Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

iulirx

AS VREA CEVA...,DAR NU STIU CE.....

41 posts in this topic

mi-as dori sa mai scutesc s60-ul de corvezile zilnice si de mersul la tara asa ca as vrea sa iau o a doua masina.

aici e problema : ce masina ?

ce vreau : motorina, consum urban maxim 7%,fiabilitate, clasa mica 4-5 usi (ex :polo) sau putin mai mare (ex: focus) - exemplele sint doar cu titlu informativ.

dotari minime : ac, abs (n-am pretentii la alte dotari, dar daca are , are, nu ma supar)

banuti = max 15.000 eurasi

INTRBARE : ce masina ziceti voi ca se potriveste ?

[move]OUT = FIAT & SEAT[/move]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as propune un Volvo C30, dar depaseste un picutz suma de 15.ooo eurasi, si nu ar indeplini conditiile mentionate: diesel si clima, 4-5usi...  :( As recomanda o masina la care sa aveti un dealer-service dedicat (pt marca viitoarei masini) in orasul d-voastra. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

citroen c4,skoda octavia tour. ambele fiabile si ieftin de intretinut si exploatat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu riscul de a ma ..injura...masina descrisa de tine se numeste...LOGAN!  ;D (diesel,bineinteles...)

Mai in gluma ,mai in serios...o sa ramai surprins,ca asta e raspunsul...strict tehnic/financiar,la cea ce ai dorit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu iti recomand un C30. Daca nu ai in plus 5000 pentru diferenta, ia-ti o Toyota. E mai ieftina si mergi la sigur. Yaris-ul e f fiabil/economic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yaris = scumpa, urata, comuna.Masina supraevaluata pe baza unei ipotetice fiabilitati.

Daca vrei clasa mica mergi pe Clio3 1.5dci.

Altfel, vezi de o compacta, cu motor mic, benzinar turbo (Fiat, Seat) etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, ai avut Fiat sau Seat? Eu nu cred ca alea ar trebui macar pomenite la fiabilitate! Ai vazut cum arata bieletele de directie la ele??? Din 6 in 6 luni faci directia..... Seat.... De nou merge ca dracu motorul (se tureaza singur sau moare aleatoriu, e extrem de pretentios la carburant) masina e ca o caruta pe drum (nu are suspensia adecvata RO) si la drum intins se deschid geamurile singure.....Clio nu am avut, nu stiu cum e. Yaris are un coleg de-al meu si e foarte multumit de ea. In afara de faptul ca mai sare cd-ul de la gropi nu a avut alte probleme..... Nici macar cadou nu as primi un Fiat sau Seat.... Firma la care lucrez numai FIAT-uri are cumparate de NOI.... Nu imi ajunge forumul asta sa descriu problemele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand

Esti primul cred pe care-l aud ca pune la indoiala fiabilitatea Toyotei in general si a Yarisului in speta.

Pe ce te bazezi?

PS: sa nu crezi ca sunt fan Toyota (mi-am luat Volvo) dar totusi hai sa fim obiectivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx, in 16-17,000 gasim S40 diesel 2005-2006, 50-60,000 km

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc sincer ca se poate face o comparatie intre SEAT si FIAT. Chiar si Ibiza care este cel mai ieftin SEAT tot ajunge la 100k km fara probleme . Faptul ca mai sunt mici probleme la SEAT nu inseamna ca este o masina proasta. Oricum cea mai buna alegere este Toyota daca este sa vorbim de masina noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna varianta este totusi un Volvo putin second decat o Toyota foarte noua ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai colegul nostru are deja un Volvo dar vrea ceva de oras, Volvo nu prea este masina de oras, poate C30ul dar in rest sunt masini mari si gurmande .

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor am eu solutia.

eu mi-am mai luat un tico.... ;D8)  nu radeti consuma 6l in oras si-l alerg de-l ia dracii....si e doar 2000 de euroi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as propune ceva ´´Hergestellt in Deutschland´´, dar nu Opel!! Mai precis: VW Golf, BMW seria 1, Mercedes A Klasse, Audi A2 sau A4-second hand, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am cam acoperit gama de propuneri. Daca vrei noua, du-te si fa drive test cu toate. Pana la urma tu trebuie sa te simti bine in ea si cateodata toti alegem si un pic subiectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Nimeni nu poate sti mai bine decat tine ce ti se potriveste. In plus, nici o masina din lumea asta nu are doar parti bune. Orice ai alege ar avea si dezavantaje intr-o masura mai mare sau mai mica. Pur si simplu alege ce-ti dicteaza inimioara :)

Bafta multa sa ai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

data trecuta cind am vrut o masinuta de oras m-am ales cu rs-ul, acum chiar vreau o masina de oras. io-s plecat la constanta cu volvo, iar spiridusii, acasa, merg cu rs-ul si nu prea e ok.

m-am gindit la noul focus ecoboost 1.6 de 150bhp , sau 180 bhp. o scoate sub 9% in oras ? merita , sub 20000, sa cumpar asa ceva ?

ps netul l-am disecat deja, stiu parerile de acolo. m-ar interesa parerile voastre....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa te plimbi la constanta ai nevoie de iaht nu de masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca vrei masina de oras cu...150-180 de cai, vrei sa si scoata sub 9% in oras ?... Ia-ti si tu ceva mai potolit, ca doar te duce din punctul a in punctul b printr-un oras gri, ca toate celellalte orase...nu ? Oricum o sa o turezi si pe-aia, ca nu poti merge tu cu 2000 de ture :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea de dn1 buc-tirgu mures de 3 ani de zile in fiecare luna, la ce drum faci tu ar merge un 1,9 d, sau un 1,6 benzina. Daca are si pilot automat (daca mergi in regim de croaziara --nu rade!!!-- ) vei scoate un consum de invidiat . Nu merge pe varianta de masina mica cu motor de 1,3 diesel ca nu se preteaza la drum lung decat daca mergi linistit(max 100km/h). mai bine o benzinara . Sincer iti recomand un fiat bravo ori 1,9 d, ori 1,4 turbo benzina -120 sau 140 cai nu mai stiu sigur(Am avut fiat, si inca mai am unul in familie si iti spun eu ca masinile merg excelent si la ora actuala, si in plus mai tine si de norocul omului). De la swag se merita doar fabia 1,9d, de la opel 1,7d astra, sau renault clio 1,5 dci . De restul nu pot sa-ti zic ca nu mi-au trecut prin mana. Vezi ca sunt ceva diferente de bani (fara vreo baza anume, poate tine doar de renumele marcii) la masini de acelasi tip, si cu acelasi dotari, si aceeasi motorizare.

Ca un exemplu eu pe ruta bucuresti-tirgu mures, cu ford mondeo de 2l benzina scot consum de 7,5 mers combinat(alergata pe 2 benzi si unde e liber drumul, si 70-80 prin localitati).... Deci se poate si cu 2l sa-ti consume omeneste...

Spor la cautat.

Share this post


Link to post
Share on other sites