Matrixxx

Lista cu piese bagate in masinutza

54 posts in this topic

Am incercat sa fac masinutza sa se simta si ea bine, pentru ca merita  :D

Insa au fost si piese care au cazut, deja virsta incepe sa-si spuna cuvintul. Oricum, la banii dati pe ea sint super satisfacut - confort, placere la condus, putere si viteza. Un amalgam de emotii frumoase, ce mai  :D

Lista pieselor schimbate (vointa sau necesitate) :

Set Upgrade Faruri + semnale + laterale(aripi) - toate clare - comandate direct din Suedia

Set complet lampi (stopuri) spate

Proiectoare noi lampi Hella (cu lupa) + halogene

Stergatoare faruri

LED-uri peste tot: in habitaclu,butoane, pedale, portbagaj, suport numere

Xenon 6000 - faza scurta

Capac distributie Bosch

Rotor distributie Bosch

Bujii NKG - mers cu ele 2000 km apoi schimbate cu bujii Turbo VOLVO originale, imi plac mai mult.

Tranzistor PowerStage inductie - Bosch

Fise bujii Volvo originale

Termostat 87 grade fata de 92 (la ce veri toride sint in tara asta...)

Filtru aer MANN

Filtru polen Nordic Finland + ansamblu prindere plastic (masina nu a avut filtru polen, acum protejez cum trebuie evaporatorul de AC)

Evaporator AC

Dryer/reciever AC

Pressostat AC

Filtru benzina MANN

Filtru ulei MANN + ulei MOTUL Excess Performance 5w/40 syntetic

Ventilator aeroterma

Rotita kilometraj bord

Senzor cama

Cauciucuri 2xPIRELLI-spate, 2xGoodYear-fata

Compresor ac SH OEM

Curea auxiliara Conti

Distributie completa

Tampon superior polyurethan motor-sub capota

Tampon cutie transmisie

Bascule fata stinga-dreapta, cu pivotii aferenti

Furtune heater

Furtune vacuum

Furtune Boost - SAMCO

Turbo Cold Air Intake Kit - Inlocuit "acordeonul" din plastic (de la MAF catre Inlet-ul turbinei) cu acest kit din metal - USA

Furtune radiator + furtunas catre vas expansiune

Vas expansiune + capac

Baterie BullPower|(40% mai puternica la amperaj decit una la fel ca dimensiuni)

Upgrade bobina inductie racing - Ipdusa Max Power Blast

Filtru sport aer - Pilot Italia

Traseele de masa inlocuite cu altele mai mari-unde a fost posibil

Valva stropitor luneta

Motoras stropitor luneta

Releu temporizare variabila ptr. stergatoare fata - cel original avea doar o temporizare fixa enervanta - Ipdusa.com

Presuri noi mocheta bej

DVD+LCD (monitor +TV tuner)

Subwoofer amplificat - 300W

Antena TV cu amplificator semnal

Discuri fata Textar + placute Textar+ furtune etrier

Discuri spate Textar + placute si saboti Textar

Flush lichid servo - inlocuit cu PetroCanada

Flush lichid frana - inlocuit cu ATE Super Blue Racing

Bara stabilizatoare intre amortizoare fata

Bara stabilizatoare intre amortizoare spate

Boost gauge

Inlocuit garnitura admisie

Sistem nou PCV Oil Trap

Schimbat furtun admisie acordeon/admisie turbo cu teava de 2,75'' + coturi/reductii silicon Samco

Schimbat pielea de pe scaune fata - munca de sclav  :D

Schimbat Toate amortizoarele - Monroe Reflex + arcuri noi pe spate

Long live 850-T5 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da..e o lista destul de serioasa,dar cine are acum masinutza de boier de se uita cucoanele pe strada dupa el?.... :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se uita nici o doamna, cel putin eu nu am observat. "Doamnele" din ziua de azi prefera formele rotunjite, nu caramida mea - fie ea si cu mama tuning-ului  :D  Mai ales ca si-au deschis ferrari reprezentanta in Ro, acum sa vezi  ;)

Am facut modificarile (si banii bagati) doar pentru linistea mea sufleteasca si pentru ca imi place sa am grija de masina-chiar daca nu e asa frumoasa ca un S60R (visul meu) sau astea mai noi (si pline de plastic in interior  ;) )

Insa nu ma intereseaza problema cu uitatul "doamnelor" spre masinutza mea-important e doar cind pun la respect cite o masina de citeva zeci de mii de euro, de nu le vine alora sa creada  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit - in sfarsit - dupa 3 saptamini de asteptare si kitul de Oil Trap-ul (de sub galeria de admisie).Am scapat iar cu vama doar de 5 (CINCI) Ron  :D Acum ramine doar sa am timp sa-l montez (o sa-mi ia vreo 3-4 ore, cred - dat jos ansamblul ventilator,galerie admisie,furtune, etc), sa se bucure si masinutza mai bine-ca merita !

post-495-12877848647731_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite ca a sosit si putin timp liber - sa ma ocup de Oil Trap-ul meu, sa pun kit-ul comandat din State.

