Guest predator

cum poti sa afli ce tip de motor, ce an este masina,norme de poluare in Germany

16 posts in this topic

Seria de sasiu de la Volvo nu contine si ceva referitor la norma de poluare. Depinde de RAR . S/V70 pana in martie 1999 au sistem de management al motorului Bosch M4.4 (cu acceleratia pe cablu si fise normale la bujii) si sunt EURO2. Din Aprilie 1999 s-a introdus injectia ME7.0 care este complet electronica si aceste motoare sunt EURO3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci,pt raspuns

Mai o intrebare,cum pot sa aflu ce tip de injectie am.m-am bagat sub masina si am vazut ca am 2 sonde lambda chiar langa galeria de evacuare,iar la acceleratie cred ca este electronica/

sa am si eu euro 3?dar *inginerul* vrea o spaga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 Sonde Lambda e GARANTAT 100% EURO 3 !!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca motorul tau arata exact ca al meu este EURO3 ;)

Asta e :

motorje0.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este identic  ,deci ai injectie ME7.0 si este EURO3! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine scrie data primei inregistrati 01.01.1999 si am injectie electronica, dar ma gandesc daca scrie data primei inregistrati 01.01.1999 ea e din 98 are idee cineva ce euro ar putea fi? m-am uitat pe mobile.de dupa 12.12.1998 si sunt euro 2 ..ma ajuta careva ? mersi.. motor t5 2.3

Edited by blackangel

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine scrie data primei inregistrati 01.01.1999 si am injectie electronica, dar ma gandesc daca scrie data primei inregistrati 01.01.1999 ea e din 98 are idee cineva ce euro ar putea fi? m-am uitat pe mobile.de dupa 12.12.1998 si sunt euro 2 ..ma ajuta careva ? mersi.. motor t5 2.3

Euro2

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelele mai vechi e inexacta metoda cu numerele din certificatul de inmatriculare. Ele doar spun ce norma aveau la vremea respectiva masinile. De ex multe modele de 850 care au Euro 1 pot primi Euro2 daca primesti de la Volvo o atestare ca masina indepineste Euro 2 . Explicatia este ca la vremea omologarii de catre Volvo Euro 2 nu era inca in vigoare si masinile, desi indeplineau criteriile pt Euro2 primeau tot Euro 1. La a mea de ex am cumparat-o cu E2 care e Euro1 de fapt (teapa) dar am putut sa o trec pe Euro 2 cu un dispozitiv care imi face amestecul mai "slab" in faza rece. In actele masinii la nr (9101 si 494) nu s-a schimbat nimic doar la casuta unde e trecut codul de la norma de poluare este alt nr (categorie). In plus in certificat scrie explicit ca e montat dispozitivul respectiv. Daca i-l dezactivez si ma prinde e nasol pt ca e evaziune fiscala (aici se calculeaza impozitul pe masina si in fct de norma de poluare nu numai cilindree).

Culmea este ca la revizie la testul de gaze computerul o verifica daca indeplineste Euro 1 si nu 2 asta pt ca el baga cele 2 nr (9101 si 494) iar in baza de date e trecut ca modelul respectiv cand a aparut avea Euro1 ;)

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor!

Doar ce am achizitionat un Volvo C70 inscrisa in 2002 cu motor 2.0T 163cp, adusa din italia.

As vrea sa aflu ce norma de poluare are.

Motorul are codul B5204T4, ca si norma de poluare in carte este trecut simplu 1999/102/CE ( RIF 98/69/CE).

Am vazut ca terminatiile -A si -B ar da norma de poluare, dar la mine nu are aceasta terminatie (ex: 1999/102/CE-A/B)

Dupa codul VIN masina este fabricata in 2001.

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa aiba Euro 3

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euro 3

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri! Doar ca as fi preferat un raspuns de genul ..EURO 4.. :banghead:

Am mai gasit un detaliu care unora l-i se pare a fi norma de poluare ..

E4*98/14*0015* , credeti ca ar avea treaba cu ..EURO 4 ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am E4*2001/116*0076, a mea e Euro 4, dar nu sunt sigur daca are sau nu legatura chestia asta...

Iar la finalul numarului de omologare dat de RAR am un E4/2011.

Edited by Claudiu T
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now