Andrei Lucian

Salut. Ma numesc Andrei si sunt dependent!

12 posts in this topic

Salutare,

Pe scurt: 28 ani, permis de aprox 10 ani, circa 200k km parcursi pana in prezent. Pentru prima oara pe un forum auto.

Poveste:

Nu sunt un cunoscator avid al automobilelor (acum 2 ani am inceput sa le diferentiez in trafic). Pasiunea mea pentru masini a luat nastere recent. Recunosc ca am fost atras de Volvo de cativa anisori, insa nu am crezut ca voi deveni proprietar, pana in momentul in care am stat intr-un Volvo.

In doar 2 luni am cumparat un Volvo S40 1.6D (poze atasate la sfarsit de pagina) si pe zi ce trece imi doresc sa petrec cat mai mult timp cu ea. Imi este greu sa o las noaptea in parcare.

Am circulat 600 Km (un drum Botosani Bucuresti si imprejurimi) si nu am decat cuvinte de lauda.

Istoric:

Masina este din 2006, 138000 km. A venit cu radiatorul AC fisurat, si a fost schimbat la Cipilika (caruia ii multumesc pe aceasta cale). Acum functioneaza in paramateri. I-am facut un schimb de ulei (5W 30 Castro Edge A3 - care nu e pentru motoarele de Volvo/Ford) cu filtru de ului Bosch. Ulterior am citit pe forum de mi-a amortit degetul pe scroll-ul de la mouse si am realizat ca nu a fost tocmai cea mai buna optiune.

Urmeaza sa schimb toate celelalte filtre, uleiuri, curea de accesorii etc. Nu am gasit in istoricul de service nimic mentionat de schimbul distributiei. Nici nu am mai schimbat distributia pana acum, de aceea as dori sa va intreb cum sa procedez: sa cumpa kit complet (lucru mai greu de realizat in prezent) sau se poate verifica si eventual schimba doar piesele ce sunt uzate.

Cipilika a facut si un diagnostic. Apar cateva errori la ECM. Ingrijorator ar fi ECM 1410 Alternator - Faulty Signal - 13.5 V incarcare. Necesita si o programare la Bogdan G.

Concluzie:

Doresc sa fiu sincer cu voi: nu am nici cea mai vaga idee ce se intampla sub capota unei masini dar sunt dispus sa invat. Nu doresc sa merg la fel si fel de 'meseriasi' sa isi dea cu pararea. E o lume noua pentru mine si as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu sfaturi. Nu sunt pe forum doar sa rezolv probleme si apoi sa dau bir cu fugitii, de aceea pe acaesta cale as dori sa ii intreb si pe cei din Sectorul 1 cand si cum se stabilesc intrunirile (am citit pe forum dar nu se precizeaza nimic de locatie si data).

Voi participa cu drag la cat mai multe intruniri si fiecare posesor de Volvo va avea de la mine, un salut prietenesc in trafic.

post-8253-0-35756100-1435569548_thumb.jppost-8253-0-44421500-1435569550_thumb.jp

Revin cu mai multe poze.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine-ai venit ! Te asteptam Vineri incepand cu ora 18:00 la Penny Bucurestii Noi, unde este intrunirea saptamanala. Ne dam acolo cu mic, cu mare (si cu carnat) cu parerea :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit Andrei. Sunt in aceeasi situatie ca tine si anume mare lucru nu stiu nici eu despre motoare dar in 2 ani de forum am invatat sa schimb frane, uleiuri, bucsi .....si cam atat. Dar e ceva si asta :)))

Glumeam, chiar am invatat multe de la baieti .

Sa ai bafta de masinuță

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare , asa frumos ai descris masina , incat cobor pana jos , poate imi schimb opinia :)) , mai glumim . Cu uleiul nu e asa mare stres daca nu ai dpf(filtru particule diesel) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

legat de distributie , neaparat schimbate toate elementele (curea + role + pompa de apa + intinzator) . la 1.6 d cureaua se schimba la 10 ani / 240.000 km . deci ar fi cazut sa o schimbi , parerea mea sincera incepe cu distributia si lasa restul deoparte , daca sare distributia cam strici motorul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru urari!

@Midnight Caller: O sa fiu present. Aduc eu carnatii de bere!