Surprize - au fost citeva...dupa cum veti vedea in poze...Furtun gasit rupt...ulei vechi si mizga peste tot in jurul acestui ansamblu minunat numit Oil Trap - ca un plaman al motorului, sa respire si el - ca nu prea putea, dupa ce am descoperit pe acolo...Mai greu a fost cu scoaterea galeriei de admisie, e un surub...care mi-a luat aproape jumatate de ora sa-l desfac, cel de sub corpul termostatului, of ! Maine continua saga - punerea la loc a galeriei, ca m-a prins seara si urasc sa lucrez pe intuneric, la lumina unui bec ! Deci - posesori de 850-uri, kitul asta se schimba la 10 ani, daca aveti inima uitati-va pe poze si sa fiti siguri ca tot asa veti gasi si la voi sub admisie, daca nu aveti cunostinta ca s-a umblat vreodata pe acolo...

Si ca o paranteza - sambata trecuta gasind un trafic subtire,  am pus-o pe autostrada cu 220 - bijuteria se comporta neasteptat de bine ! Mai era loc - insa aveam o sotie si un copil in spate, portbagajul full de bagajele de la mare, asa ca nu am vrut mai mult  :D 

    Ce masini faceau suedezii astia, dom`le....nici nu vreau sa ma gindesc cum mergea NOUA, daca dupa 12 ani merge asa...

post-495-12877848952086_thumb.jpg

post-495-12877848952968_thumb.jpg

post-495-12877848954012_thumb.jpg

post-495-1287784895524_thumb.jpg

post-495-12877848956294_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam 120 dolari kitul (Oil trap-ul, furtune,cleme,coturi cauciuc-vezi poza) si 5(CINCI) RON vama  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommy,  nu am luat de la ipdusa - dar tot de la americani. Breather System Kits  - se numeste.Uite link-ul.

http://www.fcpgroton.com/category-exec/category_id/63/nm/Breather_System_PCV_/sub_top_menu_item/by_make-by_model-by_year/by_make/78/by_model/1137/by_year/45/

parca din 1995 e a ta, nu? daca gresesc, schimba anul acolo - si sa fii atent la seria motorului tau -  ca sa comanzi kitul corespunzator (before engine serial  .....sau after engine serial  .....).

Sa stii insa ca va fi de lucru...mie mi-a luat vreo 5-6 ore.Insa a meritat masinutza, cind am vazut ce dezastru era sub galeria de admisie  :D      Acum e curata si sper sa respire si mai bine  ;)

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommy,  nu am luat de la ipdusa - dar tot de la americani. Breather System Kits  - se numeste.Uite link-ul.

http://www.fcpgroton.com/category-exec/category_id/63/nm/Breather_System_PCV_/sub_top_menu_item/by_make-by_model-by_year/by_make/78/by_model/1137/by_year/45/

parca din 1995 e a ta, nu? daca gresesc, schimba anul acolo - si sa fii atent la seria motorului tau -  ca sa comanzi kitul corespunzator (before engine serial   .....sau after engine serial  .....).

Sa stii insa ca va fi de lucru...mie mi-a luat vreo 5-6 ore.Insa a meritat masinutza, cind am vazut ce dezastru era sub galeria de admisie  :D       Acum e curata si sper sa respire si mai bine  ;)

Bafta !

pt seria 400 nici macar un futunash  :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut comanda...astept cu nerabdare...am gasit si motorashul de la ventilator...OLE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx te rog spune-mi si mie cum se comanda in STATE (doar metodologia de plata,  eu as dori sa platesc cu cardul.....

). Trebuie sa ai in valuta?? Si ce date ale cardului trebuie sa dau?

Pentru Oil Trap-ul tau nu ai platit taxe de transport?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragule, eu comand doar de la ipdusa si partsforvolvo, insa uneori Paradoxal, americanii sint mai ieftini decit suedezii !

