paunionutz

Povestea unei muscaturi de caine

14 posts in this topic

Pentru cei care nu stiu inca, eu lucrez in curierat si prin urmare interactionez cu tot felul de oameni si cu animalele lor de companie.

Astazi am mers la o cucuoana sa-i duc un colet. Am ajuns la poarta, iese femeia, si vad un caine alb, de talie medie, care latra de mama focului, inchis intr-un tarc de aprox 1 metru inaltime. In timp ce-i treceam femii datele de pe buletin pe hartia mea, catelul a reusit cumva sa sara peste gardul ala, a intrat printre mine si cucoana si m-am trezit cu el pe mine. Avand mapa pe care scriam, in fata ochilor, nu am vazut nimic, pana nu m-am trezit cu el pe mine si a apucat sa-si infiga coltii in tzatza mea ( am scris cu tz sa se inteleag exact locul). M-am ales cu 2 taieturi pe sfarc si inca 2 pe langa, plus tricoul rupt. Potaia a mai vrut sa mai ia si de picior, dar am avut reactii bune si m-a apucat de siret, moment cand i-am pus piciorul pe gat si am reusit sa-l imobilizez. In fine, am scapat de potaie, mi-a semnat femeia si am plecat.

Acum nu o invinovatesc pe femeie, ca era inchis cainele si nici pe caine, ca si-a facut datoria, dar nici eu nu am avut nici o vina si putea macar sa suporte paguba materiala (a alifie la farmacie, pansament si un tricou aprox 50 de lei). In fine, ma duc acasa, ca tot eram in zona sa-mi schimb tricoul rupt si constat ca imi ajunsese sangele pana la buric :D. Ma spal si fug la farmacie.

Ii explic cucoanei ce s-a intamplat si ii cer "ceva" pt rana si un pansament. Imi da tanti Baneocin. Iau alifia, sar in masina si ma intorc la treaba. La  primul semafor, desfac tubul si incep sa ma ung pe sfarc :D. Cand ma uit in stanga mea, era o domnita care se uita scarbita la perversul de mine, care se mangaia pe tate, cu tricoul ridicat, in mijlocul drumului. Am lasat-o in scarba ei si eu mi-am vazut mai departe pe "perversiunea" mea.

La urmatorul semafor, ma uit si eu pe prospectul alifiei: ciuperci ale piciorului, infectii, puroi, mazga si alte cele, dar nimic despre muscaturi, taieturi, sangerari, etc. Asta e, nu mai aveam ce sa fac

Pe la ora 16:00 ajung in zona Spitalului Universitar si dau o fuga pana la camera de garda. Acolo na! Oameni cu matele pe afara,  cu creierii in punga si eu cu tzatza muscata de caine :D. Il intreb pe un doftor daca au vaccin antirabic, imi spune ca nu, dar sa astept sa ma consulte. Am plecat instant! M-am interesat unde se face vaccinul si am descoperit ca la Matei Bals si au program pana la 22:00.

Am terminat treaba si am fugit la spital sa-mi faca injectia. Pe la 21:00 eram la camera de garda. In fata mea era o gagica muscata de caine si intr-un cabinet o baba la vreo 185 de ani, care tragea sa moara si se invarteau 3 medici pe langa ea spunandu-i sa se ridice ca nu are nimic!

A intrat gagica la doctor si a stat vreo 40 de minute. Initial am crezut ca a muscat-o cainele, dar cred ca de fapt eaa inghitit cainele si s-au chinuit medicii sa-l scoata viu, de a stat 40 de minute inauntru! Intr-un final a iesit, dar nu era nici un caine dupa ea, probabil nu au reusit medicii sa-l salveze :D

Intre timp (in cele 40 de minute) au inceput sa apara diversi indivizii cu flori la baba. Asta nu am inteles, de ce au venit cu flori si nu au venit lumanari si tamaie! Si cum trageau doctorii de baba sa se ridice, faca baba 2 spasme si cade blana. Tensiunea 3 cu 5, vedea lumina de capatul tunelului. Acum eu ma gandeam sa le cer astora 50 de lei, sa le fac o coroana din florile alea, sa mai scoata din paguba :D.

La un moment dat, intra o pustoaica, stramba din toate incheieturile, care abia se mai tara. M-am gandit ca a lovit-o masina, trenu, buldozeru' sau ceva de genul. Cand colo, avea o zgarietura pe mana ca o muscase un catel si era terminata si fizici si psihic!

