Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

iulirx

AS VREA CEVA...,DAR NU STIU CE.....

41 posts in this topic

Hai mai Iuli, tu vrei sa-ti spunem noi ce sa-ti cumper i :hammer: ? Pana la urma tot ce vrei tu o sa-ti iei, asa ca :smileinbox:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vreau, da' nu vreau prea des, scot 11% cu rs-ul in ploiesti. fii-miu scoate chiar 9.5% in ploiesti , tot cu rs-ul...(nici nu vreau sa ma gindesc cum merge)

astia de la ford dau 8.5 in oras pentru ecoboost 180 bhp. daca o fi adevarat, atunci fii-miu va scoate cel mult 7 % in oras si io 9%.

vreau sa stiu si io daca cunoasteti oameni care au asa ceva si ce impresie au ei....

masina asta va fi condusa de copii in proportie de 90%, asa ca va scapa de talpa mea, da' nici nu pot sa iau o masina cu care n-as merge niciodata , asa cum e loganul 1.4 mpi in care am mers 50 km pina acu' in 3 ani.

ma gindisem si la o honda, si la o mazda, insa n-am apucat sa fac nici un drive test cu ele....

ideea e ca nu dau nici un euras mai mult de 20.000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauti benzinar sau diesel?!!!!!!!!!!!!

Am inteles ca vrei diesel!!!! Ar fi recomandabil Fiesta Econetic 1.6Diesel Euro 5(95 Cai), parerea mea.Noile modele sint dragute ,mai stabile ca predecesoarele dar si pretentioase ca fiabilitate.Mai depinde si de noroc ,apoi cum o strunesti pe sosea.Se fabrica f. multe repere in Turcia ,Slovacia ,Romania etc,.Asamblarea nu prea mai conteaza unde este facuta.

Sa fiu in locul tau ,totusi, mi-as lua un C30 1.6DRIVe /2011.

Am avut din gama Ford ,Fiesta S ,ST,(benzina) cu un consum mare ,fata de cartea tehnica ,apoi Fiesta 1.4D(a tinut cu casa :smile: ),Focus 1.6DWagon-hidramata,(la consum asa si asa..apropiat in oras de D5-ul actual).Am enumerat sa ai idee.Oricum sint masini vechi de peste 4,5 ani ce am enumerat.

Bafta la cumparare.Banul este la tine in buzunar :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma intereseaza cita "masina" iau pentru banii pe care-i dau. si ca acesasta masina , pe care o platesc, sa-mi satisfaca cerintele. ma intereseaza raportul dintre cantitatea de masina si bani.

d-asta nu iau frantuzesti,italiene, bmw, vag si mercedes. la restul , inca ma mai gindesc.

@ v50Saphir

caut masina de dus nevasta la servici. cu care, daca ma loveste nebuneala, sa ma duc si io aiurea....

si, ca sa fiu sincer, ma cam loveste....rau si des !

adevarul e ca mi-as mai lua inca un s60 d-asta de care am, nu d-asta nou. da' nu se mai produce si la sh nu iau.

desi rs-ul mi-a adus aminte de vremurile bune, tot cu volvo merg. si tot volvo va ramine masina mea de suflet.

volvo e prima mea nevasta. virgina, neatinsa, fara pacate mari. nevasta-mea are pacate, ca si mine, de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulrix, da' S40-ul ce are nene? Ca-i 20.000 in cap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habar nu am ce preferinte ai ,dar aici sunt cateva exemple,

1

2

Clio Sport cu 200 cp

4

5

6

7 asta deja sare de ..suma disponibila

S60 Kinetic diesel 163 hp "-7-"

Spor la alegere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

dispari satana ! :laughing4::love10::hammer:

am scuipat si-n sin !

acu' tocmai comparam focusul cu golful....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ce forduri si golfuri sa mai compari cu asta? :smile:

Trebuie sa recunosti ca e cea mai buna oferta calitate-pret de pana acum... primesti ceva masina de banii aia si primesti fineturi, apropiate de ideea de pur-sange, nu struto-camile umflate cu pompa peste noapte.

La RS ii faci un downgrade la 180-200cp, rezolvand si problema consumului si a manevralitatii (dupa nissan iti garantez ca oricum nu o sa iti mai fie dor de el). Punct ochit, punct lovit si... am intalnit si romani fericiti. :lol::D:headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am pe rs aprox 400 cai pe 1450 kg si 5.5 pina la 100km/h , plus 520 nm.

cum crezi ca un 370z cu 330 cp la 1800 kg si numai 330 nm poate sa stea in fata mea ? nici macar pe curbe n-are sanse...cu toata transmisia lui . ( are de dus 400kg mai mult in curbe). are si el un loc unde ma ia: la plecarea de pe loc si la consum....

mai repede mi-e frica de un s2000 decit de un 370z, pe care, dealtfel, il ia si un golf r normal, care golf r e la juniori comparativ cu rs-ul.

daca ziceai de gtr, atunci te credeam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la feeling ai dreptate: nimic, sau aproape nimic, nu se compara cu senzatia de "pantaloni in vine" pe care o ofera 370z-ul cind intri in curbe.

totusi, nu e masina de oras.... :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îmi cer scuze pentru intervenţia în necunoştiinţă de cauză, dar, dacă ar fi să cumpăr o maşină pentru oraş (dar pentru oraş, nu "mai mult oraş decât afară"!), ar fi neapărat pe benzină iar, ca model, dacă nu aşa ceva, atunci aşa ceva... sau un Corsa... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze dar am o mare indoiala (f. mare) la consumul RS-ului tau . Motor 2.5 benzina ,aprox 400 Cp ,injectoare de 500 cm3/min si doar 9% urban ??? Am citit multe despre aceasta masinuta ,chiar si pe forumuri Ford si majoritatea vorbeau de ~ 20 MPG/100 km ( 11,7 litri) ceea ce este superbine dar 9??? Oricum consumul mediu dat de producator este 9,4 l/100 km.

Din curiozitate mergi si la CITROEN sa vezi un model de-al lor . Am avut "onoarea" sa conduc un C6 si nu exista model VOLVO care sa rivalizeze cu acesta la confort. Masinutele frantuzesti au ceva a lor ca de altfel si italiencele.

BAFTA la alegere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzual, mie, rs-ul imi ia 13% in oras daca nu ma dau la ea...(daca ma loveste damblaua imi ia si 30%)

nu mai are injectoare de 500, are de 600 (nu trece de 400 bhp cu alea de 500). oricum i-am dat prea multi cai si nm, dar acu asta e...

rs-ul e ok pina la 380 bhp, mai sus nu prea mai ai ce face cu ei (poate doar viteza maxima si reprize de la 240 in sus, insa n-ai unde sa-i dai si , oricum, io ma joc cu ea pe cheia unde n-am nevoie de atitia cp si nm). puterea asta o tin doar ca pedeapsa pentru bmw-uri....

fii-miu scoate si 9-9.5 % in oras ( am vazut pe bord consumul mediu), dar cred ca merge la ralanti....

nu ma incinta masinile frantuzesti desi meganul rs e o masina extraordinara...

Share this post


Link to post
Share on other sites