Am platit mereu cu Visa Clasic in valuta (eu am card in dolari-pentru ca am vrut sa licitez niste chestii de pe ebay) iar la posta am platit niste preturi de nimic-momentan, altii nu au avut acelasi noroc-habar nu am cum calculeaza ei valorile transportului. Interesant e ca nu deschid coletul - am dat acelasi raspuns invariabil la intrebarea:Ce aveti aici ? - Niste furtune pentru masina  :D

Acolo la ei pe site, cind faci comanda (checking) iti cer sa bagi datele de pe card - contul xxxx xxxx xxxx xxxx si cei 3 digiti (numere) de pe spatele cardului - de securitate.

Pentru Oil Trap am platit 5 (cinci) Ron ! :D Mai nashpa e ca dupa ce l-am schimbat, am inceput sa gasesc sub masina citeva picaturi de ulei cam de fiecare data-cind sta pe loc pot sa-i omor motorul ca degeaba - nici o picatura...Doar in sarcina se intampla ceva - X Files...o sa mai caut cauza insa imi trebuie o rampa si timp...

Bafta la comandat !

Si ca sa nu deraiez de la subiectul original al topicului (ca vad ca altcineva nu a mai scris ce a bagat in masinutza lui): cu bunovointa lui Tommytza am schimbat si furtunele subtiri de vacuum cu siliconice - SAMCO - primite in dar.Cum nu prea primesc eu cadouri(nici de ziua mea uneori) am crezut ca a venit Craciunul mai devreme  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o lista de piese bagate in masina.

Anul trecut:

1. Schimbat bucsi brate fata (de 2 ori)

2. Schimbat bielete antiruliu fata/spate

3. schimbat amortizoare fata (Delphi dar dupa cum se comporta ma indoiesc ca sunt originale)

4. schimbat 1 pivot

5. schimbat rulmenti roti fata

6. schimbat filtre aer/combustibil (de 3 ori Mann)

7. schimbat turbosuflanta

8. schimbat cauciucuri. Pe fata de 2 ori, pe spate odata. De fapt numai pe fata pot spune ca le-am schimbat 1 data, restul au fost schimburi normale, de la cauciucurile de vara la cele de iarna si invers

9. schimbat aerul din cauciucuri cu azot

10. schimbat discurile de frana fata

11. schimbat placute de frana fata/spate

12. schimbat ulei motor(Valvoline) si filtru de ulei

13. schimbat bateriile in telecomanda, am pus Varta (am umblat ceva dupa ele)

14. schimbat cablurile de la frana de mana

15. schimbat mecanismul timoneriei

16. schimbat distributia (set complet)

17. schimbat bielete de directie

Anul asta:

1. Schimbat 1 sticla far si vopsit + indreptat capota (in urma unei mici tamponari) (m-a costat 1000 EU, m-a pus dracu si m-am dus la reprezentanta  ??? )

2. Schimbat kit de ambreiaj (am pus un QH)

3. schimbat ulei in cutie (Castrol)

4. schimbat ulei motor + filtru de ulei (uleiul am pus ELF 15W40 special ptr turbodiesel, iar filtrul l-am luat de la reprezentanta renault, scrie renault pe el)

5. schimbat filtrul de aer (Mann) si filtrul de motorina (de 2 ori pana acum)

6. schimbat rulment roata fata/stanga

7. schimbat 1 pivot

8. schimbat placute frana fata

9. schimbat capete de bara

10. am upgradat cdplayerul; aveam un sony care stia numai cd, am pus un hyundai cu mp3, usb si mmc (as fi vrut ceva cu dvd si ecran dar a trebuit sa dau banii pe un compresor a/c)

11. schimbat compresor a/c plus verificat si incarcat

12. schimbat curea motor/accesorii

13. schimbat cauciucurile fata (plus schimbarile de sezon)

14. recodat telecomanda  :P

15. schimbat bateria. S-a intamplat chiar dupa concediu si cum eram cam subtire la buzunar, am apelat la o cunostinta care mi-a dat una second (a fost folosita 6 luni de el) de 80 amperi, cu 100 RON. Nu stiu ce marca e, scrie BMW pe ea. E brici.

