i love VOLVO

Amenzi circulatie

59 posts in this topic

Heim, in mare parte ai dreptate, insa nu este cazul sa ne comparam cu "tarile dezvoltate", cel putin din acest punct de vedere, pentru ca noi nu avem infrastructura rutiera. Avem niste reguli de circulatie care se schimba din 2 in 2 ani, avem niste politisti care "muncesc, nu gandesc" (ex

), avem drumuri de kkt, avem lucrari in mijlocul orasului care dureaza cate 10 ani (ex: metrou Razoare, Dr. Taberei, Bucurestii Noi), avem aceleasi artere blocate zilnic, de 15 ani, avem aceeasi Valea Prahovei blocata in fiecare weekend de 20 de ani. Eu ma trezesc in fiecare saptamana pe stradute (pe care merg zilnic) ca sunt cu sens unic, sau blocate. Se sparg sosele in mijlocul zilei si raman asa cateva luni si cand ninge in ianuarie, februarie (si autoritatile sunt luate prin surprindere), la noi se inchid drumurile, in loc sa trimita utilajele la treaba.

Avem politia care sta mai mult la panda, decat la preventie.

Avem semafoare care tin maxim 7 secunde (da!!! trec 2 masini, daca sunt soferii pe faza si se pune galben).

Toate astea trag dupa ele si repercursiuni si incalcari ale regulilor de circulatie

Si in '' tarile dezvoltate" e la fel, ca sa nu zic mai rau ;)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 amenzi pentru viteza pana in momentul de fata, Prima pe a2 cu 156 iar cea mai recenta ieri pe DN1 imediat dupa baicoi inainte de centura ploiesti. Tablagiul era pus pe shpaga clar, In prima instanta m`a luat cu haideti sa coborati ca nu va aud e zgomot (vazuse camera in parbriz) apoi ma ia ca aveam 120 (auzit cu urechile mele cand i `a dat viteza prin statie), pentru ca ulterior cand s a intors cu procesul sa imi spuna ca de fapt a fost o neintelegere cu bmw ul din spatele meu si ca de fapt 125 aveam. Initial am fost revoltat pentru ca nu am vazut acul ducandu se mai departe de 110, apoi cand am vazut ca omu o da in "neintelegeri" am inceput sa l iau la ....ma`ntelegeti. Nu am vrut sa`i semnez, si prostia mare e ca nu i`am trecut nimic la mentiuni. Voi contesta si am sa merg chiar si in judecata cu acest specimen. Stiu sigur ca mai mult de 110 nu am avut pe nici o portiune din tot dn1.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptul sa-ti arate filmarea si daca minte si deja a scris procesul verbal cu viteza pusa de la el poate ajunge rau.

Oarecum offtopic, dar trebuie să o spun: cel mai trist e că toţi cei care merg cum trebuie - dacă merge cineva şi cum trebuie în ţara asta! - numai de teama amenzilor, nu din simţ al răspunderii. Toţi au câte o explicaţie; că s-au grăbit, că e serviciul lor, că de vină-i guvernul că a pus limite prea mici, că nu face "autostrade" ş.a.m.d...

Pe nimeni nu-l intersează că poate provoca un măcel, pe nimeni nu-l interesează că nu e singur pe drum şi că drumul nu-i al lui. Toată lumea se ghidează după principiul "nu-nţeleg, deci io nu fac!". Ce urmează? Să nu înţelegem de ce e semnul STOP, într-o intersecţie oarecare, şi să ne băgăm, pentru că nu înţelegem de ce-i acolo şi, după părerea noastră, n-ar trebui să fie?

Admirăm ţările europene dar nu înţelegem că au ajuns cum au ajuns respectând regulile. Dar ăia au fost fraieri, noi, nu! Noi suntem... rebeli... jalnic! ...şi ne mai şi mândrim cu asta...

Păi, "fraţilor", atât timp cât mergem "încet" (a se citi "cum trebuie") numai de teama amenzilor, nu avem ce căuta pe drumuri!

