paunionutz

Dilema faruri

28 posts in this topic

Salutari baieti si fete.

Sa incep cu inceputul:

1.Eu am pe masina faruri cu xenon OEM (model 2001-2004), dar modificate de mine, cu lupe care functioneaza si arata foarte bine. Lupele sunt bixenon, plus xenon pe faza lunga, iar noaptea este ca ziua pt mine :D. Farurile au lentila din fata din sticla, nu este matuita de loc si nu au probleme. Aceste faruri m-au costat pe mine aprox 250 de euro, fara manopera post-259-0-79158200-1439663756_thumb.jpgpost-259-0-16088700-1439663771_thumb.jpgpost-259-0-22204200-1439663792_thumb.jpgpost-259-0-40474100-1439663826_thumb.jpg

2. Am gasit niste faruri de facelift, tot cu xenon, dar fara lupa (2005-2009). Farurile sunt matuite si au toate urechile de prindere rupte, dar sunt la un pret bun. Reconditionarea lor, nu ar fi o problema majora pentru mine, dar totusi va fi mult de munca!

Pe mine ma intereseaza parerea voastra privind partea estetica. Care va place mai mult?

Mie imi plac 65% cele actuale de pe masina mea ( cu lupa), dar mai ramane 35% spre celelalte si parca ma "mananca" :D

post-259-0-50462400-1439663844_thumb.jpgpost-259-0-44388000-1439663853_thumb.jpgpost-259-0-00171800-1439663863_thumb.jpg

Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Estetica ca estetica , dar se vor vedea la fel....de bine ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca masina ta este gri,eu zic sa ramai la cele pe care le ai. Negrul asta,de pe facelift nu stiu cat de bine da pe masina ta.Parerea mea...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-le dreq pe alea pe care le ai fratica

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..farurile bune sint acelea care lumineaza cel mai corect ,aspectous si sigur pe masina...la un moment dat sa nu iti para rau dupa ce a fost ..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti, o sa raman la ale mele!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine. Alea cu semnalizarea rotunda galbena sunt oribile; cele care le ai nu cumva sunt de "R"? Sunt preferatele mele si vreau sa mi le fac si eu asa. Am luat o pereche de proiectore bi-xenon cu lupa si angel eyes (nu sunt fan dar mi le-a pus in brate un prieten si nu am putut sa refuz cand a cerut 150 de lei noi noute si cu factura pe care scria 450 de lei); si acum caut sticla clara... Oare se pot poliza si apoi polisa striurile de pe sticla mea? Ca nu stiu daca descompleteaza cineva farul ca sa-mi vanda mie sticla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu ai ce face sticlei. Trebuie schimbata si costa peste 100 euro bucata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine astea pe care le ai. Offtopic: ti-ai pus kit exterior de facelift ? Cum ? Arata bestial...

Share this post


Link to post
Share on other sites

paunionut

2. Am gasit niste faruri de facelift, tot cu xenon, dar fara lupa (2005-2009). Farurile sunt matuite si au toate urechile de prindere rupte, dar sunt la un pret bun. Reconditionarea lor, nu ar fi o problema majora pentru mine, dar totusi va fi mult de munca!

la ce pret  sunt , le mai ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le "mai" am, ca nici nu le-am avut. Am vrut doar sa le cumpar, dar am renuntat http://anunturi-auto.4tuning.ro/faruri/bucuresti/faruri-stanga-dreapta-volvo-s60-cu-xenon-661875.html

Le lasa la 100 euro ambele, insa trebuie luat in calcul urmatoarele aspecte:

- nu cred ca au becuri

- trebuie polishate si pusa folie (sau lacuite)

- modificat instalatia lor sau a masinii

- si partea cea mai dificila,  va fi montarea lor si potrivirea pe masina. Ne avand nici un punct de plecare (au toate urechile rupte), trebuie sa o iei pe incercate. Puse pe masina, modificat sistem prindere, pusa bara, demontata bara, tras la stanga, pusa bara, demontata bara, dat mai in fata, pusa bara, demontata bara, etc, etc.

