Matrixxx

Lista cu piese bagate in masinutza

54 posts in this topic

Masina este o placere dar in acelasi timp si o cheltuiala, este normal sa bagi bani mai ales daca vrei sa arate bine si sa te poarte in siguranta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca s-a dus si la mine oil trap-ul  ;D pt ca imi baga ulei pe furtunul care ajunge in admisie si automat ulei in admisie si automat merge motorul nasol  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update la lista  ;) :

...

Urmeaza:

a) Verificarea si inlocuirea furtunelor de aer care au legatura cu turbo (pe cele mai multe le am deja, imi trebuie un pic de timp si vreme buna)

B)schimbarea unei fuzete si... a inca unui rulment

c) schimbarea amortizoarelor spate; aici cred ca va trebui schimbata si "bara stabilizatoare"  ??? cu bucsile aferente

d) reparat aripile spate; am rugina si gauri in ele (si aici am piesele care trebuiesc schimbate dar inca nu am gasit o oferta buna ptr reparat)

e) trebuie schimbat (sau reparat) un stop spate si schimbat sau reparat plasticul barei spate. Un "om de bine" mi-a lovit-o in parcare si a fugit fara nici o remuscare.

f) mai am de schimbat cel putin un brat fata (pe care il am) si toate bucsile pe fata. Chiar, am vazut ca sunt unele de upgrade de la scandisc din "poly... nu stiu ce", le-a folosit cineva?

Bucsile care le-am pus ultima data, au fost puse la reprezentanta, m-au dezamagit. Dupa vreo 10k dadeau semne de oboseala. Acum la 20k, sunt varza.

g) Cel mai mare hop va fi schimbarea casetei si a pompei de directie. Aici vor fi bani seriosi de bagat, plus ca pompa mea de servo este electrica... si costa o grama de bani

h) reconditionarea scaunelor (macar cele din fata)

i) sa imi montez claxoane; (le am) de 2 luni umblu fara claxon. A fost mai dificil la inceput fara claxoane dar acum vad ca mi-a prins bine, sunt mult mai relaxat la volan, ma enervez mai greu... sunt impacat cu situatia traficului  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scos din service azi, schimbat ambreiaj, bielete, pivot, flanse amortizor......2400RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa iti fie de bine ,jupane BG!Multi km fara alte probleme....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercic mai am in ianuarie distributia si bucsile bascula si am scapat, 100% functionala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update la lista  ;) :

Am mai reparat/schimbat:

1. Un far;

2. stopul ornamental din jurul numarului;

3. Bara fata;

4. Protectia de noroi dreapta;

5. upgrade la antena electrica;

6. amortizoare spate;

7. 1 maner interior de la o usa din spate;

8. alt sorb de motorina (si ultimul);

9. motorase si instalatie completa de stergere faruri;

10. 4 jante aliaj;

11. termostat;

12. motoras relanti (???);

13. butoane pentru incalzire in scaune;

14. etc etc

Daca mai sta mult la mine, in mod sigur voi bate recordul.... asta daca nu il am deja in palmares.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si un pret total? Sau daca ai timp, detaliate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea din lista au costat in jur de 1500-1700RON dar sunt second (in afara de termostat)... si unele le-am luat la pachet, cu reducerile de rigoare. Deci nu as putea sa iti spun niste preturi detaliate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit, am terminat si asta : inlocuirea burdufului din Plastic (urasc plasticul sub capota ca tubulatura - crapa/se deformeaza in timp) cu noul kit. In plus, acordeonul ala crea turbulente in aerul "injectat" turbinei. Mai greu a fost sa gasesc silicoanele rosii  :D

post-495-12877871061297_thumb.jpg

post-495-12877871062184_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felictari pentru tot ce ai facut la masina ;)

Sa ne spui si noua daca smti o diferenta cu noua teava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos !!!

Bravo Matrixxx!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Matrixxx ,de unde ai luat teava?E cumva furtunul din partea stinga cum deschizi capota?