Heim. Tocmai de aia ma duc cu masina sa ajung mai repede la destinatia dorita si bineinteles mai comfortabil, altfel alegeam tramvaiul sau troleu'. Bineinteles ca daca platesc pentru acest lux atunci am si pretentii. Daca scrie (ca de-aia i se spune asa) pe schnell strasse limita de 70 atunci vreau sa merg cu 70 nu cu 50 ca trebuie sa stau dupa toti gura casca si dupa toate proastele care in loc sa conduca ele isi dau ceck pe facebook. Si pentru ca totusi se merge bara la bara pe o raza de 50km unde locuiesc, in fiecare sat au pus 30km/h pentru poluare fonica. Iti dai seama in fiecare sat unde tractoarele sunt la ordinea zilei. No, atunci cand prind putin liber pun caii in functiune macar sa recuperez din timpul pierdut. Accidente nu am, deci nu merg ca voda-n loboda cat ma tine masina si uit sa opresc la stop sau intru in depasiri aiurea. Pun viteza de oras pe autostrada pentru ca sunt 2-3 jaloane sa te atentioneze ca la 10 m distanta de autostrada se lucreaza. Cine dracu incetineste pe autostrada pana la 60 sa-mi arati si mie. Dar arata-mi unul cu capul pe umeri, nu toti imbecilii care in loc sa se uite la drum se uita la kilometraj sa nu cumva sa depaseasca limita ca doar ce naiba, suntem niste corecti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptul sa-ti arate filmarea si daca minte si deja a scris procesul verbal cu viteza pusa de la el poate ajunge rau.

Pai omuletii n`or sa scape atat de simplu cu mine, tocmai pentru ca stiu ca n`am comis`o, apoi pentru faptul ca s`a balbait si m`a luat de fraier. Si filmarea va ajunge pe net cu tot cu organul in cauza si dovada ca a zis ceva prin statie si la urma s a intors cu altceva la masina. Inteleg rostul militiei, al amenzilor , al contraventiilor insa nu inteleg milogeala ca n`ai si tu cu ce sa te duci la fetite, si hai sa frigem un fraier. Si daca o faci macar fa`o cu capul jos si mai ales cu cine iti permite..

P.S.: Dl Stan Emil, ca asa il chema, avea si ceva facultate de telecomunicatii, ca in momentul cand i`am adus la cunostinta ca am filmarea si inclusiv viteza pe filmare, mi`a dat o veste proasta, cica nu exista semnal din satelit in zona respectiva. Am ramas profund dezamagit.

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce e cu asta? Un taran obosit, care a fost inregistrat de radar si face pe desteptu'!

Politistul are obligatia de a se legitima si atat. Nu are obligatia sa-ti arate tie actele radarului sau ordinul de serviciu. Acestea se arata doar in instanta, daca se ajunge acolo, in urma contestatiei si bineinteles daca sunt cerute ca probe

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taranul ala e un dobitoc. Tonul mai ales il defineste deja pe acest cocalar mioritic autentic. Si eu o calc, dar cand gresesc platesc si gata, fara nici un fel de teatru.

DAR au fost foarte multe cazuri castigate in instanta (de avocati destepti), doar pentru faptul ca nu era scris in PV marca, tipul, seria si nr.omologare a aparatului radar cu care s-a facut inregistrarea...

1) Din pacate, agentii rutieri nu pun accent pe A PREVENI ci doar pandesc cu radarul. Nu-i intereseaza niciodata de ce ai depasit un tractor care abia se tara cu 20 - 30 km/h, blocand soseaua si formand o coloana uriasa in spate, te amendeaza pe loc, fara sa le pese de ideea de fluenta a circulatiei si ca totusi n-ai pus pe nimeni in pericol...Eu am patit-o tocmai cu o caruta...pe drum EUROPEAN...

2) Treaba cu completarea PV-urilor sta cam asa: agentul nu are nici o treaba ca un act intocmit de el ar putea fi anulat de instanta.

- pentru ca nu raspunde de nici un fel.