@I love VOLVO: Invatasem cum sa schimb consumabilele la fostul Opel Astra G, pe benzina. Sper sa ajung si la aceasta masina sa pot face acelasi lucru plus multe altele.

@Cristi Muresan: Pot presupune ca in timp acest sentiment va disparea, dar ar insemna sa va mint. Pe mine, m-a ales masina. Eu doar am evitat sa ma impotrivesc si pana acum sentimentul e de neinlocuit.

Masina are Filtru de particole diesel, ceea ce implica o schimbare de ulei pe cat de repede posibil ori se poate lasa pana in 5000 km? Mentionez ca pana sa o achizitionez, fostul proprietar a folosit Meguin Motorenoel Surface Protection SAE 5W-30 pentru motoare Ford (din ce reusesc sa deslusec folosind google tranlate).

Cat despre distributie, ea va fi schimbata cat mai repede, cel mai probabil kit OEM.

Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pot sa iti recomand kit conti (asta l-am folosit la v70) , kitul oem cred ca e oke , discuta cu Dinoco despre distributa la 1.6d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi, fericitule !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andrei!

Bine ai venit pe forumul Volvo, impreuna cu un Volvo - sa te poarte cu placere si fara incidente neplacute.

Legat de intretinerea masinii; daca ai filtrul de particule inca pe masina schimba de indata uleiul - pune ceea ce-ti trebuie. Gasesti ulei de la Castrol/Ford/Liqui Moly/Motul cu norma ceruta de producator. Fitre eu am folosit numai Mann si Ufi (cel de combustibil) schimbate la maxim 10k.

Distributia originala din 2006 de cand e masina am inlocuit-o prima oara la 180k cu un kit format din role ina, curea conti tech, pompa apa skf, apoi la 240k din cauza unor probleme aparute la masina si carora nu le dadeam de cap, la sugestia mecanicului am pus Dayco - care din pacate a tinut doar 5k si s-a rupt.

Mai jos gasesti "dezastrul"

La 245k am inlocuit din nou distributia de data aceasta punand role ina si curea conti tech, pana in prezent 275k nici o problema.

...recomandarea mea; mergi pe distributie formata din role ina+curea contitech, pompa apa skf/hepu sau mergi la reprezentanta si inlocuiest-o acolo si ai factura + garantie.

Daca o faci la orice alt service sa ceri factura si garantia, in cazul in care ai probleme sa ai cu ce sa le dai in cap.

Piesele le poti lua de la colegii de pe forum.

Daca ii dai ce-i trebuie pana pe la 200k nu vei baga bani in masinuta.

*asta daca ai km reali.

Avem colegi care au service-uri; MidnightCaller&Brava, Maddogul Garage (specializati pe motorul de 1.6d/tdci) , BogdanG.

Toate cele bune !

Edited by Dinoco
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit! Sper ca stii ca dependenta de Volvo e...for life!

Aici vei gasi multe informatii, numai sa stii sa ai rabdare sa le cauti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru primirea calduraoasa.

@Dinoco: Sfaturile tale sunt luate in consideratie. Ii pregatesc un schimib de distributie cu kit role Ina/curea Conti. Pompa de apa as vrea sa vad daca inca mai merge, nu stiu cum si daca se poate face aceasta verificare. Banuiesca ca la reprezentanta o pot inlocui doar daca piesele sunt OEM?

As dori sa schimb si cureaua de accesorii, insa nu stiu precis daca este una si acelasi lucru cu cea de transmisie motor-electromor/ Alternator AC? (facepalm sau nu?)

O sa cumpar si toate filtrele necesare si o sa refac schimbul de ulei. Nu stiu ce pot face cu ulei care e in masina, parca nu l-as arunca. L-am folosit doar 600 km.

De asemenea am cateva errori ECM printre care si ECM-A610 ceea ce inseamna ca trebuie cumpletat aditivul DPF - am citit pe forum, si am observat ca in trecut membrii s-au mai ajutat intre ei cu privire la achizitionarea de aditiv pentru completare. Daca cineva are ramas, rog PM.

Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa ii fac o vizita lui Bogdan G, pentru ca mai am ceva errori ramase de cans a fost schimbata Turbina la ea.

Mersi pentru sugestii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La distrinutie nu te juca , eu am bulit un motor la care nu i-am schimbat pompa de apa !

Uleiul il poti folosi pe lant la bicicleta , ai lifetime supply :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now