/

Share this post


Link to post
Share on other sites

e furtunul de plasic (cu acordeon) de DUPA MAF (senzorul de aer), ce duce la turbina. Iar kitul e luat de-afara...pentru ca in bucuresti nu gasesc nici macar pe cineva sa-mi indoaie la niste grade o teava de aluminiu...si sa-mi puna un T pe ea...De-aia nu pot sa-mi fac RIC-ul ala odata (Reverse Intercooler Pipe) 

adica teava asta amarita cu un T sudata pe ea...Asta mai imi lipseste si gata - in loc sa dau 379 de dolari pe kit (!!), mama lor de hoti.

post-495-12877871067916_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, ai incercat la Borla Romania ? Aia fac tobe si indoaie tevi din inox, ma indoiesc ca nu te-ar putea ajuta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind o sa am putin timp liber, o sa ma duc si la Borla Romania - multam pentru info. Eu vorbeam ca am cautat de 2 luni un service de tobe prin preajma, un sudor mai priceput ceva, ca nu e o asa mare scofala teava aia, da-o incolo de teava... Nu m-am gindit ca e posibil asa ceva, dar uite ca e. Mai caut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mergi cu mine, promit ca ma duc la ei sa-i vad cum imi fac teava aia  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

De Luni incolo imi zici si mergem ! Dar da-le un telefon inainte, si vezi cand te pot primi, ca au masini de facut pe banda rulanta. De cumparat de la ei nu-i problema, te poti duce oricand, dar pentru mandrel-bending (ce vrei tu sa faci acolo - indoire teava inox fara gatuire) s-ar putea sa trebuiasca macar formal o "programare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

                Salutare!La mine e mai complicat cu lista/listele pt. ca sunt 2 masini si nuuuu mai stiu ce si cum ???Dar am si eu o intrebare pt. Bogdan:ce rulment a schimbat la alternator(stiu ca sunt 2) si  unde a schimbat rulmentul compresorului de A/C.La masina lui tata unul din cei 2 rulmenti scartzaie din cand in cand si nu imi dau seama care.Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aici a fost bogdan

    *  SC. GES RAPID SERVICE SRL

    * Str. Vulturilor nr. 89-91, sect.3, Bucuresti

    * Tel: 021.322.43.00

              0722222849

              0742062454

    * Fax: 021.320.12.54

    * E-mail: gesservicerapid@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Matrixxx!Cand am drum pe acolo le las un compresor la reparat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca tot venii noul an hai sa mai completam la lista:

schimbat distributie la XC70 1200RON

schimbat ulei motor+lichid servo+filtru ulei 500RON

Total pe 2010 1700RON

Iar pe anul trecut au fost 1200RON uleiul la cutie+ soft

Placute de frana 500RON

Debitmetru 900RON

Revizie completa 500RON

Suport motor superior 200RON

Saboti frana de mana 150 RON

Total 2009 3350 RON

Si mai am de schimbat bara stabilizatoare spate care este vreo 1200 RON si bieletele care mai sunt vreo 200 RON si 4 suporti motori care mai sunt si aia 1500 RON .

Deci cu inca 3000 RON imi fac masina perfect functionala, asta daca nu mai pica ceva intre timp ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Ramasesem  demult dator cu niste poze(pozele le pun la alta rubrica daca nu uit) atunci cind am achizitionat 50-ul.Ma rezum acum doar cit am bagat in ea ca sa o fac sa "mearga".

    Radiatoare ,capac chiulasa, tubulatura , plasticaraie, capota,aripa,far ,bara fata ,grile ,etc etc.MAsina a avut un mic incident cind am cumparat-o dar fiind f. delicata , multe se deformeaza f. repede .  ;)

Totul s-ar rezuma cam pe la 5700-6000E si cum modelul fiind D5/2008  si dorind al aduce ca si  nou, o singura firma-reprezentanta  am gasit sa imi furnizeze reperele necesare in f.f mare proportie.Apoi cu ajutorul unui coleg de forum am mai economisit cite ceva  si uite asa.Dar este o vba :"unde a mers mia merge si suta".

  Sa nu o luati ca si lauda ceea ce am spus.Ati spune ca nu merita efortul .Posibil

   Descoperind acest forum dupa ce am luat 50-ul poate ca intr-adevar era mai interesant sa cumpar "regina ","blazonul " marcii.Entuziasmat fiind de eleganta marcii nu am mai dorit si performanta maxima.

  Si uite asa banii se duc placerea ramine.

De acum(august 2009) incolo  sper sa nu mai am nevoie de schimbari majore .

Scuze pt postul  la alt model,dar cred ca "trag" spre T5R(fosta regina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia de 160k - 495 RON

Burduf planetara dreapta - 50 RON

-----------------

Total sept 2008 - ian 2010 - 500 RON

Urmeaza anul asta ( sper ) :

Distributie - 603 RON

Flanse amortizor - nu stiu inca la ce pret sunt

Stergatoare - in jur de 150 RON

Lichid Servo si Frana - nu stiu pretul

Posibil amortizoare fata - nu stiu pretul

Nu am inclus aici chestii gen cauciucuri sau 1, 2 bec-uri arse, etc

Eu zic ca e bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now