia ca e scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 7 km/h in plus pe drum cu limita de 70 am platit cam 160 € in Suedia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Franta: limita de 90 km/h viteza mea 123 km/h am platit 90 de euro (amenda pe loc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici n-am inmatriculat bine 90-ul ca deja am 2 amenzi. In zona de 30 aveam 39km/h ceea ce ma costa 15€ fara puncte si pe autostrada limita de 80 drum in lucru aveam in jur de 100km/h, inca nu am primit-o. Drumul in lucru incepea dupa 1,5 km asa ca nu inteleg ce era cu limita aia aiurea acolo. 

Aseara am ajuns acasa din Italia (concediu) si pentru ca am respectat limitele de viteza am facut 745km in 11h fara sa alimentez cu 2 opriri scurte. Media pe bord imi arata 83km/h..... da, doar pe autostrada.....Germania.....da, tara unde nu este limita de viteza pe autostrada. No, unde gasesc si eu no speed limit astea ca intre Ludwigsburg si Heilbronn unde lucrez sunt 3 portiuni a cate 3 km fiecare, in rest 120km/h.  Nu umplu topicul cu prostii dar acum sunt ca o femeie in perioada frustranta. 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now