AlexandraPoianaTita

Cum se modifica clima manuala cu una auto

8 posts in this topic

Buna ziua!

tDetin un volvo v40 2.0T din 2002 si am schimbat panoul climatizarii mele manuale cu unul ce are functia auto.Ma intereseaza ce trebuie facut pentru ca aceasta functie (auto)sa functioneze.Mai trebuie facute adaptari sau este ok.??

Am observat ca in spatele senzorului de pe panou are un furtunas insa nu stiu unde se monteaza si ce functie are,mai trebuie montat si alt senzor?Atunci cand mut comutatorul pe rece maxim cald maxim nu se intampla nimic este normal?

Rog sa imi raspunda cei care au facut aceasta modificare sau cei care o fac.

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa rost de un panou manual - pentru cit mai putine batai de cap (si cheltuiala). Pentru Auto iti trebuie senzori de habitaclu neaparat in primul rand...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ar fi greu de gasit cei 2 senzori din "tavan",insa creierul acestei functii unde se afla?nu in calculatorul masinii,in soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa numita clima automata, nu face altceva decât sa dea mai tare sau mai incet ventilatorul, in locul tau. In rest, aerul conditionat e acelasi. Rece sau incalzit de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza cat rece/cald baga cu ce viteza si pe unde ca sa ti faca tie aprox temperatura stabilita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care senzori din tavan ?

Senzorul de temp habitaclu e in panoul de clima iar acel furtun ajuta la fluxul de aer catre senzorul de habitaclu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si pe plafon 2 senzori...si mai e unul si prin modulele alea de sub bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca panoul de clima automata nu stie sa regleze temperatura intre.

Si eu am schimbat la fel la una din masini si stia sa dea temperatura maxima sau minima. Intre da maxim sau minim. Nu stiu daca e generala treaba dar la mine asa s-a intamplat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now