volvo

probleme faruri

73 posts in this topic

am xenon original si mi am schimbat becurile fara sa dau vreun far jos.e drept ca m am chinuit vreo juma de ora si am injurat cat pt 2 ani ca mi am calicit manutzele.dar se poate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex vad ca esti din Botosani...suntem apropiati...imi poti da mai multe detalii te rog frumos ca as incerca si eu sa fac asta acasa,nu m-as mai duce sa schimb 2 becuri sa dau bara jos,farul jos....Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matey,

Nu stiu cum este la S60, dar la S80 este foate simplu de inlocuit becuri . Pentru inlocuirea becurilor de la faza lunga trebuiesc scoase capacele de protectie de la faruri si asa ai acces la becurile de faza lunga. Pentru inlocuirea becurilor cu xenon de pe faza scurta trebuie scoase balast-urile de pe far( desurubate vreo 8 suruburi torx) si ajungi la becul cu xenon. Operatiunea este foarte simpla.

Bafta !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

intradevar la faza lunga e simplu ...nu stiu cum sa scot la faza scurta! este chestia aia dreptunghiulara si nu stiu cum sa fac sa o scot....sa ajung la bec :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

"chestia aia dreptunghiulara" si din aluminiu, este balastul si este prins de corpul (carcasa)farului cu vreo 8 suruburi torx. Desfaci acele suruburi, bagi o surubelnita "dreapta" sub balast sa il extagi de acolo si asa ajungi la soclul becului cu xenon de pe faza scurta.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@balanelalexandru ERA VORBA DE S80 !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dani daca citeai topicul de la inceput vedeai ca realizasem chestia asta dar incercam sa gasim similitudini intre cele 2 modele.mc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un s 60 se schimba greu un bec de faza scurta?

o pot face eu sau trebuie sa ma duc la service?

ce cod are becul de faza scurta la s 60 2,4 d din 2005?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi aici.

Nu stiu care din ele este.

Nu cred ca iti trebuie sa stii codul. Trebuie sa stii ce H e :)

Ala din dreapta e H1(cred) si ala din stanga H8 (cred). Nu garantez.

post-4318-12877889686675_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore ești sigur de tipul de bec ?

Becul este H7, asta daca nu cumva ai masina de USA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca da, ai omis faptul ca manualul este pt USA & CANADA  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu scrie clar in PDF VOLVO SUA si CANADA

Ete citat din biblie

post-993-12877889725626_thumb.jpg

post-993-12877889726451_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, pt SUA sunt alte faruri, fara reglaj inaltime si cu bec H11 pt faza scurta la modelul facelift .

Tot pt SUA exista far fără faza lunga, in locul fazei lungi exista DRL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa vroiam sa-mi fac la XC70 pt ca oricum am bixenon si lunga aia pe halogen e cam degeaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽn schiÅ£a aia din manual, becul de fază scurtă arată exact ca un H7, nu ca un H11, cum scrie (punctul 2)... ???

H9 aduce a HB3... ;D

Salutare.

Ajutati-ma cu un raspuns va rog. Am un volvo 2.4 bi-fuel 2003 (evident volan dreapta) si nu am xenoane.

Nu cred sa am instalatie xenon din fabrica. Acum o saptamana am inlocuit un bec de faza si am pus un halogen H7.

Deci ca sa pun xenoane imi trebuie instalatie speciala? sau mai intai trebuia sa intreb daca se pot pune xenoane pe acest tip de volvo.

Multumesc domnilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai faruri de europa ? Daca nu ai este chiar periculos sa pui xenon in aceste faruri, toata lumina va fi proiectata pe contrasens si devii un pericol public .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai faruri de europa ? Daca nu ai este chiar periculos sa pui xenon in aceste faruri, toata lumina va fi proiectata pe contrasens si devii un pericol public .

Farurile oricum trebuie sa le schimb intrucat trebuie sa-i fac omologarea RAR in vederea inmatricularii.

Vroiam sa stiu, dupa ce le schimb pot pune xenoane chiar daca masina nu a avut din fabrica?

Multumesc pentru atentia acordata.

Edited by cndusa72

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce schimbi farurile poti pune xenon dar iti recomand temperatura de culoare de maxim 5000k .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now