brumadesport

Sfat achizitie XC60/70/90

31 posts in this topic

Salutare tuturor! 

Revin; Am o mare dilema: doresc sa imi achizitionez XC si nu stiu care:60-70 sau 90? 

Masina va fi dupa 2012, maxim 130-150k km, trebuie sa ofere confort, spatiu, consum bun! 

Acum am un S80/2007, Executive AWD absolut senzational si imi e greu sa aleg! Va rog, ajutati-ma! 

XC90 dupa 2015 va fi o varianta peste 2-3ani! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine m-a atras mereu designul de la XC70, mi se pre ca indeplineste cel mai bine criteriile cerute
acum depinde si de stilul tau

Edited by costinell_mc
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC90 dupa 2011 este superb, mai reusit din punctul meu de vedere si mai ieftin de reparat . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo XC 90
http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-90-ID7GfAXl.html

Sau

Volvo XC 70
http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-70-ID7GfFzF.html

una din acestea doua! Vanzatorul spune ca accepta test la reprezentanta, sunt din acelea aduse fara TVA! Dar asta nu e problema mea, pe mine ma intereseaza ca masina sa fie ok! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo XC 90
http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-90-ID7GfGLw.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea sare lumea cu sfaturile! :))) de ce oare? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sfaturi vrei sa primesti pt niste poze ? 

Iti pot spune numai ca XC90-ul avea mult peste 200.ooo km la ultimul service 2.0 . 

Vrei sa cumperi o masina ? O iei frumos si o aduci la test , asa nu prea reusesc sa bag testerul prin poze . :D 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti pot spune numai ca XC90-ul avea mult peste 200.ooo km la ultimul service 2.0 . 

Si daca o fi mers omul cu spatele ???

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, fii sigur ca aduc masina la tine! Numai ca, eu intreb ca si masina, din cele trei modele mentionate, catre care sa ma indrept! Pana acum niciuna nu a luat un avans decisiv pentru a decide! Un plus ptr XC 90, dupa 2011, dat faptul ca e mentionat de tine! 

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti. Am gasit un xc90 af. 4.2006 Care imi cam trage cu ochiul. Motor D5 185cp cu 210.000km la 9000€. Imi calculeaza dricul meu si restul cash. Acum intrebarea mea este merita? Asta parca are dpf si nici mototizarea de 185cp nu o prea recomandati din ce am vazut. Azi am fost sa o vad si imi place ca e mare. Maine la 9:00 am drive test cu ea ( sunt in medical) si parca ....nu stiu...parca nu prea am incredere sa-mi dau dricul care e top si sa iau asta. Voi ce spune-ti?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oke motoru de 185 , doar ca fie o sa ii faci dpf-off fie te plimbi un pic cu ea sa o regenerezi , si sa fie totul oke . Consum mult peste v70 ... asta e clar .

E mult probabil sa pape mai multi bani ca v70-u ... 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Cristi de raspuns. Ma astept si e de inteles da consume mai mult dar daca vreau ceva mai mare clar ca o sa platesc si mai mult. Vad maine ce fac ca deocamdata nici nu stiu cate trepte are cum trage .... ce face etc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

..trage sa moara:)  gindeste-te la intretinerea ei ,mecanic vorbind...Iti cumperi "sufragerie" pe roti si vrei sa fie fisneata  ori iti trebuie ceva elegant care sa te poarte linistit si sigur pe sosea?Nu te impacienta cu probleme de swirl ,dpf ...Trebuie sa "vezi" bimasa ,kit ambreiaj ,discuri frina ,articulatii ,astea sint de luat in considerare pt "autobuz".Te invat de bine nu ca sa ma laud , sa ma citeasca colegii:)  vezi ce interventii s-au facut ,ca banuiesc ca are istoric si fctie de asta "calculezi " uzura anumitor piese ,teoretic macar..Ai un pic de experienta cu V70 insa " autobuzul" este mai pretentios

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios chiar nu vreau viteza. Am vazut un v8 4.4 la 315cp ocean race care arata superb dar clar ca nu vreau asa ceva. Imi place sa merg drumuri lungi, in siguranta si eleganta. 200k sunt reali si la 115k au schimbat distributia fostii proprietari. E automata garsoniera :)

Totusi ma duc maine sa dau o tura, sa ma bag pe sub ea si doar atunci poate gasesc ceva de comentat. Sincer ma doare sufletul sa-mi dau dricul dar a mea nu-l vrea ca are 330k. si drujba ei de fiesta 70k. Nu as da dricul dar ce sa fac cu el? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii cumperi un bord cu mai putini km si o multumesti!Dieselul tot timpul are mai multi km.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cutie verifica-o vreo 50km minim , timp in care o arzi bine , sa se incinga uleiu in cutie (drive it like you stole it) daca nu face figuri cutia , in mers , sau pe loc trecand prin trepte R-N-D , e oke.

Vezi la istoric ce ulei au folosit (cam tind sa puna 5-30, 5-40 in ele ... nu e oke!) , daca spun domle am facut revizia si au pus altceva decat 0-30 , roaga-i sa puna 0-30 si apoi ruleaza masina vreo 200 km sa vezi cum merge , consuma ulei etc. 

Motorul ar trebui sa sune un pic mai grosolan ca a ta la relanti (e normal)

Daca ai nelamuriri suna-ma maine , nu intre orele 17-18 (am examen)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E gata, mi-a trecut de xc90. Motorul plin de ulei pe dedesubt pluc ca pe undeva pierdea motorina. Nici cum mergea nu mi-a placut deloc. Era o masina care avea nevoie de piese noi si care costa si mult. Am discutat cu el ca vrea 9000€ pe o masina cu 200k si a strambat din nas cand a auzit de dric ca are 330k. Nu nu nu dau dricul pe asa ceva. E o masina prea intretinuta cu un motor uscat. Vedem, inca nu renunt la ideea xc90 dar ca sa iau una trebuie sa fie top. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi , evolutie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca xc90-ul l-ai vazut la un parc.Asa e @i love VOLVO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mare prețul as spune dar în rest e masina mare nu mai mare însă dacă o compari cu v70 3 .

Motorul ala e cu probleme în România din cauza felului de a merge de la noi. La tine în Germania dacă mergi numai pe autostrada nu ai nici o problema . Și la noi țin alea ce merg preponderent extraurban .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca mi-a trecut, e gata. M-am lasat dus de val pe moment, am vazut cateva xc90-uri si totusi am zis sa gandesc matur macar odata in viata. Nu pot face o greseala sa dau o masina buna pe nimic si sa iau ceva scump si sa mai investesc in el. Ma mai tot uit dupa v70 3 ca imi plac si daca se va ivi ceva sa ma dea pe spate (xc90) atunci da, iau ceva mai mare dar la volvo nu renunt, clar. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa o gandesti matur atunci ia un XC70 II, este mare, destul de economic si fiabil . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baieti.referitor la xc90
am un prieten si eventual mio propune so cumpar de la el, masina xc90 2.4d 2006 cu 185cp
ce probleme cel mai des la aceste masini sunt de asteptat? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swirl, unghiular, haldex, cutie de viteze daca e automata, etc

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now