Cristi Muresan

Intretinere interior piele

22 posts in this topic

Dupa cum spune titlul astazi mi-am facut de lucru . Procedeul este unul citit de pe forum , dar a fost testat la volvouri cu piele adevarata , nu fake ca a noastra de pe v50/s40 .

Ustensile: sapun , lapte doina , 4 carpe (am folosit microfibra), lighean , o sticla de 2l cu apa .

Pasi: amesteci apa cu sapun in lighean , apoi aplici pe scaune , speli bine , apoi umezesti in apa carpa no.2 , stergi sapunul . Carpa no.3 stergi pana e uscat scaunul . Apoi aplici cu mana lapte doina , uniformizezi pe cat posibil , apoi stergi folosind carpa no.4

Rezultatul : o piele curata , si lucioasa + un miros placut :D

Poze n-am facut (am uitat de before )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!!

Încearcă in loc de lapte Doina Sano leather, diferența este enorma.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc tura viitoare , ms Vadim

Partea faina e ca a durat cam 1,5 h , si am facut-o in fata blocului (cum nu mai stau la casa , duc lipsa de garaj , curte , sa imi spal masina) :( la spalatorie mi-e si mila sa fac interior

Asta cu tot cu aspirat cu aspirator mic de masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai pentru ce!

Ai scăpat repede într o ora jumătate. Când n am timp de Spalatorie bag si eu aspiratorul de maşină, dar din păcate nu se compara cu unul profi care ASPIRA tot praful din mocheta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa ... la mama am aspirat-o cu ceva aspirator ciclonic si s-a mentinut curatica folosind presuri de cauciuc . La spalatorie ma enerveaza ca imi murdaresc geamurile , si spala cu o carpa urata pielea ... apoi ramane mata si murdara

Si lipicioasa , de atunci zic pas

Inca o data mersii de pont -u cu solutia , maine si cumpar :D spal fotoliu sa vedem

E nespalat de 10 ani :)) pun si poze before and after

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laptele Doina este excelent pentru tapiteria din piele :)) vorbesc din proprie experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!!

Încearcă in loc de lapte Doina Sano leather, diferența este enorma.

Dada, si eu tot cu Sano leather curat pielea, e mai buna decat orice solutie dedicata am incercat pana acum. :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow..apă și săpun! Și eu încercăm cu tot felul de soluții speciale ptr piele care nu dădeau rezultate.

Mersi de pont, Cristi!

Încerc și eu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apa si sapunul spala foarte bine . Dar ramane mata , si are nevoie de ceva care sa ii redea luciul

Cum spuneau colegii Sano leather , dupa un search pe google , se gaseste la Dedeman , 22 lei daca nu ma insel . Doina e ~10 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapun Dove de preferat :)

Si eu am făcut operatiunea asta si la fel am procedat. Norocul meu atunci a fost ca am avut interiorul pe masa si a mers floare-la-ureche.Tot cu Doina am dat la vremea respectiva, acum o sa iau si eu Sano minune magica.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca dove am folosit :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitandu-ma la topicul asta, mi-am adus aminte ca m-am documentat mai de mult in legatura cu intretinerea tapiteriei auto.

Si am ajuns la concluzia ca asta ar fi cea mai ok http://www.leatherique.ro/produse/ Se gasesc si pe net filmulete cu produsele astea. Un kit de 250 ml + 250 ml este in jur de 130 de lei. O sa-mi iau si eu un kit sa vad ce rezultate vor fi, pe portiunile de piele de pe tapiteria mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu pe cineva care a folosit la un interior crem si a iesit bestial.

Din prima trecere lua mizeria de pe acel bej-gri de acum si lasa in urma de ziceai ca e nou.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca dove am folosit :smile:))

Ca tot ai deschis acest subj. mi-am adus aminte de kit dedicat intretinerii tapiserie din piele eco vinil.. :smile: Ti-l trimit la un pret de sh sau ..?In ideea ca te intereseaza si nu fac offtopicuri ,ca sint mai interesante.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi impielitati, fericitilor posesori de tapiterii de piele: nu va mai bateti joc de pielea aia cu apa si sapun !

Rejuvenator Oil + Prestine Clean = doar ptr. cei care CHIAR vor sa pastreze o tapiterie de piele muuuulti ani. Tapiteria imbibata cu ulei, tinuta in soare ore intregi...luati de cititi cum se face.

O firma ce are vechime de 30 de ani poate va spune ceva...

Apa si sapunul sunt frectii la picior de lemn, ca sa nu spun ca in timp pielea aia va arata jalnic. Estetic, da , face un pic de impresie, dar Dove, Doina (ca hidratare) intra in piele 1%.

