liviutlv

Update navigatie S60-2011

18 posts in this topic

Salut,

 

Am un Volvo S60, care momentan nu imi vede autostrada Ploiesti Bucuresti, si diverse alte drumuri.

Intr-o luna , urmeaza sa duc Suedeza in Zakynthos, deci as vrea sa fie cat de cat updat-at.

Intrebarea este unde sa ii fac update? Pot cumpara eu DVD-urile, sau trebuie sa merg direct in reprezentanta?

Are cineva idee cat ar putea sa coste?

 

Multumesc,

Liviu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, ce versiune ai acum pe masina, daca ai ceva de genul 30 12 02, asta fost ultimul update gratuit la harta pentru S60 MY2011, daca vrei 2015 la orice reprezentanta te costa 780 lei si dureaza 6 ore sa ii faci update.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

 

Intre timp am aflat ca reprezentanta ar cere 1000 RON. Asta de inceput.

Nu stiu sigur ce versiune am acum pe masina, dar: Masina a fost cumparata din BE, anul trecut in Mai, deci in mod sigur a avut cel putin un update.

Voi verifica totusi maine, si voi posta pe forum. 

In orice caz, reprezentanta din ce am inteles cere 1000 RON pe update, sau 3000 pentru NAV nou cu Sensus, la care ii pot face singur update. Nu stiu sigur acum, dar o sa aflu maine dimineata preturile, si o sa le pun si aici pentru colegii interesati. Am dat mail la toate reprezentantele Volvo din RO ( cele multe ) :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Primus Auto costa 780 am vrb eu cu ei sambata trecuta :)

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul de la Primus, 940.98, frumos ce sa zic.

volvo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, liviutlv said:

Pretul de la Primus, 940.98, frumos ce sa zic.

volvo.jpg

Ce sa zic, sunt mai norocos, mi-au cerut mai putin :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primus da preturile fara TVA, asa ca e acelasi pret :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, Midnight Caller said:

Primus da preturile fara TVA, asa ca e acelasi pret :)

Tocmai asta este ideea, ca mi-au zis cu TVA, oricum nu se merita banii il citez pe maverick si cam are dreptate :)

Daca am fost mintit zic mai departe minciuna

Edited by CataP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca neaparat tineti sa aveti Navi pe ecranul mare al masinii:

- puneti SCT - Sensus Connected Touch (presupune ca se desface tot bordul masinii din stanga in dreapta, plus plafon pentru instalare al 2-lea microfon, rama infrarosu pentru citire pozitie touch si multe altele). 

- se root-eaza si se pune Google Maps si Waze - carora le trebuie net din telefon sau stick date. 

si tot nu merita :) - din proprie experienta. 

Ramaneti pe telefon cu Google Maps // Waze ca e mult mai ieftin, cu trafic in timp real, si cele mai rapide actualizari existente pe piata. In UE acum roaming date este nesemnificativ ca pret cu noile norme UE - verificati pe net - este o nimica toata. 

Stiu ca entuziasmul este mare, dorinta si mai si, insa cumpaniti bine inainte de  a lua o decizie. 

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 31 minute, maverick a spus:

Daca neaparat tineti sa aveti Navi pe ecranul mare al masinii:

- puneti SCT - Sensus Connected Touch (presupune ca se desface tot bordul masinii din stanga in dreapta, plus plafon pentru instalare al 2-lea microfon, rama infrarosu pentru citire pozitie touch si multe altele). 

- se root-eaza si se pune Google Maps si Waze - carora le trebuie net din telefon sau stick date. 

si tot nu merita :) - din proprie experienta. 

Ramaneti pe telefon cu Google Maps // Waze ca e mult mai ieftin, cu trafic in timp real, si cele mai rapide actualizari existente pe piata. In UE acum roaming date este nesemnificativ ca pret cu noile norme UE - verificati pe net - este o nimica toata. 

Stiu ca entuziasmul este mare, dorinta si mai si, insa cumpaniti bine inainte de  a lua o decizie. 

Eu nu pun problema de costuri la Google Maps/Waze in roaming, problema este telefonul, care la un drum de 1400 km se incinge precum motorul, indiferent ca e Iphone sau Samsung. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ce mi-au facut oferta noua, cu update 2015 la 785 RON, DVD-urile raman la Primus.

Desi in urma cu 20 de minute la telefon imi spuneau ca , DVD-urile costa in jur de 300 RON

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un gps bun , cu harti gratuite ... vre-o 100 euro . Iti arata si radare (fixe unde este cazul )  recomand Tom Tom , Garmin  . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar acum, Cristi Muresan a spus:

Un gps bun , cu harti gratuite ... vre-o 100 euro . Iti arata si radare (fixe unde este cazul )  

Asta e ca si cum  ai merge cu autobuzul in loc sa mergi cu masina care sta in garaj. 

Daca am luat masina cu GPS, tind sa cred ca e mai ok sa-l folosesc pe cel din masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, liviutlv said:

Tocmai ce mi-au facut oferta noua, cu update 2015 la 785 RON, DVD-urile raman la Primus.

Desi in urma cu 20 de minute la telefon imi spuneau ca , DVD-urile costa in jur de 300 RON

 

Altceva, in loc de 1000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 minute, liviutlv a spus:

Asta e ca si cum  ai merge cu autobuzul in loc sa mergi cu masina care sta in garaj. 

Daca am luat masina cu GPS, tind sa cred ca e mai ok sa-l folosesc pe cel din masina.

Da si nu ... din pacate gps-u invechit al masini , e batut de cele noi ... cu harti gratuite si mult mai ieftine . 

E ca si cum ai ramane la casete ... in loc sa pui un mp3 player 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt diferente enorme intre un update sau altul. Pe afara in vest soselele sunt deja la locul lor iar la noi in ritmul in care se construieste.....

Sfatul meu este sa le combini, GPS-ul masinii eventual unde esti in ceata mai arunci un ochi pe telefon.

Telefonul nu se incinge neaparat. Iti setezi traseul si il stingi, nu trebuie sa stea aprins pentru 300 km drum drept pe autostrada.

La orice intersectie sau schimbare de directie se scoala si te ghideaza.

Eu foloseam un Garmin dar in ultimul timp folosesc cand plec si inchiriez masina pe iPhone aplicatia HERE dar presupun ca-s o gramada similare.

E moca, poti sa-l folosesti online sau sa-ti descarci harta pentru ce tara vrei, nu mai este legat de Roamnig de date sau de existenta 3G-ului (in Moldova sau tarile non-UE iti rupe inima tariful).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Am un Volvo echipat cu sistemul de navigatie iGo. Stiti cumva care este ultima varianta de harti disponibila si cum se poate efectua o actualizare a hartilor ? 

Multumesc,

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, cred ca ai CST iar daca te conectezi la un wi-fi si te duci in aplicatie vei afla daca exista update pentru igo, iar update-ul cred ca il poti face prin wi-fi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now