mikaita

Geometrie

38 posts in this topic

Salut băieți. ..am fost la geometrie 3d la autosoft(b.dul aerogarii) și nu au reușit sa-mi facă unghiul de cădere al rotii pe stingă spate...și nu înțeleg care este problema e din tiranti sau bucși sau brat ???azi m-am dus din nou și nu au reușit ... Șuruburile excentrice sunt pe poziția maxim...cu alte cuvinte roata este ieșită în afară mașinii din partea de jos (unde sta pe carosabil)....ce trebuie sa schimb (poza alaturata)...va rog un sfat dacă se poate...multumesc

GR-77419.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mihai...la fel imi toceste si mie pe interior pe stanga spate...insa nu foarte rau,dar se observa in timp. La ultima corectare a geometriei mecanicul nu a putut slabi surubul excentric si a ramas "pe data viitoate". daca intampin aceeasi problema te sun sa-mi zici ce ai inlocuit :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat tot spatele de la cipilika și arătau foarte bine .... piesele erau ca noi.....Am schimbat și acele suruburi...dar nu înțeleg unde e problema....s-ar putea sa fie din bucșa cu nr 2 sau 2a din imagine...sau tiranti. ..nimeni nu s-a lovit de aceasta problema? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Data viitoare nu exista la tine....așa am pățit eu...nu se pot desface ca sa nu mai zic de tirantii mici (cel care vine sus) așa ca va trebui sa arunci tot ...iar amortizorul unde intra în acel brat nu mai iese de acolo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desenul corect pt modelul meu după 2001 cred ca este acesta unde se văd mai bine tiranții iar codul pt brațul cu acele bucsi e 30620756....

received_957872340902213.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

20150823_140936.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune mana si schimba "tirantii" superiori, adica aia mai lungi. Acum o sapt i-am pus eu si nu mai sta masina cracanata pe spate. Nu sunt o avere am dat la autokarma 45 lei pe buc, marca starline....cat or tine nu stiu dar pt mine la banii astia si la cat de simplu se schimba nu e o problema.

Bucsile din dezmembrari nu fac treaba buna....si la valoarea asta nici nu se merita.

Inca nu am fost la geometrie cu ea dar acum rotile spate cad drept pe sosea.

Daca vrei sa faci treaba pana la cap schimba-i si pe aia mici si gata.

Si despre ce surub excentric vorbim ca eu nu am vazut nimic la partea din spate care sa semene cu asa ceva....poate vro bucsa excentrica

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Surub excentric nr 3 și nr 15 în prima poza ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima gresala pe care ai facut o este ca ai ales autosoft (din pct meu de vedere)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca faci DOAR geometria la ei sa stii ca sunt chiar ok...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă știți în București doar pt geometrie mai buni decât ei(autosoft 3D) spuneti-mi și mie...Am schimbat jantele cu unele noi pe 16" BBS cauciucuri Dunlop aproape noi....(205/55/16)...rămâne sa schimb acel tirant superior pe stingă spate(cel de deasupra) si va comunic dacă din el e problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la piata galati merg si sunt f multumit si ca bani si ca si calitate. Ultima oara (acum un an) era 110 parca (fata+spate)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

205/55/16 nu sunt ok Mihaita.

Ar trebui 205/50/16. Asta asa, ca o paranteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pentru geometrie iti recomand http://www.autoagusta.ro/servicii/service-geometrie-roti-3d-bucuresti , sunt in Catelu, este 50 lei geometria(sau era in iarna). Am fost de doua ori acolo si au facut-o super. E un tip slabut acolo care se ocupa de asta. La Autosoft am fost si eu si tot imi tragea masina dreapta, iar baiatu asta a rezolvat tot. Am aflat de el de pe forumul VW si toata lumea era multumita de el. au in baza de data tot, inclusiv sasiurile diferite de pe C30. Si daca nu reuseste sa o faca iti si zice care e problema.

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa tiranti e foarte important, pentru o geometrie corecta, sa schimbi si bucsile 2 si 2a, mai ales ca pe bucsa 2a ai si excentric....Eu pana nu am schimbat bucsile mentionate n-am reusit sa rezolv problema uzurii anvelopei pe interior...Bafta...

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema mea este ca în puntea de pe spate am acel brat unde vine acea bucșa nr 2a și intra în puntea spate unde se prinde acel excentric...acea sabia de la excentric pe ambele părți ale punții intra intr-o plăcută cu diametrul saibei care este sudata pe punte ..acea plăcută mica care tine saibele șurubului excentric(pe ambele părți ale puntii) este lărgită și nu știu dacă acea plăcută se poate schimba sau se schimba puntea cu totul....când spun punte mă refer la piesa care tine bratele (stinga/dreapta) unde vin șuruburile excentrice....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puntea aia e sudata Mihai.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaa....minunat....înseamnă ca trebuie sa refac plăcuțele alea sau cineva sa mă ajute cu alte plăcute sa le deslipească din punctele alea de sudura...are doar afturi (sudura electrica) sunt 4 placute la număr câte 2 în fiecare parte, 2 stingă și 2 dreapta altfel nu văd cum o scot la capăt. ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva ajutor de la Cipilika ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bucati de caroserie p.acasa,as putea sa.ti aduc sambata ce.ti trebuie ca vin in buc la drift grand prix. Suna.ma maine.

Edited by MarianBr
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok te sun....poate dai și de 2 suruburi excentrice....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate pe viitor o sa-ti foloseasca: pozitia 6 din imaginea atasata, cod reper 30862196GR-256484.thumb.jpg.4fd6b1a9c50f28a02d00

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc mult pt desen dar așa cum spunea și Marian acea punte vine sudata de caroserie....Am căutat și eu după cod (vida) și nu am găsit nicăieri acea punte...după cod...multumesc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now