Geo137

Salutare !

45 posts in this topic

Si eu am observat diferente mari intre motorina din vest si a noastra , dar nu si ce-a de la omv austria (nu de pe autostrada). Shell , total , aral , esso au super motorina . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update :

Dupa 2 zile de condus in bucuresti aproximativ 150-200 km de la reset,consumul mediu a ramas undeva pe la 8.8 l ... sincer vorbind mi se pare cam mult avand in vedere ca Mitsubushi Outlander 2012 al tatalui meu cu motor 2.3 diesel si 178 cai putere papa undeva pe la 10.5 l :huh:

Edited by Geo137

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presimt ca nici la peugeot nu s-a masurat bine consumu! Oricum bucurate de masinuta si nu iti amara viata cu consumu , e ieftina motorina acuma :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia resetează consumul și la Outlander

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana si d5-ul meu consuma 10.7 in oras :)) resetat si mers numai in buc de cand am luat-o, sincer un mers mai agresiv dar sub 10 nu are cum sa consume!

Sa stapanesti sanatos masina si sa ai grija de ia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina ta trebuie sa consume 9% . Trebuie ajustata talpa insa. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fuel Consumption, city (l/100 km) 8.5 8.5
Fuel Consumption, road (l/100 km) 5.1 5.1
Fuel Consumption, mix (l/100 km) 6.3 6.3

Asadar un maxim de 10 % este acceptabil pt Bucuresti  nu 14% cat ai tu (conform spuselor tale) . 

Si mai trebuie spus ca e luna August iar Bucurestiul e gol, deci un consum de 8.5% cat spune producatorul este posibil . 

Recomand o apasare mai usoara a pedalei de acceleratie si uita de functia kick-down, desi iti da o stare de euforie la fiecare apasare, stare care se citeste pe fata ta si care arata  fix asa :), totusi folosirea abuziva a pedalei de acceleratie  poate duce la niste puncte de penalizare, un consum marit iar prea multa stare de bine iti poate face rau, rau de avion de exemplu :D 

Totusi pt o functionare buna a ansamblului motor/cutie cel mai bine este sa uiti de consum si "enjoy the red Volvo" care chiar trage ca un BMW conform spuselor unui moderator de pe aici . 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi recomandarea Diesel este intr-e 2750rpm si 3000rpm schimbarea treptei de viteza in buc ziua e jale iar daca nu bagi talpa in acceleratie este posibil sa stai si cate o ora, 2 la cate un semafor...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, Bogdan G a spus:

Si mai trebuie spus ca e luna August iar Bucurestiul e gol

N-am gasit inca orasu' asta. Promit sa ma plimb pana-l gasesc.^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pt masina, sa te bucuri de ea, nu de consum.

@ Mihai: Pentru ca Bucurestiul la tine inseamna sa dai doua ture de Pta Sudului.


Viteza in medie in Buc la cineva care merge in timpul saptamanii ar trebui sa fie intre 20-25km/h. 
De consum n-are rost sa discutam, stim si noi cat consuma un 1.6/d2 in Buc. Sub 7 nu cred ca e posibil sa consume.

Edited by skipper2oo6

Share this post


Link to post
Share on other sites

P-ta Sudului este in Bucuresti chiar daca nu pare, asa ca....

Deja e mai gol orasul pe zi ce trece, calculati acum consumul pana nu se termina concediile...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 01/08/2016 at 1:36 PM, B102RED a spus:

 

pana si d5-ul meu consuma 10.7 in oras :)) resetat si mers numai in buc de cand am luat-o, sincer un mers mai agresiv dar sub 10 nu are cum sa consume!

Sa stapanesti sanatos masina si sa ai grija de ia!

Vezi consumul la pompa , e posibil sa fie mai mic cu vre-o 0.5/100

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

7 hours ago, Cristi Muresan said:

Vezi consumul la pompa , e posibil sa fie mai mic cu vre-o 0.5/100

Clar este acelas ca din bord 280km cu 30litri

Da dar pentru mine este clar schimb si in 4500rpm/5500 ceva mai alergat...

Edited by B102RED

Share this post


Link to post
Share on other sites

5500 la dizäl?

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chiar acum, Dinoco a spus:

5500 la dizäl?

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Exact asta am vrut eu sa scriu... 5500 la diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, paunionutz said:

Exact asta am vrut eu sa scriu... 5500 la diesel?

Acolo ii taie combustibilul este maxim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic.

 Exista limitare de turatie la 4400rpm in gol (fara sa fii in viteza) sa nu spargi motorul  si apoi limitare la -4400rpm in tr. 6 pt viteza max constuctiva .In schimbul de  sarcina ,la schimbari de trepte  nu se ajunge logic vorbind ,daca tii la motor la peste 3500-3800rpm..Ai sa vezi ca, daca stii la ce turatie schimbi, vei avea turatia optima pt viteza,in tr urmatoare ,insa se invata in timp..:)

Si fiindca ai D5  ar trebui sa mergi intre 1900-3300rpm  cel mai bine  intrucit  in rest cam  uzezi motorul si il faci sa "urle " inutil in turatii peste ce ziceam..Vezi curba de cuplu si te lamuresti. 

Acum folosesti masina cum doresti  tu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai după cum ti a explicat și bunul tău prieten Skipper, Bucureștiul este ceva mai mare decât zona Berceni. Sectorul 1 este aproape gol . Din Romana pana în Chitila am făcut 10 minute.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acum fac 20 min din Ferentari pana pe Sos Chitilei. Dupa 15 sept o sa fac 35-40 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now