iontf

probleme cu DPF

42 posts in this topic

Dpf off scrie pe tine :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu aceeasi problema cu faimosul dpf....si m-am hotarat sa-l dau jos. Puteti sa-mi spuneti un service ok in bucuresti pt toata operatiunea asta?

ma gandesc sa ma duc chiar azi daca gasesc liber.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra pe utilizatorul Bogdan G de pe forum,(multi il recomanda)gasesti acolo nr lui sau Service Volvo Bucuresti,(si ei sunt foarte buni)insa nu stiu daca ei fac asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum ti-am raspuns si pe PM, unii fac DPF off aiurea si sterg tabela de erori. Dinoco si l-a dat jos la 1.6D-ul lui si nu mai are probleme, te poate indruma.

Pentru piesa noua, este undeva la 2400RON filtrul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum ti-am raspuns si pe PM, unii fac DPF off aiurea si sterg tabela de erori. Dinoco si l-a dat jos la 1.6D-ul lui si nu mai are probleme, te poate indruma.

Pentru piesa noua, este undeva la 2400RON filtrul.

Total de acord cu ce spune Midnight Caller și eu am făcut DPF-off(la Bogdan G) anul trecut și de atunci nicio problemă nu am mai avut cu masina, consum mai mic, trecut lejer de ITP(chiar imi zicea cel din service ITP :- vezi dom'le dacă ai DPF, ai opacitate 0 ?!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună seara Sunt nou pe forum și am un volvo xc90 și o problema.  Imi apare urmatoarea eroare filtru particule blocat și senzor presiune filtru particule falty signal pe tester. Mecanicul a încercat sa facă regenerare din calculator dar nu mers. Mia spus ca filtrul dpf este încărcat și mi-a recomandat sa îl anulez. După 50 km pe ora mașină nu se mai treaza bine și nu mai trage aproape deloc.  Sunt din Brăila.  Ma puteți ajuta cu un sfat? Ce sa fac. Sa anulez filtrul? Este în regula aceasta operațiune?  Dacă da, unde pot sa o fac în zona Brăila -Galați.  Imi puteți recomanda pe cineva serios? Îmi e frica sa mai merg cu masina. Se mai poate merge asa cu ea? Mulțumesc anticipat.

2015-10-20_10-59-32.jpg

Edited by tosa

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sectiune de S40 aici nu de XC90.Ai postat deja in 3 topicuri

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba senzorul , curata filtru cu sapun , cauta in sectiunea xc90 , este o operatiune similara facuta de shpeede (scuzele de rigoare daca am pocit numele)

 

In cazul tau nu cred ca renteaza anularea

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ar trebui sa se intample daca speli cu sapun filtrul de particule? Omori bacteriile? Este cea mai proasta solutie de curatare a unui filtru de particule. Nicio metoda de curatare a filtrului de particule nu iti garanteaza un rezultat de lunga durata, dar solutia ta cu siguranta ii va pune capat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eiii na :)) am glumit ... ideea era sa schimbe senzoru si sa faca regen fortata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca il spala cu detergenti / spaun zici ca se strica ? Intreabal pe shpeedy cum ii merge masina ... (d5 desigur)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca da si nu o spun doar asa ca sa ma aflu in treaba. Am in spate sute de masini la care am dat jos filtrul de particule. Multe din ele au avut tot felul de tentative de curatare cu rezultate dezastruoase filtru, turbina si motor. 

Uite aici cateva lucrari cu filtre topite dupa curatare: 

http://www.anularedpf.ro/?s=topit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke , taiem dpf-u meu ? Si pui tu altu ...  curatat la 50 k , are 152 actual masina , 3-4 pres la relanti , 70 in sarcina , iti fac si video daca nu crezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) pt tine dinoco maine daca am timp fac . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now