16. stergatoare de parbriz

17. cablul de ambreiaj

Urmeaza:

a) Verificarea si inlocuirea furtunelor de aer care au legatura cu turbo (pe cele mai multe le am deja, imi trebuie un pic de timp si vreme buna)

B) schimbarea unei fuzete si... a inca unui rulment

c) schimbarea amortizoarelor spate; aici cred ca va trebui schimbata si "bara stabilizatoare"  ??? cu bucsile aferente

d) reparat aripile spate; am rugina si gauri in ele (si aici am piesele care trebuiesc schimbate dar inca nu am gasit o oferta buna ptr reparat)

e) trebuie schimbat (sau reparat) un stop spate si schimbat sau reparat plasticul barei spate. Un "om de bine" mi-a lovit-o in parcare si a fugit fara nici o remuscare.

f) mai am de schimbat cel putin un brat fata (pe care il am) si toate bucsile pe fata. Chiar, am vazut ca sunt unele de upgrade de la scandisc din "poly... nu stiu ce", le-a folosit cineva?

Bucsile care le-am pus ultima data, au fost puse la reprezentanta, m-au dezamagit. Dupa vreo 10k dadeau semne de oboseala. Acum la 20k, sunt varza.

g) Cel mai mare hop va fi schimbarea casetei si a pompei de directie. Aici vor fi bani seriosi de bagat, plus ca pompa mea de servo este electrica... si costa o grama de bani

h) reconditionarea scaunelor (macar cele din fata)

i) sa imi montez claxoane; (le am) de 2 luni umblu fara claxon. A fost mai dificil la inceput fara claxoane dar acum vad ca mi-a prins bine, sunt mult mai relaxat la volan, ma enervez mai greu... sunt impacat cu situatia traficului  :D

Sper ca la un moment dat sa se vada si se simta aceste reparatii in comportamentul masinii.

Nu prea apuc sa fac ce imi pun in minte ca reparatii la ea, ca mai mereu a picat altceva. Acum nu prea ar mai fi ce sa se strice dar surprize pot aparea oricand.

Deocamdata sunt dezamagit de starea ei...

@Matrixxx: Uite ca acum mai e cineva care a postat lista de piese...

Sper sa nu se sperie lumea de lungimea listei, masina a fost neglijata la cei de la care am cumparat-o.

Eu sunt multumit de ea, inca o iubesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, adi esti pe primul loc deocamdata in topicul descgis de mine ! Ai bagat ceva banutzi in ea, nu gluma. Eu 80% am bagat doar ca am vrut eu-sa o intineresc putin, nu pentru ca a fost nevoie...Imi pare rau ca esti cam dezamagit de ea. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marea parte a pieselor schimbate anul trecut si cateva schimbate anul asta, au fost platite de firma la care lucrez; altfel cred ca ma aruncam pe geam pana acum... si ar fi fost nasol, ca stau la parter.  :D

Inca ma incadrez in marja de rentabilitate a masinii. Calculand pretul dat pe ea, reparatiile facute pana acum si cele descrise ca vor urma.

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Anul trecut in octombrie bateria caci m-a lasat (ciudat pot spune)  250 RONI

2. CIP Tuning DIMSPORT 1200 RONI

3. Suport motor (cel inferior de sub distributie) ...doar 230 RONI

4. Ieri 4 bucati cauciucuri 205/45 R17 84V Pirelli Euforia RUN FLAT...... o caruta de bani ....2450 RONI

5. Ulei Castrol RS 10W60  - 300 RONI

URMEAZA:

- Toate furtunele (turbo+racire) siliconice

- Turbina ... ceva mai mare    ,poate un 19T

- Esapament inox  complet (downpipe 3"  ,restul 2.5") ,sper sa ajung la BORLA anul asta

- Filtru sport carcasa BMC sau K&N

- Arcuri sport Weitec  (in curs de finalizare a comenzii  )  190 euro.

- Si un BOV caci tare misto se aude.

DEOCAMDATA ATAT .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete si adminu' ce-a facut de cand a luat masinuta... Nu va speriati ;D

KM INTERVENTIE COST MONEDA

172.000 Revizie (schimbat ulei + filtru ulei, filtru aer, filtru polen, bujii), completat 1L in cutia de viteze, stergator spate 430,00 RON

172.000 Schimbat cauciucuri 1100,00 RON

172.500 Schimbat 2 becuri in bord 17,00 RON

172.700 Reconfigurat computerul sa stie de proiectoare 20,00 RON

173.000 Schimbat senzor pedala acceleratie (din vina mea) 140,00 RON

173.000 Adaugat DuraLube tratament motor 90,00 RON

174.000 Schimbat lichid servodirectie (Marca 2+2) 30,00 RON

177.000 Schimbat ECU (din vina altora) 0,00 RON

177.900 Schimbat stropitoare parbriz cu model 2002 40,00 RON

178.000 Schimbat filtru benzina 50,00 RON

178.000 Schimbat bec portbagaj 5,00 RON

178.800 Adaugat Tratament cutie (Marca 2+2) 20,00 RON

178.900 Schimbat placute frana fata + discuri fata (Zimmermann / Ferodo) 350,00 RON

179.000 Schimbat bieleta antiruliu stanga fata 98,00 RON

180.000 Schimbat variator distributie 620,00 RON

180.000 Cumparat cd-player cu MP3 Pioneer 300,00 RON

180.000 Revizie (Schimbat ulei + filtru ulei + filtru aer, adaugat antigel, schimbat garnitura buson ulei + garnitura surub baie) + manopera 410,00 RON