- pentru ca putini sunt soferii care ajung sa conteste in instanta un PV de contraventie, si mai putini fiind cei care reusesc sa-l anuleze, soferii prefera sa plateasca cateva milioane decat sa umble cateva luni prin tribunale. Asa ca la zecile de amenzi pe care le aplica zilnic, ce-i mai pasa agentului ca una-doua vor fi anulate ?

3) Este o obligatie a agentului rutier sa te informeze ca e dreptul tau sa faci mentiuni, altfel procesul-verbal este nul. Exista si posibilitatea refuzului din partea soferului, caz in care agentul trebuie sa gaseasca imediat un martor care sa ateste acest refuz, altminteri e iar motiv de nulitate. Daca nu exista nici un martor in preajma (care nu poate fi un coleg politist), esti ca si scapat.

Aici incepe treaba serioasa. Conform legii, agentul rutier nu e obligat sa va arate pe aparatul radar filmul cu viteza inregistrata. Este insa obligat sa mentioneze in procesul-verbal, la rubrica descrierii faptei: marca, tipul, seria si numarul aparatului radar folosit (cinemometrul-radar).

Aceasta obligatie este data de art. 109 din OUG nr. 195/2002 Republicata. In practica, de multe ori agentul nu face mentiunea sau daca o face, spune doar atat: "a fost inregistrat de aparatul radar omologat si verificat metrologic", ceea ce constituie o grava omisiune, intrucat daca nu se mentioneaza marca, tipul seria si numarul aparatului radar, acesta poate fi contestat in instanta - loc unde se poate solicita administrarea probei cu buletinele de omologare si verificarea metrologica. Inexistenta mentiunilor complete cu privire la aparatul radar folosit este caz de nulitate absoluta, iar instantele de judecata tin cont de acest lucru.

DECI: mentionati in procesul-verbal ca nu vi s-au prezentat dovezile legale pentru cinemometrul-radar. Sau si mai bine, nu obiectati nimic despre acest lucru, va fi atuul vostru pe care il veti fructifica in instanta.

Nu va purtati mai prosteste decit ei. Folositi-va creierul mai mult. Si bunul simt, bineinteles, nu ca tolomacul din video. Sau maimuta lui din dreapta care filma, cum spunea si Heim.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri mi-a venit felicitarea de 25€ din zona de 30km/h. Am avut 46km/h si au scazut marja lor de 3km/h asa ca am scapat ieftin.

Inca o astept pe cea cu 120/km/h in limitare de 60. Acolo o sa ma arda urat de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ţi suspendă şi permisul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo cu 120 in loc de 60 cat era? Ba, cred ca da.

L.E. "ba cred ca da" este ba, nu bă.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri mi-a venit felicitarea de 25€ din zona de 30km/h. Am avut 46km/h si au scazut marja lor de 3km/h asa ca am scapat ieftin.

Inca o astept pe cea cu 120/km/h in limitare de 60. Acolo o sa ma arda urat de tot

Erai pe autobahn ,cu limitare la 60!!!.Ca altfel te vad ca vrei sa fi un Schumi.. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erai pe autobahn ,cu limitare la 60!!!.Ca altfel te vad ca vrei sa fi un Schumi.. :smile:

N-are nimic nici dacă-i "bă". Ce crezi că-s io? Papa? ;D

Dar locul topicului nu mai e în "Chestii distractive"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu dar nu--mi permit si nici nu vorbesc asa tocmai de-aia an dat L.E. ca sa nu se inteleaga gresit.

Distractiv nu este deloc mai ales ca amenda va vi undeva la 400€. Asta din ce am auzit de pe la unu altu'. Vedem ce vine in posta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, spune-le că ţi-e suspendat deja permisul în România... :laughing6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge Doc!Deoarece trebuie sa faci dovada.

I Love volvo daca se ia de drept 70 peste,atunci ai 3 luni pauza si 480 euro amenda.

11c1acd621a87cbd64bf74dca257084e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident că nu merge, era o glumă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duminica seara ma intorceam din Elvetia si la 5 km de granita mi-am facut un selfie :). 100km/h in zona de 80. O sa coste mult asta.