Orice intretinere a pielii trebuie sa contina hidratare cu ulei. La fel, Meguiar's Gold Class Rich Leather contine de asemenea ulei(uri).

Voi insa faceti cum vreti voi.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...uite asa mai invatam si noi cate ceva. Deci trebuie sa schimb reteta la urmatorul tratament.

Multumim de sfat!

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand gluma ce parere aveti daca am da pe piele cu crema de protectie solara...sa zicem cu uv 50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat eu. Cea cu protecţie mare o sa ți 'pateze' scaunele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand gluma ce parere aveti daca am da pe piele cu crema de protectie solara...sa zicem cu uv 50.

Atunci scaunele vor ramane nebronzate.

Crema de protectie solara protejaza in cu totul alt mod pielea umana vie nu vaci decedate de 10-15 ani (impotriva multor boli: cancer, alunite, melanom malign, carcinomul cu celule scuamoase etc google stie tot)

Eu am folosit pana acum un kit de la Audi (cred ca vreo 175 lei), cumpara fratelo la reviziile de la A6 cu o solutie de curatare (aplicata cu buretelul facea o spuma OK) si dupa uscare se aplica solutia de hidratare cu laveta (buretele si laveta incluse)

Am luat ultima oara de la Lederzentrum kit-ul LeatherCare Strong scrie pe ele piele nappa (27 euro de aici http://www.viprotec....?id_product=129 ) si parca-i ceva mai bun, pe acelasi principiu.

A iesit mai bine pielea din S60 decat dea din XC70, cu cele de la Audi era invers. Pana acum dupa 3 saptamani arata mai bine decat cu cele de la Audi.

Am mai luat o crema de protectie la decolorare haine (blugi mai ales pielea fiin bej) dar inca n-am dat ca n-am avut timp "Leather shield" parca.

Sunt atat de multe si specializate chimicalele din ziua de azi incat nu merita sa improvizati pe niste scaune frecate ani de zile si cand nu sunt frecate sunt in soare la 50 de grade.

Am dat eu. Cea cu protecţie mare o sa ți 'pateze' scaunele.

S-au bronzat inegal Vadime, nu le-a patat :laughing7:

post-137-0-01667900-1435781634_thumb.jpg

post-137-0-84119300-1435781640_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat ca o aveam în portbagaj...rămasă de la mare :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul despre protectie uv , este ca nu trece prin sticla , adica nu te poti bronza la geam , deci daca nu reduci temperatura ,orice produs aplicat e degeaba (opinia mea personala)

Sau cand au folosit materialele s-au gandit ca mai sta si in soare masina ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Produsele profesionale sunt pe primul loc normal, ca sunt dedicate pentru intretinerea pielii si fac ceea ce trebuie sa faca (ii confera luciu, elasticitate, prelungesc viata).

La buget mic sau practic inexistent, laptele Doina e foarte ok. Isi face cat de cat treaba insa trebuie aplicat mai des.

Chiar de circa o saptamana am facut tapiseria de piele la Zafira cu lapte Doina si a iesit foarte ok. Intai am spalat-o cu apa si foarte putin detergent Fairy ca sa iau grosul de mizerie. Am folosit un burete cica special pentru spalat tapiserii auto (10 lei setul de 3 la Penny parca). Am aplicat apoi lapte Doina peste tot folosind o gramada de dischete demachiante din rezerva personala a doamnei mele, careia i-am cumparat tacerea cu o inghetata de 5 lei :). Dupa aplicarea cremei, am lasat masina sa stea circa o ora, apoi am frecat usor cu o perie fina, pufoasa, chipurile pentru luciu, dar n-am vazut mare efect fata de cum era inainte de periaj.

Efectul e vizibil si foarte ok in opinia mea. Pielea e mai lucioasa, pare mai flexibila, a iesit ceva mizerie din ridurile ei.

Cred ca efectul nu e de lunga durata, de aia se si recomanda produsele profesionale, dar daca exista timp liber, voie buna, chef de munca, tigari si cico, in maxim 3 ore se poate face operatiunea "laptele Doina" :)

O sa incerc sa pun si 2 poze de la urmatoarea cosmetizare cu lapte Doina, dar sa nu va suparati pe mine ca nu e Volvo, ci Opel. La Volvo din pacate nu as risca sa dau cu Doinita, ca am dat pe o bucatica mica de proba si parca a patat putin pielea, ca e deschisa la culoare tapiseria. Pe piele inchisa la culoare insa merge :)

Succes!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now