180.100 Cumparat Protectie plastic scaun dreapta (SIPS) 65,00 RON

180.500 Cumparat sticle faruri pentru facelift 450,00 RON

181.000 Schimbat ulei cutie viteze ELF TransELF 75W-80 120,00 RON

182.000 Adaugat solutie curatare injectoare in rezervor 10,00 RON

183.000 Cumparat set nou stergatoare BOSCH Air Twin 89,95 RON

183.500 Vopsit ornamente laterale in alb 200,00 RON

186.500 Inlocuit sonda lambda amonte 440,00 RON

186.900 Inlocuit termostat 43,00 RON

187.800 Cumparat jante aliaj 1200,00 RON

190.000 Revizie (Schimbat ulei 5W-30 Sintetic Petro-Canada + filtru aer + filtru ulei + filtru benzina + filtru polen toate MANN, curatat clapeta acceleratie si IACV), verificat bucsaraie + manopera 450,00 RON

190.000 Cumparat Subwoofer Magnat 3000XL + kit montaj statie 286,00 RON

190.000 Schimbat sticla + rama + capac oglinda dreapta pasager 200,00 RON

190.000 Schimbat telescoape portbagaj 2 bucati Stabilus 170,00 RON

191.000 Adaugat instalatie Xenon aftermarket 400,00 RON

191.000 Revopsire integrala (CASCO) 200,00 RON

191.000 Cumparat eleron aftermarket 420,00 RON

198.000 Schimbat semnale fata (poc cu o vaca care mi-a taiat calea) 560RON

Acum sunt la 198.000 si astept revizia de 200.000. Fac pozeeee !!! :headbang:

TOTAL 9023,95 RON

Beat that !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca ai bagat ceva bani in masinuta, desi nu ai umblat la lucruri esentiale.

Sper sa ajung cat mai curand sa ma ocup si de felul in care arata.

Saptamana asta cred ca intru la service cu aripile spate, sper sa iasa ok. Am cautat cel mai bun raport pret/... si calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparata la 78.600km si am schimbat asa.

79.080km schimbat ulei, filtre, bujii ............................850 RON

80.000 km schimbat sticla oglinda ext dreapta..............270 RON

80.000 km am pus xenoane pe scurta si proiectoare......600 RON

81.000 km cumparat 4x Nokian WR 205/60/15.............1100 RON

81.000 km indreptat 4 jante aliaj+azot+spaga..............300 RON

81.000 km schimbat rulment alternator........................250 RON

81.500 km schimbat rulment compresor AC+freon..........600 RON

82.000 km schimbat 2 bielete antiruliu fata..................150 RON

83.000 km cumparat carabina centura fata..................280 RON

83.000 km montat folie geamuri ................................700 RON

84.000 km schimbat soft lb Engleza+resetare AIRBAG4.....300 RON

85.000 km iluminare climatronic+interioara....................300 RON

86.000 km iluminare bord..........................................100 RON

93.000 km cumparat bujii NGK Iridium .........................120 RON

94.000 km cumparat 4x GoodYear Eagle F1 235/40/18....1850RON

Preconizez ca pe la 95k km sa-mi vina si jantele pe 18 pt V70, deja am dat avansul . 

Cu tot cu jante am bagat in masina 9530 RON

Oricum asta nu este nimic, in benzina am baga peste 6000 RON :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Faruri+semnale+laterale(aripi) - toate clare

Becuri faruri, becuri pozitii (cu LED-uri)

Vrem sa vedem poze, daca se poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prieteni, cred ca o vand si imi iau un Tico si o pereche de slapi Mike ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi a-ti bagat in piese atit cit am dat eu pe toata masina

vad ca aveti un soi de carnetel la atitia km am achimbat asta si asta

eu o sa  merg cu ea paina nu o sa mai mearga

vad eu ce fac dupa aia

iau alta sau o repar

dat ce e sigur e ca va fi tot volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now