O alta problema este ca urechile de prindere (metalice, ca alta varianta nu cred ca tine), odata fixate pe far (cu suruburi sau pop nituri), ar cam trebui sa ramana acolo, pentru ca nu prea ai unde sa mai dai alta gaura, sa le muti 5 mm mai intr-o parte, deci trebuie calculate si nimerite de la inceput si apoi jonglat cu gaurile de prindere in trager.

Per total daca socotesti farurile + becuri + polis + folie + manopera, ies mai scumpe decat unele decente si intregi

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de link , eu am pus lupe in alea cu striatii si nu prea mai vad noaptea in oras , ma gandeam sa pun alte sticle clare si nu gasesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de link , eu am pus lupe in alea cu striatii si nu prea mai vad noaptea in oras , ma gandeam sa pun alte sticle clare si nu gasesc 

Găseşti, dar nu ştii tu să cauţi: http://www.skandix.de/en/spare-parts/electrics/lights/headlights/lens-headlight/635/

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu sa caut dar nu sunt clare si uite ce pret au

http://www.skandix.de/en/spare-parts/electrics/lights/headlights/lens-headlight/635/

m-am interesat si forma sticlei clare nu este la fel cu forma celei cu striatii , difera si la mufe etc , cautam ceva foarte ieftin sa fac si alte teste

 

Edited by kelyoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, am zis eu ceva de preţ? ;D

De unde-i scos-o că nu sunt clare?! Sunt foarte clare, au striaţii doar în zona semnalizatorului.

fdf4e82s-960.jpg

Sunt pentru HID-uri şi potrivesc pe farurile tale. Nu ştiu de unde ai scos-o pe asta cu compatibiliatatea, că în linkul pus de mine şi, pe urmă, de tine, spune clar la ce potrivesc.

Problema e că reflectorul unui far care a avut sticlă cu striaţii nu va direcţiona fasciculul cum trebuie, pentru că acest lucru îl făceau striaţiile.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tu ai cumparat ce vad in poza hai sa vorbim la telefon sau pe privat

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de link , eu am pus lupe in alea cu striatii si nu prea mai vad noaptea in oras , ma gandeam sa pun alte sticle clare si nu gasesc 

Pune si tu poze cu farurile aprinse/stinse. Sunt foaaaarte curios cum arata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune si tu poze cu farurile aprinse/stinse. Sunt foaaaarte curios cum arata

IMAG1929.jpg

IMAG1927.jpg

IMAG1926.jpg

IMAG1925.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de link , eu am pus lupe in alea cu striatii si nu prea mai vad noaptea in oras , ma gandeam sa pun alte sticle clare si nu gasesc 

Pai eu am zis de multe ori ca lupele nu fac casa buna cu sticlele striate, dar eu am  spus, eu am auzit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

IMAG1929.jpg

IMAG1927.jpg

IMAG1926.jpg

IMAG1925.jpg

Le-ai pus la xenon tuning , acum pe bune cum se vad ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt bixenon , si le aveam de mult de la un alt proiect , am zis sa incerc , pe masina aveam xenon (aftermarket)(asa am luat-o) si primeam numai flash-uri din fata iar daca le lasam mai jos nu luminau bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-ai pus la xenon tuning , acum pe bune cum se vad ? 

daca vrei te poti convinge live , in oras mai slab, dar in intuneric sunt ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu striatiile alea e ca sicum ai avea un model Victoria's secret imbracat.  Daca nu primesti flash-uri din fata si in intuneric vezi bine, inseamna ca functioneaza bine. Acuma ramane partea estetica. Intr-un oras luminat cum e bucurestiul se poate circula cu pozitiile... nu te apuca sa aprinzi proiectoarele ca ultimii prosti.  

PS: cum se da da jos sticla de la far?

Edited by McCIUKEN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now