hdr

Zgomot ușa pasager

16 posts in this topic

Salut tuturor,

Nu știu dacă vi se întâmplă și voua însă la viteze de peste 100 km/h începe să vibreze ceva în ușa pasagerului. Aveti vreo soluție la ce ar putea fi sau vreun sfat cum se poate da jos fata de ușă?

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

se inchide "la dunga "?

Eu am patit odata pe vant puternic sa mi se desprinda (pt o fractiune de secunda) usa de rama usii , practic a fost smulsa . Deci are si un design prost (totusi la pipait rama geamului nu este moale deloc) dar mult mai subtirica decat la v70 :(

Toate astea fiind spuse incearca sa apropii usa de caroserie (din reglajul de pe stalp T) vezi sa nu desfaci de tot suruburile , doar le slabesti si reglezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor

Si la mine se aude un zgomot/zanganit, parca asemanator unei piese slabite/desfacute, in habitaclu, in partea dr. fata. Nu am reusit sa identific de unde se aude. Am observat ca se aude in special in timpul acelerarii, la turatii peste 2000rpm indiferent de treapta de viteza si/sau de viteza de deplasare.

Ma scoate din "pepeni" sunetul asta..

Nu stiu ce sa-i fac sa nu se mai auda (muzica data tare nefiind o solutie :) )

Motorizarea este 1.6D

Are cineva vre-o idee cam de unde poate provenii zanganitul asta?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifică ornamentul exterior din partea de jos a ușii.

Dacă este slăbit și joacă, el poate face gălăgie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat ornentele si stg si dr. Amandoua sunt la fel. Se pot departa putin, dar clipsurile nu sunt desfacute. Tind sa cred ca alta ar fi sursa zgomotului pentru ca pe partea soferului nu se aude nimic.

Oricum multumesc de sfat. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am impresia ca tine de motor / tampoane , sau alte chestiuni pe acolo , dupa cum expui problema (peste 2000 rpm)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, m-am gandit si la asta pt ca treaba asta se intampla numai in timpul mersului, deci cand motorul este in sarcima. Totusi, as asocia tampoanemele defecte cu zgomote gen pocnituri. Mai degraba as asocia zanganitul asta unor vibratii....

Cred ca o sa pun pe cineva sa conduca masina si eu sa stau in dr. sa ascult mai bine. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nu stiu exact cum sunt tampoanele la 1.6d , dar la d5 (ambele) au un reglaj tamponul superior

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare dragi Volvo-isti :-)

Tin sa va spun ca nu se mai aud zgomotele despre care m-am plans.... Si eram hotarat sa desfac plastice pana gasesc problema.... Sper sa nu sa se mai auda nimic ca tare fain e! :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai aud pentru ca... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu stiu... Am tot miscat, tras, lovit ornamentul inferior de plastic de pe usa stg fata.

Suna aiurea, dar cred ca asta a fost "reparatia".

Numai bine.

Edited by ionutmark

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare faza :)))

De curiozitate, ambele parti

Andrei mersii de pont ! Ai 2 beri cand ne intalnim ...

post-3455-0-99551400-1435672242_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit sursa zgomotelor la mine. Dupa cum a spus Ygrec zgomotul provenea de la plasticele de etansare dintre aripa si usa. Acum caut clipsuri pentru a le prinde la loc.

Multumesc!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now