De pe autostrada unde aveam 120 in loc de 60 nu a venit nimic deocamdata. Poate am avut bafta si era filmul/hardul plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara , am o nelamurire , am primit o amenda de parcare , emisa de politia comunitara Tg. Mures . Masina mea este cu numere de Franta (nu am de gand sa o transcriu in Romania) , oare se trimit amenzile in Franta ? 

Ca sa fie lamurita problema : parcarea in care am luat amenda este dedicata taxiurilor , dar a fost facuta recent (sfarsitul anului 2015) si nu este folosita de taximetristi (au facut-o aiurea). Practic este o parcare goala toata ziua , fix vis-a-vis de spital , as dori sa o folosesc ca parcare "privata" (sa parchez eu , si un coleg cu numere de Elvetia) colegul meu parcheaza linistit din decembrie , inca nu a primit nimica in Elvetia , oare situatia sa fie aceasi si cu numerele franceze ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, nu avem baza de date comuna si romanii nu au bani de investigat si nici de trimis scrisori in franta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Ionut:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proprie experienta, camera radar 90km/h luata in Grecia, amenda sosita prin intermediul ambasadei la usa. Echivalentul a 87e in lei.

Masina cu nr. romanesti...radar undeva in zona Lavara - Grecia. A venit pv insotit de o poza in care aparea masina cu viteza inregistrata. Am platit amenda pt ca am mai vrut sa merg in zona fara grija ca o sa ma opreasca din intamplare si sa ma gaseasca cu o "restanta".

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 53 minute, Cristi Muresan a spus:

Buna seara , am o nelamurire , am primit o amenda de parcare , emisa de politia comunitara Tg. Mures . Masina mea este cu numere de Franta (nu am de gand sa o transcriu in Romania) , oare se trimit amenzile in Franta ? 

Ca sa fie lamurita problema : parcarea in care am luat amenda este dedicata taxiurilor , dar a fost facuta recent (sfarsitul anului 2015) si nu este folosita de taximetristi (au facut-o aiurea). Practic este o parcare goala toata ziua , fix vis-a-vis de spital , as dori sa o folosesc ca parcare "privata" (sa parchez eu , si un coleg cu numere de Elvetia) colegul meu parcheaza linistit din decembrie , inca nu a primit nimica in Elvetia , oare situatia sa fie aceasi si cu numerele franceze ? 

Salut Cristi,

Eu cand am fost student in Mures o perioada am folosit masina cu numere Franceze (multe amenzi de parcare + radare prinse) nu mi-au trimis nimic, dupa cateva luni am inmatriculat masina cu numere de Satu-Mare, la fel am primit destul de multe amenzi de parcare + prins de radare din diferite localitati.

Adresa din Satu-Mare era unde am copilarit si deja de ani de zile nimeni nu mai locuia in casa respectiva, eu mai treceam pe acolo din cand in cand si la vecini le-am zis sa nu semneze nimic pentru mine.

Sansele sunt foarte mici sa-ti trimita amenzile de parcare in Franta.

Singurul lucru: nu cumva sa-ti vandalizeze masina.

Edited by gfieraru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Cristi Muresan a spus:

Buna seara , am o nelamurire , am primit o amenda de parcare , emisa de politia comunitara Tg. Mures . Masina mea este cu numere de Franta (nu am de gand sa o transcriu in Romania) , oare se trimit amenzile in Franta ? 

Ca sa fie lamurita problema : parcarea in care am luat amenda este dedicata taxiurilor , dar a fost facuta recent (sfarsitul anului 2015) si nu este folosita de taximetristi (au facut-o aiurea). Practic este o parcare goala toata ziua , fix vis-a-vis de spital , as dori sa o folosesc ca parcare "privata" (sa parchez eu , si un coleg cu numere de Elvetia) colegul meu parcheaza linistit din decembrie , inca nu a primit nimica in Elvetia , oare situatia sa fie aceasi si cu numerele franceze ? 

Cred ca ti se trage de la vinzarea acelei masinii!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now