Incep medicii sa fuga pe acolo, ca nu mai reuseau sa o intoarca pe baba din tunel! Si o baga fratilor la 15 aparate, o umple de fire si ii mai toarna si vreo 4 perfuzii in ea (simultan). Ma gandeam sa intervin, cand am vazut atatea fire, ca nu cred ca le-au nimerit ei pe toate :D.

In fine, intru si eu la doctorita, la 9:50, ma intreaba ce s-a intamplat si apoi fisa tehnica a cainelui (talie, varsta, cate oo are, vaccinuri, pedigree-uri, ce manaca, culoarea ultimului rahat), adica chestii pe care le stii despre cainele care te-am muscat :D. I-am zis "hai sictir" si am trecut mai departe! In mana dreapta am facut vaccin antirabic si in mana stanga antitetanos (i-am zis ca nu avea coltii ruginiti, dar nu m-a crezut :D). Apoi mi-a dat lista a ma mai duc de 4 ori la vaccin, plus tratament cu antibiotic si nu stiu ce crema. Mai avea un pic sa ma bage pe citostatice :D Cred ca a fost veninos cainele ala!

In fine, am multumit frumos pentru intepaturi si poala de pastile prescrise si am iesit afara din cabinet. Cand sa fac urmatorul pas, a trebuit sa ma opresc sa treaca un asistent in viteza cu magnetii aia de resuscitat (fugea catre baba). Am intrat in sala de asteptare si cei 7 insi care venisera la baba, erau la fel de entuziasti si tot cu florile in brate, de parca o asteptau pe baba la aeroport sa revina din Tenerife!

Si intr-un final, am ajuns si acasa pe la 22:30.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare :D

 

 

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma Ioane,din astea faci tu cu "ale tale,ale tale țiți criminale"?

Am ras cu lacrimi...:-)) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genial Ioane, genial ! :)) Asta o intrece pe aia cu buletinu' :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare - felicitari pentru experienta - nu te supara pe mine insa la cum ai "redactat-o" meriti felicitari pentru experienta! Te-ai gandit sa te apuci de scris serios? Ai putea sa scrii o carticica cu experientele tale adunate. Si acum vorbesc serios. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Povestiri din mapa unui curier" - na, ca i-am gasit si titlu!

In alta ordine de idei, cred ca erau sanse minime ca javra sa fie turbata. Era suficient sa ingrijesti rana.

Dar asigurare nu va face firma pentru astfel de evenimente neplacute?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercy baieti, dar nu cred ca ma voi apuca de scris si nici asigurari pentru asa ceva nu avem.

Am uitat sa spun aseara, ca in momentul in care m-a muscat cainele si incercam sa scap de el, am mai f...t si un cot in gardul de beton al femeii, de l-am belit un pic si pe ala.

Prin urmare, m-a cam linistit catelu' asta. O tzatza muscata, un cot belit si doua injectii in ambele maini.

Maine daca am timp, am sa o vizitez pe cucoana, sa vad daca nu cumva se simte rau cainele, dupa ce m-a muscat, sa-i faca si lui un vaccin, ca poate a luat el ceva de la mine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost coletu cu ramburs sau ce mai cauti pe acolo ? :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ras cu lacrimi Ioane.   Ai un stil de a povestii de faci haz de necaz   :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost coletu cu ramburs sau ce mai cauti pe acolo ? :)))

Nu a avut ramburs si a fost si greu, dar imi faceam griji, pentru catel :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te fereasca Dumnezeu  saa te duci la urgene , am fost de doua ori in viata , odata mai mult mort decat viu , si odata sa imi dreneze sinusurile , si am stat de la 4 jumate dimineata pana la 8 sa intru in sala acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, mai traieste cainele? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 7 zile de chinuri agonizante, cainele a murit
 =)))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Paunionutz

Buna,

In legatura cu vaccinul antirabic nu era mai simplu sa intrebi proprietara cainelui daca cainele a fost vaccinat sau nu? / sa-i ceri dovada. si poate scapai de o njectie.

In legatura cu Tetanus daca ai avut booster in ultimii 10 ani atunci nu-ti mai trebuia.

In legatura la rana presupun/ sper ca ti-au dat antibiotice care sa acopere si pentru organismele anaerobe.

Sper sa te faci bine si sa nu ai probleme.

Scrii intrun mod genial daca te apuci de scris sa ne zici, eu as dori sa cumpar cartea/ manuscrisul scris de tine.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now