Denis Ciobanu

Probleme turbina si cutie de directie

30 posts in this topic

Am schimbat garniturile de evacuare si cei de la sevice dupa ce au dat jos toate agregatele care le stateau in cale mi-au zis ca axul de la turbina are joc cam mare si trebuie rectificata sau reparata...Au trimis turbina la un service pt asa ceva si au trimis-o inapoi pe motiv ca nu se gaseste kit de reparatie pentru astfel de turbine.Este adevarat? Trebuie sa inlocuiesc turbina? Pot sa o repar?

Cutia de directie picura ulei si tot aceiasi mecanici mi-ai zis ca ei nu se baga la asa ceva doar ca pot sa o inlocuiasca cu alta.Voi ce ziceti? Ce ar trebui sa fac in cazul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca ar fi cazul sa te gandesti serios sa schimbi masina. Prea are multe probleme si pe deasupra mai sunt si foarte costisitioare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat asa multi bani in ea si nu pot sa o vand mai ales ca o am aici in Olanda cu numere de Romania...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cutia de directie sunt service-uri care le reconditioneaza. Poti cumpara si una gata de pe net si le-o trimiti in schimb pe a ta. E cea mai buna varianta cred si iesi mult mai bine la pret cred ca undeva sub 300€ pt caseta. Mai este montajul evident dar asta ai oricum. O alternativa ar mai fi cu aditivii care etanseizeaza (LecWec de ex) daca nu curge inca ca la robinet. Oricum verifica des nivelul lichidului pompele sunt foarte alergice la nivel scazut.

Pentru turbine sunt in principiu seturi de reconditionare dar si alea au niste limitari de la o anumita uzura a turbinei. Plus ca dupa ce o desfaci si o reconstruiesti trebuie centrat si calibrat axul (sunt masini speciale pentru asta). Nu gasesti pe ebay la second o turbina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pentru o turbina si o caseta de directie trebuie sa vinzi o masina...ce sa mai zica aia care ii repara/schimba motorul?!

Eu in locul tau le-as cumpara de la dezmembrari daca am bugetul limitat pentru ele. Pot sa te mai tina mult si bine sau pot sa se strice intr-o luna. Depinde de noroc. Bafta!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...La un AWD cit de multe ar fi problemele mai este cale lunga sa il vinzi pt asa ceva,dar ma rog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa o vand plus de asta nu sunt genul sa trag teapa altuia asa cum am patit eu.

O sa ma duc la o constatare sa vad ce zic baietii de la Volvo.Nu reprezentanta insa astia fac doar volvo-uri.Preturile sunt mari de tot dar ce sa-i faci asta e.

Le fac eu pana la urma si pe astea.

MUltumesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..merge daca stii ca acesta este codul sau ai vrea lamuriri 100% ca acest model merge de "carutza " ta? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da pai de fiecare data am fost intrebat de codul pieselor de parca as fi ghicitor.Pentru mine faza asta cu coduri e un mister total tare as vrea sa stiu de unde pot afla codurile astea.

Da as vrea sa stiu daca merge 100% la caruta mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai motor de 2.4 sau 2.5? la unu este de 13T si celalalt de 14T,turbina.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai motor de 2.4 sau 2.5? la unu este de 13T si celalalt de 14T,turbina.

Motorul este de 2,4 litri

Am gasit aici un numar de cod dar tot nu sunt sigur daca asta e...

http://www.myswedishparts.com/volvo/v70/8602396/2002-year/x-c-trim/2-4l-l5-gas-engine/engine-cat/turbocharger-and-components-scat/?part_name=turbocharger

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca privesti partea plina a paharului , cumperi turbina 16T , injectoare si ii dai bice :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca privesti partea plina a paharului , cumperi turbina 16T , injectoare si ii dai bice :D

Daca privesti partea plina a paharului , cumperi turbina 16T , injectoare si ii dai bice :D

Nu ma baga in ceata te rog frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

A vrut sa spuna "daca tot inlocuiesti turbina, pune una mai mare (16T) si injectoare mai mari (dar deja iti trebuie si SOFT)"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci chiar nu ma bate gandul sa imi fac probleme mai mari decat am acum.

As vrea sa stiu cu siguranta ce cod are dracia asta de turbina ca sa stiu ce sa cumpar.

Multam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..,invata sa folosesti acest forum.....vezi PM-ul de acum ceva ore .. esti ultimul caruia ii mai dau o mina de ajutor gratis..Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce trebuie anuntat doar ultimul ? Pe primul (atunci candva...) l-ai anuntat ? :evil6:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ne certam degeaba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caseta se reconditioneaza in RO cu 150-250 euro, depinde de prestator, una second e vreo 250 euro (cea fara senzor, cum probabil ai si tu); trebuie insa atentie la detalii, de ex. imbinarea conductelor pe caseta, pentru ca exista diferente intre seriile produse. Bafta! Stiu cum e! ;)

Edited by Magua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caseta se reconditioneaza in RO cu 150-250 euro, depinde de prestator, una second e vreo 250 euro (cea fara senzor, cum probabil ai si tu); trebuie insa atentie la detalii, de ex. imbinarea conductelor pe caseta, pentru ca exista diferente intre seriile produse. Bafta! Stiu cum e! ;)

Ma duc intai pe la service sa vad ce zic ei.Sa vedem de unde picura ulei si cat de grav e.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dus zilele astea masina la service si le-am explicat ca are ceva probleme cu pierderi de ulei la directie cu turbina si dupa o constatare mi-a trimis o oferta de reparatii plus manopera de cinci mii de euro.Asta inseamna schimbat si ultimul bec...

O sa o iau usor pe rand cu reparatiile si vreau sa iau o punte de aici insa sunt de pe masini cu cutie automata si nici codul puntii nu-l stiu.Poate ma ajuta cineva cu codul sau daca are importanta sau nu daca e de pe o masina cu cutie automata sau nu.\sau daca e diesel sau nu...

Merci

1320 (1).pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dus masina la service, la aproape 1 an de cand au aparut problemele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Circul foarte putin cu masina.Am fost asta vara cu ea in tara unde am schimbat niste garnituri la evacuare...in rest daca fac 1000 de km pe an.Plus ca am si eu un copil de un an.Cei de aici mi-au spus ca nu crapa nimic insa trebuie sa am in vedere ce ar trebui sa-i fac.Dar sa nu deviem de la subiectul de mai sus.

 

O sa o iau usor pe rand cu reparatiile si vreau sa iau o punte de aici: http://en.bildelsbasen.se/?link=list&searchmode=1&vc1=204&pc1=110&vc[0]=204128100&vcx=5081&pc[0]=110105114  insa sunt de pe masini cu cutie automata si nici codul puntii nu-l stiu.Poate ma ajuta cineva cu codul sau daca are importanta sau nu daca e de pe o masina cu cutie automata sau nu.\sau daca e diesel sau nu...

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nu stiu cum e cu conductele si cu diferentele ca ti-as fi spus ce si cum. Eu iti recomand sa iei caseta cu tot cu conducte ca sa fii sigur ca poti sa o montezi pe masina. Chiar daca este automata masina este aceeasi, are acelasi volan, acelasi cadru motor. Vis-a-vis de turbina, cauta kit de reparatie pentru Mitsubishi TD-04, sunt foarte comune; aia care ti-au spus ca nu se gaseste kit de reparatie sunt niste prosti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now