bogdan1947

ajutor

12 posts in this topic

Va salut dragi colegi ,

Vreau sa imi schimb si eu masina si am ramas foarte impresionat de volvo s60 2012. Problema este ca am gasit zeci de modele , dar nu mi a facut cu ochiul niciunul. Ieri am gasit o masina recent adusa din belgia la 140.000 ( masa arata si merge impecabil ), are pachetul sport pe ea (elementele cromatice la exterior si interior + eleronul ), motor 1.6 diesel ( suficient pt mine deoarece nu ma omor dupa viteza in plus are un consum bun ). Intrebarea mea este daca ati avut probleme cu masina sh, avand in vedere ca nu o sa am garantie imi este cam frica sa nu o iau si sa aiba probleme. Am programat deja la service o constatare full , dar nu stiu ce sa zic de km daca sunt reali si cum imi dau seama daca domnul minte.

 

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Bine ai venit printre noi. 

Daca mergi la un service autorizat Volvo si verifici VIN ar trebui sa ai doua lucruri:

- km reali

- interventii asupra masinii. 

De acolo iei propria decizie - mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca nu era centralizat serviceul volvo pe ue , au reusit sa centralizeze ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut dragi colegi ,

.... Ieri am gasit o masina recent adusa din belgia la 140.000......, dar nu stiu ce sa zic de km daca sunt reali si cum imi dau seama daca domnul minte.

 

Va multumesc

Cere-i CAR-PASS-ul: http://www.car-pass.be/fr/particulieren/de-quoi-s-agit-il.html?gclid=CLeeqJyN5cgCFWgOwwodzQcA9w

Daca-l are, atunci ce scrie acolo aia este referitor la km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In linii mari sau foarte mari acesta este rulajul unei masini de 3 ani vechime si adusa din Belgia.Ma rog daca cumva prin absurd ar avea vreo 180ooo ai fi pacalit cu putin deci cam ar avea inca 2-3 revizii in plus .Totusi nr de km nu dau adevarata fata a masinii..:)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca nu era centralizat serviceul volvo pe ue , au reusit sa centralizeze ? 

Cu Service 2.0 se pare ca da - insa este disponibil doar pentru dealeri autorizati Volvo, din ce am inteles eu - asa au venit unii cu 50,000 km masina din Belgia si au plecat din service cu 150,000 de si-au pus mainile in cap. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai imi spuneau astia din franta de la volvo le mans , ca au probleme cu km masinile de belgia ... si cele din germania cu serviceu , in franta la geartronic se schimba uleiul la 100.000 km  in germania nu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Service 2.0 se pare ca da - insa este disponibil doar pentru dealeri autorizati Volvo, din ce am inteles eu - asa au venit unii cu 50,000 km masina din Belgia si au plecat din service cu 150,000 de si-au pus mainile in cap. 

sau poate n`au samsarit`o aia cum trebe`..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandarea mea , mare atentie la masinile din germania ! (In belgia nu stiu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Belgia, certificatul Car Pass iti garanteaza km reali ai masinii. In mod normal orice masina bine intretinuta ar trebui sa aiba.

Daca nu are CarPass du-te cu ea intr-o reprezentanta si verifica, insa oricum daca masina e din 2012 cam aia sunt km pt Belgia (tara-i mica, in cele mai multe cazuri nu se fac multi km, ca in Germania de ex).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua. In viitorul apropiat am sa achizitionez un S40 2012 1.6D 102000 km.

Referitor la centralizarea service'ul volvo pe ue , nu a reusit sa centralizeze nici macar service'urile din Romania.

Reprezentanta Volvo Timisoara a vandut masina, si Volvo Floresti, Cluj a intretinut masina prin revizii periodice.

De la Volvo TM aveau doar informatia despre masina, cand masina avea 0 km, iar Clujul restu' pana la 100000 km.

Concluzie, nu sunt centralizate datele in reprezentatele Volvo, din Romania, de restul tarilor din UE, nu am auzit nimic.

O parere despre intretinerea unui S40 2012 1.6 d. Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ai dreptate - daca masina nu a fost bagata in Service 2.0 nu apare. Daca masina este bagata in Service 2.0 atunci va aparea de la momentul respectiv sau si retroactiv daca se introduc interventiile in sistem. Asa am inteles eu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now